Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Porady dla początkujących

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
makaron

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2012 15:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich

Jakiś czas temu postanowiłem powrócić do hobby z lat młodzieńczych, czyli do zbierania znaczków pocztowych. Przeglądając Internet i szukając informacji trafiłem na to forum. Przeczytałem kilka zamieszczonych tutaj wątków, także tych z pytaniami zadawanymi przez początkujących filatelistów. Wiele rzeczy pozostaje dla mnie jednak nadal niezrozumiałych. Postanowiłem więc zalogować się aby zapytać Was drodzy forumowicze o kilka rzeczy.

Pamiętam, że w szkole podstawowej (przełom lat 80/90) zbierałem znaczki pocztowe wraz z moim starszym ode mnie kuzynem. Kuzyn, który był już wówczas po studiach i pracował, wykupił najpierw sobie, a kilka lat później i mnie tak zwany abonament. W efekcie, chyba raz na 3 miesiące podrzucał mi kopertę z najświeższymi znaczkami wydawanymi przez Pocztę Polską. Mam te znaczki do dziś Smile Jest to jeden klaser, kupiony wówczas w sklepie papierniczym, a w nim (prawie) wszystkie polskie znaczki wydane w okresie 1988 – 1992.
Pamiętam, że jakoś tak około 1992 – 1993 roku zauważyłem, że znaczki przestały do mnie docierać …? Zapytałem kuzyna co jest grane. Powiedział mi, że coś tam się pozmieniało z abonamentem, że o go bardzo wkurzyło i zlikwidował zarówno swój jak i mój abonament. Do dziś jednak nie wiem co tak naprawdę się stało ?

Oprócz klasera ze wspomnianymi znaczkami Poczty Polskiej, posiadam jeszcze jeden klaser, w którym znajdują się znaczki określane wówczas przez mojego kuzyna jako „gadzinówki”. Były to znaczki kupowane w sklepie filatelistycznym za przysłowiowe grosze, w takich pakietach. Znaczki te pochodziły głownie z krajów demokracji ludowej jak również z odległych państw, takich jak Laos, Wietnam, Kambodża czy Kuba. Pamiętam, że kuzyn mówił mi iż są to niepełne serie i że ich wartość w sensie filatelistycznym jest żadna… Mimo wszystko zbierałem je, bo były ładne i kolorowe.
Tyle wspomnień.

Obecnie chciał bym powrócić do tego hobby. Nie bardzo jednak wiem jak i od czego zacząć ? Myślałem o tym by skupić się na jakimś temacie przedstawianym na znaczkach – samochody, koleje, przyroda ? Poczytałem trochę wątków na tym forum ale mam jeszcze sporo niejasności.

1) Gdzie kupować znaczki ? Na niniejszym forum polecanych jest kilka sklepów internetowych, których ofertę przeglądam. Portale aukcyjne w moim przypadku nie wchodzą w grę z tego powodu, że nie mam czasu śledzić aukcji. Poza tym nie ufam tego typu zakupom.
2) Czy w przypadku zdecydowania się na zbieranie znaczków z danego państwa, jest możliwość wykupienia abonamentu i odbierania sukcesywnie wydawanych znaczków pocztowych z owego kraju ?
3) Czy w przypadku zdecydowania się na zbieranie znaczków w obrębie jakiegoś tematu, koniecznie muszę rygorystycznie zawężać tematykę swojej kolekcji ? Trochę to dla mnie dziwne i niezrozumiałe. Co zatem zrobić, gdy np. zbiera się znaczki o tematyce samochodowej, a przykładowo w serii obejmującej 5 znaczków, znajdują się 3 znaczki z samochodami i 2 z motocyklami ? Co z robić z tymi dwoma znaczkami ? Czy koniecznie trzeba się aż tak ograniczać ?
4) Czy w przypadku zbierania znaczków w danym temacie (np. ptaki) istnieją jakieś zalecenia co do układania ich w klaserze ? Np. na jednej stronie tylko znaczki polskie z ptakami, na kolejnej stronie – tylko znaczki niemieckie z ptakami. Czy można to jakoś mieszać ? Dodam, ze wcześniej gdy zbierałem znaczki z abonamentu, układałem je chronologicznie w kolejności otrzymywania ich.
5) Z lektury niniejszego forum dowiedziałem się, że istnieje cała masa znaczków, które nie są znaczkami pocztowymi a jedynie kolekcjonerskimi naklejkami. To pewnie te znaczki, które niegdyś mój kuzyn nazywał „gadzinówkami” ? Jak można odróżnić takie znaczki od prawdziwych znaczków pocztowych ? Czy konieczne jest posiadanie katalogów filatelistycznych z różnych państwa świata ?
6) W kilku wątkach na forum, forumowicze wspominają o czymś takim jak „cinderellas”. Co to dokładnie jest ? Jakie znaczki określa się tym mianem ? Czy do tego typu znaczków należą wszystkie znaczki pochodzące z takich miejsc jak Wyspa Man czy Jersey ?

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
noe

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2012 19:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Pozostają sklepy filatelistyczne, pchle targi oraz wymiana z innymi
2) To zależy od państwa, z jednym raczej nie będzie problemu, z innymi może być
3)4) To co zbierasz zależy tylko od Ciebie.. I jak zbierasz też. Zawsze zamiast tematu Samochody może być temat Motoryzacja. Może być on jednak zbyt obszerny i wtedy musisz się ograniczyć do wąskiego tematu.
Układaj jak chcesz, byle z ładem i składem - państwa, potem chronologicznie lub np. według gatunków ptaków.
5) Zwykle mają nadrukowany (a nie odciśnięty na poczcie) stempel "pocztowy" często z nazwą kraju zamiast poczty..
6) wydane przez niepocztowe organizacje bądź instytucje okolicznościowe wydawnictwo, które jest przeznaczone do nalepiania na listach.
Forma i kształt nalepek najczęściej przypomina znaczek pocztowy bądź arkusik i służy rozpropagowaniu i upamiętnieniu takich imprez jak np. targów, lotów balonowych, szybowcowych, gołębi pocztowych, imprez filatelistycznych czy przewozów przesyłek pocztowych starą koleją parową a nie do opłaty przesyłki pocztowej.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2012 19:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

makaron napisał:

1) Gdzie kupować znaczki ? Na niniejszym forum polecanych jest kilka sklepów internetowych, których ofertę przeglądam. Portale aukcyjne w moim przypadku nie wchodzą w grę z tego powodu, że nie mam czasu śledzić aukcji. Poza tym nie ufam tego typu zakupom.

Najkrótsza odpowiedź - gdzie się tylko da Smile Sklepy, aukcje, giełdy filatelistyczne i hobbystyczne, targi, różnej marki jarmarki staroci - zawsze jest szansa, ze się coś ciekawego znajdzie.
makaron napisał:

2) Czy w przypadku zdecydowania się na zbieranie znaczków z danego państwa, jest możliwość wykupienia abonamentu i odbierania sukcesywnie wydawanych znaczków pocztowych z owego kraju ?

Zarządy pocztowe wielu krajów oferują możliwość zakupu nowości poprzez swoje sklepy / strony internetowe. Są też firmy filatelistyczne, które oferują abonament znaczków zagranicznych. W Polsce tego typu działalność prowadziła swego czasu firma Philatrade. Proponuję tam zapytać (mają stronę internetowa). Osobiście proponowałbym raczej skierować swoje zainteresowania ku znaczkom starszym - materiał może i trudniejszy do zdobycia, ale satysfakcja większa. No i przy amoku, jaki od kilku lat ogarnął sporą część zarządów pocztowych, produkujących obłędne ilości znaczków często bez potrzeb pocztowych, a tylko ku uciesze kolekcjonerów zbiór zbudowany z młodego materiału będzie trudniej zbyć w razie takiej konieczności.
makaron napisał:

3) Czy w przypadku zdecydowania się na zbieranie znaczków w obrębie jakiegoś tematu, koniecznie muszę rygorystycznie zawężać tematykę swojej kolekcji ? Trochę to dla mnie dziwne i niezrozumiałe. Co zatem zrobić, gdy np. zbiera się znaczki o tematyce samochodowej, a przykładowo w serii obejmującej 5 znaczków, znajdują się 3 znaczki z samochodami i 2 z motocyklami ? Co z robić z tymi dwoma znaczkami ? Czy koniecznie trzeba się aż tak ograniczać ?

To wybór kolekcjonera co i jak chce zbierać. W filatelistyce tematycznej pojęcie serii traci sens. Jeżeli interesuje mnie jeden znaczek z serii, to szukam tego znaczka, zakup całej serii traktując jako konieczność. Wybór tematu jest o tyle ważny, że łatwo się "wkopać" w temat, który z racji popularności i natłoku wydań może okazać się trudny do ogarnięcia. Na przykładzie wspomnianej motoryzacji - można zbierać tylko samochody albo motocykle, a nawet tylko samochody osobowe lub ciężarówki. Ale można też potraktować temat szeroko, włączając do tematu motoryzacja wątki poboczne: znaczki z podobiznami konstruktorów i wynalazców, których osiągnięcia miały wpływ na rozwój motoryzacji, wszystko to co dotyczy infrastruktury drogowej, ruchu drogowego itp. itd. Ogranicza nas jedynie własna wiedza, fantazja i możliwości finansowe (niestety).
makaron napisał:

4) Czy w przypadku zbierania znaczków w danym temacie (np. ptaki) istnieją jakieś zalecenia co do układania ich w klaserze ? Np. na jednej stronie tylko znaczki polskie z ptakami, na kolejnej stronie – tylko znaczki niemieckie z ptakami. Czy można to jakoś mieszać ? Dodam, ze wcześniej gdy zbierałem znaczki z abonamentu, układałem je chronologicznie w kolejności otrzymywania ich.

Tu nie ma gotowego przepisu. Każdy ma swój własny sposób, który jemu pasuje. I tak powinno być, bo to ma być Twój indywidualny zbiór, a nie podyktowany jakąś modą. W przypadku zbiorów zoologicznych jedni układają krajami, inni gatunkami - złotego środka nikt Ci nie poda, bo go nie ma Smile
makaron napisał:

5) Z lektury niniejszego forum dowiedziałem się, że istnieje cała masa znaczków, które nie są znaczkami pocztowymi a jedynie kolekcjonerskimi naklejkami. To pewnie te znaczki, które niegdyś mój kuzyn nazywał „gadzinówkami” ? Jak można odróżnić takie znaczki od prawdziwych znaczków pocztowych ? Czy konieczne jest posiadanie katalogów filatelistycznych z różnych państwa świata ?

To wymaga wiedzy, a jednym ze źródeł takiej wiedzy są właśnie katalogi. Oczywiście komplet "światowych" katalogów to zazwyczaj znaczny wydatek (kilka tys. złotych), ale w przypadku tematyki istnieją bardzo często specjalistyczne katalogi ograniczone do wybranego tematu. Taki katalog jest oczywiście dużo tańszy w zakupie. Są też strony internetowe poświęcone znaczkom z różnych tematów, ale tu trzeba uważać, bo bywa, ze ich autorzy zamieszczają tez różnego rodzaju wydania pozapocztowe lub nielegalne. Wszystko zależy od wiedzy i podejścia autora strony.
makaron napisał:

6) W kilku wątkach na forum, forumowicze wspominają o czymś takim jak „cinderellas”. Co to dokładnie jest ? Jakie znaczki określa się tym mianem ? Czy do tego typu znaczków należą wszystkie znaczki pochodzące z takich miejsc jak Wyspa Man czy Jersey ?

Termin "cinderellas" generalnie odnosi sie do różnego rodzaju znaczkopodobnych nalepek, emitowanych przez różne osoby prywatne lub organizacje - np. "znaczki" z wysepek położonych u wybrzeży Wielkiej Brytanii takich jak Staffa, Eynhallow czy Bernera (i wiele innych). Te wydawnictwa nie mają nic wspólnego z działalnością pocztowa, są tylko i wyłącznie kolorowymi nalepkami, produkowanymi pod kolekcjonerów i w poważnych zbiorach filatelistycznych nie ma dla nich miejsca. Niektórzy rozszerzają pojęcie cinderellas także na różne wydania poczt lokalnych (choć legalnie działających) czy różne revenues, choć to już jest w mojej opinii nadużycie. Wydania dla Jersey czy Wyspy Man są oficjalnymi znaczkami pocztowymi, uznawanymi przez Światowy Związek Pocztowy i mają wszelkie prawo w zbiorach filatelistycznych się znaleźć.
Powrót do góry
Polecony

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2012 20:38    Temat postu: Powrót do filatelistyki Odpowiedz z cytatem

Powrócić do dawnego hobby jest łatwo i zarazem trudno.
Do filatelistyki można wrócić ale dla początkujących jest to problem.
Trzeba zacząc od osobistego spotkania. Forum nasze, przy całym szacunku dla moderatorów, tego nie nauczy. Podawajcie miasto lub miejscowośc gdzie mieszkacie. Zawsze się znajdzie ktoś niedaleko Was i znajdzie sposób aby Wam pomóc. Ja w Katowicach służę pomocą. Nie zniechęcać się!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
elka26

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2012 22:32    Temat postu: Re: Powrót do filatelistyki Odpowiedz z cytatem

[quote="Polecony"]Powrócić do dawnego hobby jest łatwo i zarazem trudno.
Do filatelistyki można wrócić ale dla początkujących jest to problem. [quote]

Czy ja wiem? Mogę cos na ten temat powiedzieć. Moim zdaniem wszystko zależy od tego czego szuka się w filatelistyce. Nadal czuje się osobą początkującą, zresztą zgodnie ze stanem faktycznym a pomimo to nie czuję sie zagubiona w świecie znaczków.
Przede wszystkim, to musi byc przygoda. Jeżeli juz na początkowym etapie podstawowym pytaniem stanie się pytanie - ile jest to warte, to bardzo szybko przyjdzie zniechęcenie.
Natomiast gdy naszym pierwszym pytaniem bedzie - co to jest? a nie - ile jest to warte? - wtedy na pewno znaczki oczarują

Cytat:
Trzeba zacząc od osobistego spotkania. Forum nasze, przy całym szacunku dla moderatorów, tego nie nauczy. Podawajcie miasto lub miejscowośc gdzie mieszkacie. Zawsze się znajdzie ktoś niedaleko Was i znajdzie sposób aby Wam pomóc. Ja w Katowicach służę pomocą. Nie zniechęcać się!!

Na pewno najlepszy jest kontakt osobisty, ale jezeli ze wzgledu na miejsce zamieszkania jest on bardzo utrudniony, to i tak jest tyle mozliwosci że naprawdę potrzeba tylko chęci.
Książki, internet, forum - wszystko jest w na wyciągnięcie ręki, wystarczą chęci.

I jeszcze jedno. Zbieram znaczki z pingwinami. Bardzo często jest tak że w 12 znaczkowej serii jest tylko jeden znaczek z pingwinem, ale pomimo to praktycznie zawsze staram się nabyc całą serię, i takie postepowanie jednak bym polecała. Chyba że przekracza to mozliwości finansowe.
Powrót do góry
makaron

PostWysłany: Sob Wrz 29, 2012 00:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo wszystkim dziękuję za szybka i rzetelną odpowiedź.

- Czy zatem mam rozumieć, że jeśli na stronie internetowej sklepu hanmart.pl znajduje się znaczek oznaczony symbolem "oficjalny", oznacza to że mogę brać go w ciemno ? Rozumiem, że taki znaczek nie jest tworem czysto spekulacyjnym ale w pełni wartościowym znaczkiem pocztowym.

elka26 napisał:
Zbieram znaczki z pingwinami. Bardzo często jest tak że w 12 znaczkowej serii jest tylko jeden znaczek z pingwinem, ale pomimo to praktycznie zawsze staram się nabyc całą serię, i takie postepowanie jednak bym polecała. Chyba że przekracza to mozliwości finansowe.

- Rozumiem. Ale co zatem zrobić z pozostałymi - w tym przypadku 11 znaczkami ? Umieścić normalnie w klaserze wraz z konkretnym tematycznie znaczkiem, czy trzymać gdzieś oddzielnie ?

- Z lektury forum wywnioskowałem, że szerokim łukiem należy omijać znaczki pochodzące z wysp Pacyfiku oraz krajów Afryki, gdyż w sensie filatelistycznym nie są one znaczkami. A jak ma się sprawa w przypadku znaczków z Kambodży, Korei Północnej czy Chin ? Mam tu na myśli znaczki tematyczne.

- Pytałem o formy kupowania znaczków - czy może ktoś z z Was orientuje się gdzie w Łodzi znajduje się sklep filatelistyczny ? Ponoć był kiedyś taki sklep w tym mieście ale został przeniesiony.

Bardzo dziękuję
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sob Wrz 29, 2012 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

makaron napisał:

Moim zdaniem nie warto a priori odrzucać zakupów na portalach aukcyjnych, ponieważ można w ten sposób stracić sporo okazji do zakupu interesujących walorów w atrakcyjnych cenach, których czasem na próżno szukać w internetowych sklepach filatelistycznych. W sklepach często jest też drożej niż na aukcjach. Często również sklepy internetowe mają swoje konta na portalach aukcyjnych (np. wspomniany wcześniej Hanmart).
A co do śledzenia aukcji, to nie jest to obecnie konieczne - są dostępne systemy, które mogą robić to za nas.

makaron napisał:
- Czy zatem mam rozumieć, że jeśli na stronie internetowej sklepu hanmart.pl znajduje się znaczek oznaczony symbolem "oficjalny", oznacza to że mogę brać go w ciemno ? Rozumiem, że taki znaczek nie jest tworem czysto spekulacyjnym ale w pełni wartościowym znaczkiem pocztowym.

Niekoniecznie. Potrzeba trochę wiedzy w temacie, które państwa drukują znaczki bez specjalnych potrzeb pocztowych, po to tylko, żeby sprzedać je filatelistom.

makaron napisał:

elka26 napisał:
Zbieram znaczki z pingwinami. Bardzo często jest tak że w 12 znaczkowej serii jest tylko jeden znaczek z pingwinem, ale pomimo to praktycznie zawsze staram się nabyc całą serię, i takie postepowanie jednak bym polecała. Chyba że przekracza to mozliwości finansowe.

- Rozumiem. Ale co zatem zrobić z pozostałymi - w tym przypadku 11 znaczkami ? Umieścić normalnie w klaserze wraz z konkretnym tematycznie znaczkiem, czy trzymać gdzieś oddzielnie ?

To zależy od Ciebie. Ja np. trzymam takie znaczki oddzielnie.

Ostatnio zmieniony przez Voyteck dnia Sob Wrz 29, 2012 17:04, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
al

PostWysłany: Sob Wrz 29, 2012 17:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można też zamiast kupować, spróbować po staromodnemu wymieniać się znaczkami, tak jak kiedyś robili to "prawdziwi zbieracze", ale teraz po nowomodnemu za pomocą internetu np. poprzez:
http://colnect.com/pl
Ja tam już wymieniałem się z Hiszpanem, Niemcami, Austriakiem, Włochem.
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 08:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecony napisał:
Powrócić do dawnego hobby jest łatwo i zarazem trudno.
Do filatelistyki można wrócić ale dla początkujących jest to problem.

Najpierw trzeba mieć się z kim spotkać. Nie zawsze jest tak, że koło filatelistyczne czy filatelista jest w pobliżu. Ja miałem to szczęście, że akurat w Okręgu Śląsko-Dąbrowskim spotkałem wielu życzliwych Kolegów, chcących służyć pomocą i radą. Ale bywa i tak, ze taki początkujący jest traktowany po macoszemu - ot byle by zapłacił składkę, a potem niech radzi sobie sam. Osobna kwestia to osobiste chęci tego początkującego - czy chce mu się uczyć i rozwijać. Czy woli mieć czy znać?

makaron napisał:

Czy zatem mam rozumieć, że jeśli na stronie internetowej sklepu hanmart.pl znajduje się znaczek oznaczony symbolem "oficjalny", oznacza to że mogę brać go w ciemno ? Rozumiem, że taki znaczek nie jest tworem czysto spekulacyjnym ale w pełni wartościowym znaczkiem pocztowym.

"Oficjalny" znaczy tyle, że został wydany i autoryzowany przez daną pocztę! Pisałem o tym wiele razy, ale widzę, że wciąż wiele osób myli pewne pojęcia. Powtórzę wiec raz jeszcze: jeżeli dany znaczek został wydany przez legalnie działający zarząd pocztowy, to nie ma przeciwwskazań, aby w zbiorze filatelistycznym się znaleźć. Zupełnie inną kwestią jest to czy znaczek ów został wydany z rzeczywistej potrzeby pocztowej, czy tylko i wyłącznie po to aby sprzedać go kolekcjonerom (wydanie spekulacyjne). Z punktu widzenia legalności nic tym wydaniom zarzucić nie można. A kwestią prywatną danego kolekcjonera jest już to, czy chce te wydania zbierać czy nie. Niektórzy uważają, ze muszą mieć "wszystko" z danego tematu. Ja nie muszę Smile Co raz częściej nawet "poważne" poczty wydają różne dziwolągi. By nie szukać daleko - czyż nie można nazwać wydaniem spekulacyjnym polskiego bloku "Legenda o orle białym" z 1993 r., którego nominał miał się nijak do ówczesnej taryfy pocztowej? Albo "srebrny papież" z 2003 r.? Ile osób na tym forum widziało ten znaczek na liście z autentycznego obiegu pocztowego, nie nadanym przez filatelistę?
Powrót do góry
makaron

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 09:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam_filatelistyka.org napisał:
(...) Zupełnie inną kwestią jest to czy znaczek ów został wydany z rzeczywistej potrzeby pocztowej, czy tylko i wyłącznie po to aby sprzedać go kolekcjonerom (wydanie spekulacyjne) (...)

Rozumiem, tylko jak i gdzie ewentualnie to sprawdzić ?
Na przykład na stronie wspomnianego sklepu HANMART są do kupienia bardzo obszerne serie (i bardzo drogie) z samochodami i pociągami :

http://www.hanmart.pl/pl/pokaz_szczegoly-110700.html
http://www.hanmart.pl/pl/pokaz_szczegoly-3779.html

Tych znaczków jest sporo. Przedstawiają różne typy lokomotyw lub samochodów i są dość drogie. Nie znam się, ale po lekturze forum rozumiem że są to właśnie te znaczki, które nigdy nie widziały urzędu pocztowego w kraju, z którego pochodzą.

Wertując forum zastanawiałem się nad tematyką. Widzę, że wielu z Was bardzo ją zawęża.
Przez chwilę myślałem by zbierać znaczki z o tematyce Porsche. Na prawdziwe Porsche mnie nie stać Wink ale od lat gromadzę różne materiały na temat samochodów tej firmy. Mam trochę książek, głównie niemieckojęzycznych. Zbieram też albumy, wycinki prasowe, plakaty. Przeglądałem internet w poszukiwaniu znaczków z tematyką Porsche - samochody osobowe, wyścigowe, rajdowe, prototypy, udział w rajdach, wyścigach, sylwetka samego Ferdynanda Porsche, itp. W sumie znalazłem około 10 pozycji, z czego jak podejrzewam połowa z nich to pewnie wydania spekulacyjne.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 11:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

makaron napisał:
Wertując forum zastanawiałem się nad tematyką. Widzę, że wielu z Was bardzo ją zawęża.
Przez chwilę myślałem by zbierać znaczki z o tematyce Porsche. Na prawdziwe Porsche mnie nie stać Wink ale od lat gromadzę różne materiały na temat samochodów tej firmy. Mam trochę książek, głównie niemieckojęzycznych. Zbieram też albumy, wycinki prasowe, plakaty. Przeglądałem internet w poszukiwaniu znaczków z tematyką Porsche - samochody osobowe, wyścigowe, rajdowe, prototypy, udział w rajdach, wyścigach, sylwetka samego Ferdynanda Porsche, itp. W sumie znalazłem około 10 pozycji, z czego jak podejrzewam połowa z nich to pewnie wydania spekulacyjne.

Na pewno jest ich więcej. Ot wystarczy zarzucić w Google temat "Porsche stamps" aby otrzymać kilkadziesiąt obrazków, z czego spora część to znaczki pocztowe:
wyniki wyszukiwania w Google
Teraz wystarczy je tylko zidentyfikować i już mamy materiał do kolekcjonowania. Należy również pamiętać, że znaki pocztowe to nie tylko same znaczki: to również stemple pocztowe, kartki pocztowe i koperty ze znakiem opłaty wydawane przez zarządy poczt.
Przykłady pięknych stempli z tego tematu można znaleźć m.in. na Delcampe:
wyniki wyszukiwania na Delcampe
Wśród stempli jest też polski akcent. Znalezienie go pozostawiam Koledze Smile

A co do wyboru tematyki: wybór związany z wykonywanym zawodem lub poza filatelistycznymi zainteresowaniami jest jak najbardziej prawidłowy - w ten sposób przenosimy na filatelistyczne hobby całą posiadaną dotychczas wiedzę, co ułatwia wyszukiwanie i dobór materiału kolekcjonerskiego do kolekcji.

Ostatnio zmieniony przez Voyteck dnia Nie Wrz 30, 2012 12:38, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 11:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo trafnie wybrany przykład - akurat znaczki wydane przez Tuvalu dla poszczególnych wysp (Nukulaele, Vaitupu itd.) są typowym przykładem wydania spekulacyjnego. Na wyspach ważność obiegową miały wszak znaczki całego kraju, więc po co wydawać jeszcze znaczki dla poszczególnych wysp? Ano po to, aby je opchnąć kolekcjonerom Smile
Jeżeli chodzi o to jakie kraje prowadzą wybitnie spekulacyjną politykę emisyjną to z czasów obecnych wymieniłbym tu przede wszystkim takie państwa jak Gwinea, Gwinea Bissau, Mozambik, Togo, Uganda, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Komory i jeszcze kilka innych. Cechą charakterystyczna są ogromne ilości nowych emisji emitowanych w ciągu roku (i to najczęściej w formie arkusików i bloków), o często abstrakcyjnych nominałach (bez uzasadnienia taryfą pocztową danego kraju), dobór tematów (to co chodliwe, a często nijak się mające do realiów danego kraju np. tegoroczna emisja Togo poświęcona ... szybkim kolejom japońskim Smile ), do tego także oferowane też jako wydania cięte (nieząbkowane).

A tutaj w uzupełnieniu wpisu kolegi eNWu eksponat wystawowy (wysoko oceniony na kilku wystawach) poświęcony historii volkswagena (czyli siła rzeczy także Ferdynand Porsche musi się tu znaleźć Smile ). Proszę sobie obejrzeć jakie tu jest bogactwo przeróżnego materiału filatelistycznego Exclamation Widać też, że jeżeli ma to uzasadnienie tematyczne - także wydania krajów "spekulacyjnych" mogą być użyte Smile
Powrót do góry
al

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co tu długo szukać?
Nawet nasi sąsiedzi - Ukraina wypuszcza wydania spekulacyjne.
Z okazji Euro 2012 wydała tyle znaczków i o takich nominałach, że brak na nie taryfy.
Żeby zebrać komplet, to trzeba by było wydać kilka tysięcy €! Twisted Evil

http://www.zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?t=4562&highlight=euro
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam_filatelistyka.org napisał:
A tutaj w uzupełnieniu wpisu kolegi eNWu eksponat wystawowy (wysoko oceniony na kilku wystawach) poświęcony historii volkswagena [...] Widać też, że jeżeli ma to uzasadnienie tematyczne - także wydania krajów "spekulacyjnych" mogą być użyte Smile

Zastanawiam się (tu akurat z punktu widzenia mojego tematu zainteresowań) czy wystarczającym uzasadnieniem do użycia w eksponacie tematycznym wydania spekulacyjnego jest brak istnienia elementu znajdującego się na takim wydaniu w emisjach niespekulacyjnych ? Czy też dodatkowo muszą być spełnione jakieś inne kryteria, aby użycie wydania spekulacyjnego nie miało wpływu na ocenę eksponatu ?
Powrót do góry
elka26

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co najmniej połowa znaczków z moimi pingwinami wydanych w ostatnich 10 latach to typowe wydania spekulacyjne pochodzące z takich właśnie krajów jak Mozambik, Komory, Gwinea. Kwestia wyboru - ja akurat chce posiadać wszystkie wydane oficjalnie walory z pingwinami,więc także posiadam także i takie wydania. Najważniejsze jest to, czy są one wydawane legalnie.
Podejrzewam natomiast że w przypadku tak szeroko pojetego tematu jak motoryzacja nie da sie zdobyć wszystkiego co jest wydawane w tym temacie i dlatego należy zawęzić pole wyboru

Oglądając natomiast linkowany eksponat motoryzacyjny dochodzę do wniosku że najważniejsza jest pomysł i sposób jego realizacji, a wtedy nawet walory z państw prowadzących spekulacyjną politykę emisyjną mają rację bytu w takim eksponacie.
Aż zaczęłam się zastanawiać czy z moich pingwinów można już zbudować taki eksponat wystawowy?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 2 z 6

Skocz do: