Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Pytanie dotyczące odklejania znaczków

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz_K

PostWysłany: Nie Lut 24, 2019 19:39    Temat postu: Pytanie dotyczące odklejania znaczków Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

szukam pomocy w kwestii określenia czy znaczki, które dostałem mogę odkleić w wodzie czy nie. Pytanie pojawiło się w mojej głowie kiedy podszedłem do próby odklejenia poniższego znaczka:

https://zapodaj.net/4ba17b75455f2.jpg.html

Początkowo myślałem, że klej bardzo powoli puszcza a koniec końców okazało się, że znaczek się rozwarstwił. Odkleiła się część wierzchnia, bardzo cieniutka tracąc przy tym kolor a część z klejem została na papierze. Dlatego chciałbym Państwa spytać:

1. Których znaczków odkleić nie można? Jak to rozpoznać? Widziałem katalogi internetowe, ale parametry czy to druku czy gumy niewiele mi mówią.

2. Czy poniższe znaczki mogę w wodzie normalnie odkleić? Czy jednak mogą ulec zniszczeniu?

https://zapodaj.net/b8b7b82206505.jpg.html
https://zapodaj.net/3d1cb14caec8b.jpg.html
https://zapodaj.net/329d4da16e8ce.jpg.html

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam forumowiczów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maniek

PostWysłany: Nie Lut 24, 2019 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twoje znaczki są samoprzylepne, poznasz je po wyciętych ząbkach, widać, że nie są one rozrywane. Można je z powodzeniem odkleić przy pomocy benzyny aptecznej, którą kupisz w lepszych aptekach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomasz_K

PostWysłany: Pon Lut 25, 2019 18:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super, dzięki za pomoc Smile

A jeszcze mam pytanko jak taką benzyną traktować znaczki? Można w niej moczyć czy delikatnie od spodu ją nakładać?
Powrót do góry
maniek

PostWysłany: Wto Lut 26, 2019 14:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamoczyć,możesz wkładać pensetą znaczek do malutkiego pojemniczka z benzyną,lub szczykawką polać znaczek
Powrót do góry
Tomasz_K

PostWysłany: Nie Mar 03, 2019 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Udało mi się w końcu znaleźć chwilę, żeby przetestować tę metodę i faktycznie działa. Udało się odseparować znaczki od papieru bez ich uszkodzenia, tylko pojawił się inny problem. Na znaczkach po odklejeniu pozostał klej, na niektórych bardzo mocny. I niestety wrzucenie takiego znaczka do klasera może skutkować jego przyklejeniem do strony. Koniec końców przykleiłem je na kolorowym papierze i schowałem.

Kolejne zatem pytanie laika: Czy da się usunąć klej jakąś sprytną i szybką metodą? Moczenie znaczka po jego odklejeniu w benzynie nic nie dało.
Powrót do góry
maniek

PostWysłany: Pon Mar 04, 2019 18:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kup w aptece strzykawkę najmniejszą i kup nową linijkę z plastiku(nową lub weź czystą) Polej znaczek po stronie kleju benzyną i od razu przesuń linijką po kleju, tak aby go zebrać, jak trochę ominiesz powtarzasz wszystko Wink
Uważaj jak weźmiesz linijkę czy inny płaski przedmiot z szuflady to może on być zabrudzony i zostawi ślad na znaczku
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: