Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Telegram - jak odczytać z niego informacje?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
justyna_

PostWysłany: Czw Gru 06, 2018 12:11    Temat postu: Telegram - jak odczytać z niego informacje? Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo,

może ktoś z Państwa wie, jak odczytać wiadomości z telegramu?
Podsyłam przykłady:

1.

2.

Oczywiście chciałabym wiedzieć, kiedy został wysłany. Np. drugi telegram 13 kwietnia, ale którego roku? Niebiecki blankiet sugeruje lata okupacji. Czy liczby znajdujące się na górze mają znaczenie? Może to kolejne numery telegramów, oznaczenie osoby wysyłającej? Będę wdzięczna za pomoc.
Z pozdrowieniami

J.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TaWicz

PostWysłany: Czw Gru 06, 2018 23:50    Temat postu: Telegram - jak odczytać z niego informacje? Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że każdy element nagłówka telegramu ma swoje znaczenie. Jeśli dobrze pamiętam po nazwie nadawczej placówki pocztowej podawany był numer nadania telegramu, ilość słów, data dzienna nadania oraz godzina i minuta nadania. W Polsce szczegółowo sprawy te regulował Regulamin IV Tg 3. Rok nadania nie był podawany w nagłówku telegramu, mógł być wpisany przez osobę w oddawczej placówce na blankiecie doręczeniowym, ale zdarzało to się b. rzadko, przeważnie wpisywano tylko dzień i miesiąc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
justyna_

PostWysłany: Pią Gru 07, 2018 18:19    Temat postu: Re: Telegram - jak odczytać z niego informacje? Odpowiedz z cytatem

TaWicz napisał:
Oczywiście, że każdy element nagłówka telegramu ma swoje znaczenie. Jeśli dobrze pamiętam po nazwie nadawczej placówki pocztowej podawany był numer nadania telegramu, ilość słów, data dzienna nadania oraz godzina i minuta nadania. W Polsce szczegółowo sprawy te regulował Regulamin IV Tg 3. Rok nadania nie był podawany w nagłówku telegramu, mógł być wpisany przez osobę w oddawczej placówce na blankiecie doręczeniowym, ale zdarzało to się b. rzadko, przeważnie wpisywano tylko dzień i miesiąc.

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Szukałam, czy regulamin jest dostępny online, ale jest tylko wersja z 2013 r., gdzie nie ma interesujących mnie informacji. Są dostępne "Dzienniki Urzędowe Ministerstwa Poczt i Telegrafów" z międzywojnia, ale to jak szukanie igły w stogu siana, bo nie wiem, kiedy mogłaby się pojawić takowa informacja. Ale powyższa odpowiedź to dla mnie cenna wskazówka, jeszcze raz dziękuję!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: