Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Zmiana cennika PP 2019

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WoZaj

PostWysłany: Wto Mar 05, 2019 10:57    Temat postu: Zmiana cennika PP 2019 Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem w necie taką o to informacje:

Zmiany w cenniku Poczty Polskiej

Od początku kwietnia cena za list będzie uzależniona od wielkości koperty i jej ciężaru,
a także od tego, czy zostanie nadana jako przesyłka priorytetowa, czy też ekonomiczna.
- Dwa nowe formaty listów - S oraz M - będą przyjmowane w kopertach o grubości
do 20 mm, aby można było je automatycznie sortować i doręczyć do skrzynki -
podała Justyna Siwek. Jak dodała, prawidłowe formatowanie pozwala ulepszyć
sortowanie maszynowe i tym samym ma wpływ na skrócenie czasu dostawy.

Za listy w kategorii S (do 500 g) będzie trzeba zapłacić od 3,3 zł,
za format M (do 1 kg) - od 4 zł,
a za L (do 2 kg) - od 6,6 zł.

Zmiany nie dotyczą opłat za paczki w obrocie krajowym oraz za listy i paczki w obrocie międzynarodowym.

Zastanawia mnie określenie : "będzie trzeba zapłacić od ..."
Czyżby ta cena była jeszcze ruchoma ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kapibara

PostWysłany: Wto Mar 05, 2019 14:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba chodzi o to , że są to opłaty za listy zwykłe ekonomiczne.
I tak w kategorii S, kwota 3,30 to pewnie list zwykły ekonomiczny, a potem może 4 zł za list priorytetowy, potem pewnie ok. 6,50 za list polecony itd..
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Wto Mar 05, 2019 22:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli teraz opłata za najtańszy list wynosi 2,60 zł, to nowa cena - 3,30 zł - oznacza wzrost o prawie 27%. Nieźle nas wszystkich trzepnie to po kieszeniach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
hddk

PostWysłany: Pią Mar 08, 2019 03:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie ciekawi co z obecnymi znaczkami kategoryzowanymi, choćby z tymi do 350 g.
Powrót do góry
marek_kzp

PostWysłany: Pią Mar 08, 2019 11:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hddk napisał:
Mnie ciekawi co z obecnymi znaczkami kategoryzowanymi, choćby z tymi do 350 g.

Znaczki A i B bez zmian - najlżejsze i najmniejsze ekonomiczne (A) i priorytetowe (B). Znaczki E/P będą przypisane do formatów S, M i L: S to będą stare gabaryty "a" do 350g, M - stare gabaryty "a" do 1000g, L - wszystkie gabaryty "b" i wszystkie do 2000g. Szczegóły:
https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n60-n6037
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kapibara

PostWysłany: Pią Mar 08, 2019 15:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, to robi się naprawdę ciekawie.

Arkusik znaczków, zabezpieczony tekturkami i zapakowany w kopertę formatu C4, dawało się wysłać za 5,20 jako polecony. Teraz taka sama przesyłka, to będzie rozmiar M, o cenie zaczynającej się od 4 zł.

Oby tylko nie okazało się, że kurierem jest taniej…
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Pią Mar 08, 2019 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrozumiałem jak będzie po zapoznaniu się z opisem i tabelką na kzp, dzięki.

Kategoryzowane mają zalety, ale chyba przy zmianie kluczowych parametrów potrzebne będą nowe. O ile dobrze zrozumiałem to dotychczasowe nie będą wycofane? Raczej ciężko byłoby je stosować bez ściągawki w postaci tej tabelki, a i to raczej tylko na poczcie. Sądzę, że pewnie będą nowe.
Powrót do góry
347

PostWysłany: Sob Mar 09, 2019 21:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to zakupowe gołodupce z allegro dostaną do głowy,jak mu wysyłasz prioryteta za 6,8 to dostajesz 2 gwiazdki,to co będzie od kwietnia?
Powrót do góry
Polonica

PostWysłany: Wto Mar 12, 2019 11:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marek_kzp napisał:

Znaczki A i B bez zmian - najlżejsze i najmniejsze ekonomiczne (A) i priorytetowe (B). Znaczki E/P będą przypisane do formatów S, M i L: S to będą stare gabaryty "a" do 350g, M - stare gabaryty "a" do 1000g, L - wszystkie gabaryty "b" i wszystkie do 2000g. Szczegóły:
https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n60-n6037

Jeśli dobrze rozumiem, to nadal będzie podział na przesyłki ekonomiczne i priorytetowe, czy tak ?
Jeśli tak, to znaczek A zostanie przypisany do formatu S ekonomiczny, a znaczek B do formatu S priorytetowy, czy tak ?

Rzeczywiście, zmniejszenie liczby kategorii przesyłek o połowę, to ułatwienie dla poczty. Co prawda powstaje zamieszanie ze znaczkami E i P, ale zaprzestanie ich sprzedaży przez PP, stopniowo będzie wygaszać ten problem.
Powrót do góry
WoZaj

PostWysłany: Czw Mar 14, 2019 11:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A zwróciliście Panowie uwagę na to że "stary" gabaryt a to WCALE NIE JEST nowy S
W "starym a" można wysłać kartkę A4 (żaden z wymiarów nie może przekroczyć: 325 x 230 x 20 mm)
Natomiast w nowym S już tego nie zrobimy (S odpowiada wielkością kopercie C5 i może mieć maksymalne wymiary 230 x 160 x 20 mm)
Nadal jestem ciekaw dalszych cen: priorytetów i poleconych.
No i w sklepie internetowym PP zniknęły już znaczki beznominałowe te najtańsze. Pojawią się pewnie już po nowych cenach.
Powrót do góry
jankusz

PostWysłany: Czw Mar 14, 2019 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po kopercie c5 następna w cenniku jest a4. A co z kopertą nieco większą od c5 np. 25 x 17,5 cm? Jest taka koperta!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
347

PostWysłany: Czw Mar 14, 2019 15:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

macie

http://pokazywarka.pl/7rzg39/
Powrót do góry
Lotar

PostWysłany: Czw Mar 14, 2019 15:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@WoZaj ja zauważyłem tę zmianę gabarytu, bo za każdym razem jak wrzucałem do skrzynki kopertę A4 to oczywiście musiałem ją zgiąć i trochę się dziwiłem, że to ta sama kategoria co zwykły rozmiar listu. Rozmiary skrzynek pocztowych nie wzięły się znikąd tylko zapomniano o tym.

Ale tu jest dużo ciekawsza sprawa i dotyczy wagi listów. No bo skąd wzięło się to 500g, już 350g to było dużo. Dla przykładu ceny najtańszych przesyłek:
- Portugalia 0,53 euro, za 20g
- Włochy 1,10 euro, do 20 g
- Francja 0,86 euro do 25g
- Wielka Brytania 0,67 F 1st i 0,58 F 2nd za 100g
i dla ciekawości USA 0,55$ za 1 uncję, czyli ca28g, każda kolejna uncja dopłata 0,15$ (tak do 13 uncji).

Nie do końca rozumiem ten brak jakiejś niższej kategorii wagowej. Jeżeli coś ma blisko pół kilo to przeważnie ciężko to wrzucić do skrzynki.
Powrót do góry
piotr63

PostWysłany: Czw Mar 14, 2019 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli wysłanie formatu C4 (np. większy arkusik) dotychczas kosztowało 5,20/6.80 a po zmianie 6,30/8,70 odpowiednio wzrost +21/28%.
Dla " koperty C5 (np. mały arkusik, większy blok) dotychczas 5,20/6,80 a po zmianie 5,90/8,40, wzrost +13/24%.
Kupowanie za niewielkie kwoty, tak do 50 pln stanie się mało fajne ( i tak już jest słabo), a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę często znaczne "zaokrąglanie" kosztów wysyłki w górę przez sprzedających. Zapewne bedą w tej sytuacji ustalane koszty jak dla rozmiaru M (C4) + "narzut" i uzyskamy 8/10 zł,
Powrót do góry
Polonica

PostWysłany: Sob Mar 16, 2019 10:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotar napisał:

Kategoryzowane mają zalety, ale chyba przy zmianie kluczowych parametrów potrzebne będą nowe. O ile dobrze zrozumiałem to dotychczasowe nie będą wycofane? Raczej ciężko byłoby je stosować bez ściągawki w postaci tej tabelki, a i to raczej tylko na poczcie.

Znaczki beznominałowe E i P bardzo łatwo zapamiętać do jakich nowych formatów zostaną przypisane przyswajając sobie taką zasadę: wszystkie z literą b to format L, z literą a 350g to format S, z literą a 1000g to format M, z literą a 2000g to format L.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Poczta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: