Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Czy to anilina ? Czy błąd eksperta ?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Taz002

PostWysłany: Sro Wrz 18, 2019 21:25    Temat postu: Czy to anilina ? Czy błąd eksperta ? Odpowiedz z cytatem

Witam koledzy.
Jakiś czas temu zdobyłem dwa znaczki z wydania GGW/PP fi. 9l ** w pięknym stanie. Myślałem na początku, że to pospolita odmiana 9 lb, ale nie ! Nadruk jest matowy, jak nd. anilinowy, ale jest inny, który posiadam fi. 6 lld, jakby aniliny było dodanej mniej. W świetle przechodzącym dziennym i ledowym wykazuje szaro-zielonkawy odcień. Zrobiłem też test ryzykując zniszczenie znaczka, zwilżając patyczkiem do ucha delikatnie nadruk GGW i wykazało szaro-zielonkawy odcień. Nie pasuje mi to do odmiany 9b, a mimo to ekspert mi tak go zakwalifikował. Jak mogę jeszcze sprawdzić czy to nadruk anilinowy ?
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soryo1966

PostWysłany: Czw Wrz 19, 2019 01:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Farba anilinowa była dodatkiem i w zależności z której fazy przedruku pochodzi arkusz może być dobrze widoczna lub mogą występować śladowe ilości farby anilinowej , mam pełne arkusze znaczka 9 I a i na jednym arkuszu farba anilinowa występuje na powierzchni około 60% znaczków a na reszcie praktycznie jej niema ale również mam inny arkusz gdzie znaczków z farbą anilinową jest max 10 znaczków ale wówczas mamy nadruk matowy który powinien zostać zaliczony do odmiany a lub jak kiedyś sugerował Marek Lewoński powinna być osobna nowa odmiana d - nadruk matowy czyli znaczki bez dodatku farby anilinowej. Sprawa gwarancji znaczków wygląda tak że w materiałach jakie otrzymują kandydaci na eksperta z końca lat '90 ( takie posiadam których posiadaczem był Józef Tyslowitz ) znaczki które nie mają nadruku silnie błyszczącego oraz widocznej aniliny są zaliczone jako odmiana b w której znalazły się znaczki z nadrukiem półbłyszczącym oraz matowym podobne zdanie ma również Pan Lesław Schmutz. Jak wiadomo na tym materiale wychowali się wszyscy obecnie gwarantujący znaczki tego wydania stąd takie ich podejście. Czasami jak pamiętam Maciej Miszczak i Pan Lesław Schmutz potrafili opisać nadruk jako matowy ale to jest rzadkość , przeważnie idzie się na łatwiznę i dlatego zbiorach jest kompot ( jabłka zmieszane z gruszką ) jak porównać nadruki półbłyszczące i matowe ( których jest zdecydowanie mniej )
Powrót do góry
Taz002

PostWysłany: Czw Wrz 19, 2019 22:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O kurcze ! Wiedziałem, że nadruki anilinowe różnią się stopniem intensywności, bo w tych ciężkich czasach dodawano farby na oko ale, że w tym samym arkuszu takie wahania, to dla mnie niespodzianka. Co do wkładania do jednego worka znaczków pospolitych i tych rzadszych przez ekspertów, to moim zdaniem nieporozumienie, powinni oznaczyć tylko formę i nie wprowadzać zamętu i zakłopotania.
Dziękuję kolego za bardzo wyczerpującą odpowiedź, dostarczyło mi to sporo informacji i wzbogaciło moją skromną wiedzę. Dziękuję.
Powrót do góry
Daniel

PostWysłany: Sob Wrz 21, 2019 09:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soryo1966 napisał:

Sprawa gwarancji znaczków wygląda tak że w materiałach jakie otrzymują kandydaci na eksperta z końca lat '90...

Mógłby Pan napisać o tym coś więcej? Czyli należy rozumieć, że przyszli eksperci dostają materiał porównawczy od PZF? Kiedyś mnie to ciekawiło, czy mają po prostu swój zbiór, powiększany latam, czy jakieś doskonałej jakości zdjęcia, idealne kolorystycznie do oceniania odmian Smile
Powrót do góry
soryo1966

PostWysłany: Sob Wrz 21, 2019 13:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kandydaci na eksperta PZF dostawali materiały głównie zdjęcia arkuszy w stosunku 1:1 oraz 2:1 , 4:1 . Zdjęcia dotyczą wydań przedrukowych ale nie wszystkich wartości tylko wybrane elementy jak np z wydania 2-5 są to całe arkusze oraz wybrane elementy znaczków z błędami dla poszczególnych pozycji , z wydania 6-16 arkusz dla I formy 8 I oraz 9 I i 13 I , dla II formy 8 II ,13 II oraz wybrane wartości w czwórkach z błędami , wydanie lubelskie arkusze dla poszczególnych form i analogicznie dla wydania krakowskiego w przypadku wydania poznańskiego są to arkusze podobnie jak dla wydania gnieźnieńskiego.Odnośnie okres PRL to za bardzo się tym nie interesowałem ale jak pamiętam były zdjęcia arkuszy 1,50 ( fi.376 ) Ja posiadam taki materiał po ekspercie Macieju Miszczaku który otrzymał kiedy był kandydatem na eksperta który zawiera podpis odręczny z adnotacją własność J. Tyslowitz który został zakreślony na kilku zdjęciach. Na wszystkich tych kartach zdjęć na rewersie są stemple PZF. Zdjęcia są czarno-białe

Na pewno każdy musi posiadać własny materiał który jest niezbędny jako materiał porównawczy , jak mawia mistrz wystarczy praca , praca i jeszcze raz praca nad danym wydaniem i każdy jest w stanie opanować w stopniu wystarczającym aby można było bez problemu stwierdzić czy dany nadruk na znaczku jest prawdziwy lub nie. Kiedy na 10 prób osiągniesz wynik 10 i powtórzysz to 50 razy to będziesz miał identyczną wiedzę jak eksperci którzy w podobny sposób powinni się kształcić. Czy to trudne nie wystarczy właściwy materiał czas i praca , praca i jeszcze raz praca. Jeśli idzie o % ujęcie to 50% to materiał , 20% to praca i spostrzegawczość oraz 30% to oko lub jak to się określa to coś. W ten sposób określa się kompletność eksperta.
Powrót do góry
Taz002

PostWysłany: Nie Wrz 22, 2019 19:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się koledzy, że dysponując odpowiednią ilością materiału porównawczego, każdy z nas jest w stanie stwierdzić czy mamy do czynienia z oryginałem czy falsyfikatem. A jeśli ktoś interesuje się danym wydaniem, to bez problemu określi np. odmianę, formę itp. Ale niektórzy eksperci mam wrażenie jakby się zatrzymali w poprzedniej epoce, nie biorąc pod uwagę wyników badań innych ekspertów, przez co wprowadzają w naszych zbiorach zamęt. Badania nad wydaniami międzywojennymi trwają do dnia dzisiejszego i nie każdy o tym pamięta, więc koledzy czeka na nas jeszcze wiele niespodzianek...
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Identyfikacja znaczków Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: