Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Pieczęć herbowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inni kolekcjonerzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
al

PostWysłany: Pon Sty 23, 2012 22:47    Temat postu: Pieczęć herbowa Odpowiedz z cytatem

Znajomy z rosyjskiego forum filatelistycznego poprosił mnie o pomoc w zidentyfikowaniu pieczęci.
Doszedłem do wniosku, że jest to pieczęć z herbem "Półkozic".
Czy mógłby ktoś pomóc w dalszej identyfikacji?
Jakiego rodu - rodziny może być ta pieczęć?
Co oznaczają inicjały I.P. ?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pon Sty 23, 2012 23:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to nie o adres IP właściciela przypadkiem chodzi ? Laughing

A na poważnie:
Na jednej ze stron internetowych (a dokładnie tutaj znalazłem listę nazwisk osób posługujących się herbem Półkozic.
Litery I. P. mogą być inicjałami imienia i nazwiska właściciela. Zakładając, że litera P. odpowiada inicjałowi nazwiska, może to być pieczęć osoby o nazwisku:
Pachowski
Pawłowski
Piestrzecki
Pikarski
Plichta
Potrykowski
Pezeradowski
Ponieważ historia herbu Półkozic zaczyna się gdzieś w XI w., to raczej trudno będzie pieczęć dopasować do konkretnej osoby z uwagi na dużą ilość osób pasujących do tych inicjałów. Może to być np. pieczęć Ignacego Pawłowskiego, biskupa w Kamieńcu Podolskim i Mohylewie (tutaj jest źródło). Myślę, że obszar poszukiwań zawęziłaby znacznie informacja skąd pochodzi ta pieczęć (jeśli to jest oczywiście znana informacja).
Powrót do góry
arturko

PostWysłany: Pon Sty 23, 2012 23:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

POŁKOZIC
Inne nazwy: Polkoza, Polukoza, Połkoza, Połukoza, Połukozic, Pułkoza, Żebro.

Opis:

W polu czerwonym osła głowa czarna z jęzorem na wierzchu. Hełm ukoronowany z labrami, zapewne z pokryciem czerwonym a podbiciem czarnym. Klejnot: głowa osła.

Rody posługujące się tym herbem:

Bietkowski, Błazowski, Błedowski, Bogusz, Borzęcki, Brzostowski, Chmielowski, czyżowski, Dąbkowski, Dłuski, Dobroszewski, Garliński, Gostyowski, Gradowski, Justymont, Krzywskiwski, Kukwa, Kurdwanowski, Laskowski, Lesniewicz, Ligeza, Mikołajewski, Minor, Młodecki, Nasiłowski, Niewiarowski, Nowowiejski, Obłak, Pachowski, Pawłowski, Piestrzecki, Pikarski, Potrykowski, Pezaradowski, Rzeszowski, Sepichowski, Skotnicki, Stamirowski, Stawisz, Strzałkowski, Świdziński, Świeżyński, Tabor, Wielowiejski, Wilski, Wlodek, Wojeński, Wolski, Wołczek, Wrocimowski, Zakrzewski, Zawisza, Ziemblicki, a także: Gostyński, Swenderski

http://www.herbypolskie.republika.pl/45.JPG

I P to prawdopodobnie inicjały właściciela pieczęci.

Edit: Ryszard
Za szeroki skan (max 650px !), zostawiłem link.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Pon Sty 23, 2012 23:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za pomoc.
To ja już prawie wszystko widziałem, ale mi konkretnie chodzi o tą pieczęć.
Wzory herbu "Półkozic" się zmieniały na przestrzeni lat. Dużo też rodzin posługiwało się tym herbem.
Znalazłem nawet u siebie w Toruniu Jerzego Żenkiewicza herbu "Półkozic", ale podobno jego rodzina używała innego wzoru.
Powrót do góry
al

PostWysłany: Wto Sty 24, 2012 21:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pieczęć została znaleziona w folwarku Masłowo, Filipowe włości, powiat Drissieński, Witebska Gubernia. Фольварк Маслово, Филипповская волость,Дриссенский уезд,Витебская губерния
Teraz to: Białoruś - Беларусь, Верхнедвинский р-он, д.Шайтерово
Razem z pieczęcią została znaleziona moneta z 1799 roku.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Inni kolekcjonerzy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: