Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Znaczki spekulacyjne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Fałszerstwa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czarny

PostWysłany: Sro Lut 20, 2013 21:10    Temat postu: Znaczki spekulacyjne Odpowiedz z cytatem

Witam! W dalszym ciągu nie bardzo mam czas na zrobienie porządku z moimi znaczkami, ale od czasu do czasu zerkam i zauważyłem, że mam sporo znaczków pochodzących z państw wydających znaczki spekulacyjne. Co gorsze lwia część tych znaczków wg. mnie pasuje do charakterystyki znaczków spekulacyjnych (znaczki z postaciami z kreskówek lub ze zwierzętami, ładne, uderzające kolorami, na pewno przyciągnęłyby wzrok dzieciaków). W związku z tym mam pytanie, czy istnieje coś takiego jak katalog znaczków spekulacyjnych lub taki, w którym są wszystkie znaczki z wyjątkiem spekulacyjnych? Czy jedyne co mogę zrobić to poradzić się kogoś doświadczonego?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Sro Lut 20, 2013 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczków jest tak dużo, że nie ma fizycznej możliwości zmieszczenia się w jednym tomie katalogu. Poza tym nie bardzo widzę możliwość jasnego rozgraniczenia co jest wydaniem spekulacyjnym, a co nie jest - jeżeli było to wydane przez legalnie działające władze pocztowe to w katalogu ma prawo się znaleźć. Nawet "poważnym" krajom zdarza się od czasu do czasu wydać, coś co można by nazwać spekulacją, bo - żeby daleko nie szukać - jak np. uzasadnić absurdalny nominał rodzimego bloczka "Legenda o Orle Białym" albo znaczek papieski na srebrnej folii, którego był problem skasować standardowym stemplem? Spekulacja czy nie spekulacja? Jeżeli chodzi o światowe katalogi to tylko Stanley Gibbons w odniesieniu do niektórych mało poważnych krajów (głównie afrykańskich) prowadzi dosyć restrykcyjna politykę, nie uwzględniając wydań, które nie były dostępne w okienkach pocztowych w kraju wydania, a poszły od razu do sprzedaży kolekcjonerom (tylko wspomina o nich w tzw. appendixach).
Natomiast zupełnie czym innym są udające znaczki pseudopocztowe nalepki, produkowane przez różnych cwaniaków, a podszywające sie pod znaczki istniejących państw. To należy traktować jak zwykłe fałszerstwa i w zbiorach filatelistycznych nie ma na to miejsca! Informacje na temat jakie kraje fałszowano i jakie wydania są nielegalne można znaleźć w katalogach i w okólnikach UPU.
Powrót do góry
maniek

PostWysłany: Sro Lut 20, 2013 23:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dodam od siebie, bo sam nie dawno uporządkowałem kolekcję, że na walorach pseudofilatelistycznych stempel jest przeważnie nadrukowany, co widać gołym okiem, a z tyłu nie ma gumy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
al

PostWysłany: Czw Lut 21, 2013 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maniek napisał:
Ja dodam od siebie, bo sam nie dawno uporządkowałem kolekcję, że na walorach pseudofilatelistycznych stempel jest przeważnie nadrukowany, co widać gołym okiem, a z tyłu nie ma gumy.

"Legalne" CTO też mają nadrukowany stempel. W niektórych, przeważnie afrykańskich krajach "guma" jest, tylko jest to tzw. "sucha guma", żeby się nie roztopiła w tropikach.
Powrót do góry
lewant

PostWysłany: Czw Lut 21, 2013 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maniek napisał:
stempel jest przeważnie nadrukowany, co widać gołym okiem, a z tyłu nie ma gumy

Guma służy do przyklejenia znaczka na przesyłce pocztowej (w celu opłacenia usługi pocztowej) - znaczek kasowany z gumą nie spełnił swojego przeznaczenia dla którego został wydany.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Czw Lut 21, 2013 15:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

User Maniek musi się jeszcze wielu rzeczy nauczyć Very Happy
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Czw Lut 21, 2013 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak ktoś nie ma dostępu do kompletu katalogów - to może zajrzeć na stronę WNS gdzie UPU rejestruje oficjalne wydania - z tym, że WNS obejmuje ostatnie dziesięć lat.
W sensie ścisłym wydania spekulacyjne to takie, które emitowane są w ograniczonych nakładach a sposób ich rozprowadzania uniemożliwia zakup przez wszystkich chętnych - i tak stają się przedmiotem spekulacji na rynku wtórnym. Dotyczy to często nie tyle samych znaczków, ale bloków i arkusików. W szerszym znaczeniu wydania spekulacyjne to po prostu produkcja agencji filatelistycznych, które w imieniu i na zlecenie państw/poczt zajmują się projektowaniem, produkcją i dystrybucją znaczków na potrzeby filatelistyczne. Produkcja kilku wielkich agencji obejmuje kilkadziesiąt krajów. Ustalenie czy chociaż część tej produkcji trafia do tych krajów byłoby dość trudne, podobnie jak znalezienie jakiegoś zastosowania pocztowego. Często są to ładne znaczki dopasowane do potrzeb tematyków.
Powrót do góry
Szewczyk Michał

PostWysłany: Pon Gru 30, 2013 22:18    Temat postu: wydania spekulacyjne Odpowiedz z cytatem

W sensie ścisłym wydania spekulacyjne to takie, które emitowane są w ograniczonych nakładach a sposób ich rozprowadzania uniemożliwia zakup przez wszystkich chętnych - i tak stają się przedmiotem spekulacji na rynku wtórnym. Dotyczy to często nie tyle samych znaczków, ale bloków i arkusików.
*
do tego momentu zgadzam się z autorem treści. Jednak moja uwaga dotycząca tematu jest brutalna. Wydania spekulacyjne to te do których JA nie mam jedynego, lub ograniczonego dostępu, najlepiej jak cały nakład trafi do MNIE i będę zarządzał jego ceną. Smile.
Jednak naprawdę wydanie spekulacyjne to takie, które nie zostało wprowadzone do obrotu powszechnego i to niezależnie od wielkości nakładu.
Powrót do góry
rokoszu

PostWysłany: Sro Lut 05, 2014 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety ja padłem ofiara "okazji" znaczków z roku 1945. Jak się okazało były to podróbki w wysokiej cenie, idealne podrobione. Co najgorsze kupione przez Ebay w Kanadzie :/ więc właściciela ani widu ani słychu... Rolling Eyes
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Fałszerstwa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: