Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Czy można umieścić w eksponacie tematycznym ...

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
archeofil

PostWysłany: Wto Paź 23, 2018 22:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze, to nie ma zakazu umieszczania „całości w eksponacie tematycznym, jeśli nie ma na niej stempla tematycznego”, bo przecież można tę całość wstawić do eksponatu z innego powodu (np. ze względu na obecność jakiejś informacji tematycznej na „erce”). Najczęściej nie ma też powodu, by pokazywać całą całość ze stemplem tematycznym - lepiej zrobić to w okienku, ukrywając te jej części, które nie mają znaczenia tematycznego (chyba, że z jakiś względów jest to całość niezwykle wartościowa pod względem filatelistycznym).
W tych jednak przykładach (pochodzą one z bardzo przestarzałego, a w dodatku słabego eksponatu) umieszczenie całości tylko ze względu na same znaczki jest rażącym błędem! Jeżeli znaczenie tematyczne mają tylko znaczki, to lepiej je pokazać osobno - szkoda miejsca na karcie na tak tandetne walory!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
das

PostWysłany: Wto Lis 20, 2018 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy mozna umiescic wiele znaczkow takich jak na zdjeciu w eksponacie tematycznym? Kazdy jest inny. A wszystkie przedstawiają ten sam motyw. Czy mozna tylko kilka? Nie ma innego dostepnego materialu przedstawiajacego ten motyw tylko znaczki. Nie ma dostępnych żadnych całostek.

https://drive.google.com/open?id=1zZAQPA3Pc5kvZLnRGF4eqikbgnEAFbpX
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
archeofil

PostWysłany: Wto Lis 20, 2018 18:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, nie warto tego robić. Najlepiej w eksponacie umieścić tylko jeden, oczywiście ten o największej wartości filatelistycznej! Prezentacja kilku takich samych (pod względem tematycznym) znaczków (ale także np. całostek, itp.), różniących się tylko nominałem i kolorem nie ma sensu, bo w żaden sposób nie służy rozwinięciu tematu, ani nie posuwa do przodu opowieści na dany temat, jaką powinien być każdy eksponat tematyczny.
Obecnie w wielu najlepszych eksponatach tematycznych zaobserwować można jednak odstępstwa od tej zasady. W skrajnych przypadkach zdarza się, że na karcie eksponowany jest tylko jeden znaczek, ale za to w wielu wersjach i odmianach, oczywiście mocno opisanych pod względem filatelistycznym. To tzw. mała specjalizacja, ale jest ona usprawiedliwiona tylko w przypadku walorów bardziej wartościowych filatelistycznie. Pokazywanie całych serii znaczków o tym samym motywie graficznych traktowane jest nadal jako "watowanie" eksponatu, czyli zapychanie go byle czym z braku lepszych walorów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Szewczyk Michał

PostWysłany: Sro Lis 21, 2018 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

archeofil napisał:
Nie, nie warto tego robić. Najlepiej w eksponacie umieścić tylko jeden, oczywiście ten o największej wartości filatelistycznej! Prezentacja kilku takich samych (pod względem tematycznym) znaczków (ale także np. całostek, itp.), różniących się tylko nominałem i kolorem nie ma sensu, bo w żaden sposób nie służy rozwinięciu tematu, ani nie posuwa do przodu opowieści na dany temat, jaką powinien być każdy eksponat tematycznym.

Mnie na wystawach "nudzą" wyspecjalizowane wartościowe pozycje.
Na wystawie chciałbym zobaczyć i pokazać jak prezentuje się filatelistyka w szerokim spektrum odmienności, jak we wskazanym przez kol. >das< przykładzie. Są zbiory odmian, są katalogowane, są namiętnie zbierane, są też na starcie dyskwalifikowane?
Czy eksponaty służą wyłącznie wysoko rozwiniętym ekspertom ?
(może dlatego wystawy filatelistyczne przez większość uznawane są jako nuda i szkoda czasu)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
archeofil

PostWysłany: Sro Lis 21, 2018 14:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdę mówiąc nie rozumiem, bo z jednej strony pisze Pan, że "mnie na wystawach "nudzą" wyspecjalizowane wartościowe pozycje", a z drugiej "są zbiory odmian, są katalogowane, są namiętnie zbierane, są też na starcie dyskwalifikowane".
A przecież namiętne zbieranie tych wszystkich odmian to właśnie przykład daleko idącej specjalizacji. Są przecież na wystawach eksponaty prezentujące tylko jedną emisję (serię) znaczków, są i eksponaty poświęcone tylko jednemu znaczkowi! Tak, są, ale nie w klasie filatelistyki tematycznej. Nie mylmy pojęć. Kolega "das" pytał o eksponat tematyczny i ja na to pytanie odpowiedziałem. Jeżeli kogoś bardziej interesuje zbieranie odmian, to znajdzie dla siebie miejsce w klasie filatelistyki tradycyjnej.
Zapewniam jednak, że na wystawach filatelistycznych największym powodzeniem u przeciętnych zwiedzających cieszą się eksponaty młodzieżowe i tematyczne, a nie tradycyjne.
Powrót do góry
ptp18

PostWysłany: Sro Lis 21, 2018 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Michale,
Czy jako Poznaniak obejrzał Pan ostatnią wystawę ogólnopolską? Czy zauważył Pan znaczące zainteresowanie i czytał pochlebne recenzje? Czy na wystawie byli tylko eksperci i kolekcjonerzy limitowanych nieperforowanych walorów?
Pisze Pan, że kolekcjonerzy odmian są dyskwalifikowani. Nic podobnego. Koledzy na forum dyskutowali o zasadach konkursowych eksponatów tematycznych. Pan chyba słabo się porusza w tej materii. Odmiany to jeden z elementów eksponatów tradycyjnych. Pana nudzą wyspecjalizowane wartościowe pozycje, a właściwie nudzą większość.
Filatelistyka w szerokim spektrum odmienności może się znaleźć na niekonkursowych pokazach, tylko jakoś mało jest chętnych do organizacji i popularyzacji takowych.
Powrót do góry
Szewczyk Michał

PostWysłany: Sro Lis 21, 2018 17:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ptp18 napisał:
Szanowny Panie Michale, (....)

Tak, byłem obejrzałem Smile "nudzą" napisałem w znakach, które oznaczają rozszerzenie treści. Było wielu filatelistów, recenzje (w tym moje) były w większości pozytywne.
Moje uwagi dotyczą obserwacji sposobów zainteresowania, pozyskania szerszej, nowej części społeczności.
Zauważyłem już w 1973 roku (wystawa Poznań), że większość oglądających to nie są specjaliści dziedziny, a raczej przypadkowi uczestnicy. Większość zatrzymywała się dłużej i żywo reagowała na piękno artystyczne, odbiór wizualny grafiki, a fachowość w rozumieniu eksperckim była Im całkowicie obca. Po prostu inaczej pojmowali kolekcjonerstwo. I śmiem twierdzić, że dla większości piękno kolekcjonerstwa znaczków nijak się ma do fachowej filatelistyki - tej pisanej dużymi literami. To są dwa odrębne światy i właśnie dlatego w poprzedniej wypowiedzi sygnalizowałem tę różnicę. Oczywiście z całym należnym szacunkiem dla wielu znawców i zbieraczy walorów pocztowych każdego okresu. Podziwiam skrupulatność badaczy i czuję dla szacunek dla cierpliwości, dociekliwości i ogromu pracy jaką trzeba włożyć w wiedzę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ptp18

PostWysłany: Sro Lis 21, 2018 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Michale,
Znakomicie, że wspomniał Pan o nieustającym przez prawie półwiecze znudzeniu tego typu prezentacjami. Tak się składa, że wystawiałem w Poznaniu zarówno w 1973, jak i obecnie. Wystawiałem nie znudzony - dla mnie - ten sam temat. Zasady prezentacji eksponatów i ich oceny trochę się w czasem zmieniły, ale mnie i wielu innych dalej nie nudzą. W tym leży chyba siła wystawiennictwa konkursowego? Wystawiennictwa opartego o reguły, które staramy się spełniać. W tym leży także nasz optymizm, że jesteśmy na słusznej drodze.
Powrót do góry
das

PostWysłany: Czw Gru 13, 2018 15:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy można umieścić takie koperty?
wygląda to że to są jakieś spersonalizowane

https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/stamps/france-postal-stamped-stationery/prets-a-poster-overprinting-luquet/pap-luquet-flamme-vence-chateau-art-illustre-cap-dail-348708051.html

https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/stamps/france-postal-stamped-stationery/prets-a-poster-overprinting-luquet/pap-luquet-flamme-le-blanc-parc-naturel-illustre-saint-valentin-334682438.html

https://www.delcampe.net/en_GB/collectables/stamps/france-postal-stamped-stationery/prets-a-poster-other-1995/pap-feuille-flamme-chiffree-illustre-bethune-270946582.html
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Czw Gru 13, 2018 18:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, można.
To są całkowicie legalne francuskie całostki, tzw. PAP (Prêts à poster). Co roku wychodzą ich dziesiątki, a może nawet setki - z reguły z tym samym znakiem opłaty, za to z różnymi ilustracjami. Ich wartość filatelistyczna jest niewielka. Ciężko je umieścić w eksponacie na normalnych kartach, bo prawie wszystkie te koperty mają 21 cm szerokości.
Powrót do góry
das

PostWysłany: Wto Gru 03, 2019 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy takie znaczki można umieścić?
https://www.ebay.pl/itm/66418-Hungary-2007-Greeting-Stamps-Lion-Head-Door-Knockers-Full-Sheet-MNH/323777998985?hash=item4b62ac3089:g:dFgAAOSwduNZvDCE
Powrót do góry
archeofil

PostWysłany: Wto Gru 03, 2019 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, można. Warto się tylko zastanowić, czy warto poświęcać na te dziesięć znaczków (2x10) całą kartę eksponatu (ten arkusz jest ogromny!). Czy to na pewno podniesie jego wartość filatelistyczną?
Jeśli ważna dla eksponatu treść tematyczna jest na znaczku (znaczkach), to lepiej pokazać same tylko znaczki. Jednak gdy ten istotny element jest na marginesie arkusza, to trzeba pokazać go w całości, albo tylko jego fragment.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Budujemy eksponat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: