Zobacz również:     Katalog Znaków Pocztowych     Polski Związek Filatelistów     Filatelistyka.org     Inne
 Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Porady dla początkujących

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 14:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak widać odbiegliśmy od zasadniczego tematu Smile Na ocenę eksponatu tematycznego składa się wiele czynników. To oczywiście pomysł (plan eksponatu), oryginalne i nowatorskie podejście (innowacyjność), przedstawienie tematu w logiczny i kompetentny sposób (wiedza tematyczna), zilustrowanie go jak najszerszą gamą dostępnego materiału filatelistycznego (wiedza filatelistyczna), jakość prezentowanego materiału (stan i rzadkość) czy wreszcie strona estetyczna (prezentacja). Za wszystkie te elementy wystawca otrzymuje punkty, które składają się na pełną ocenę eksponatu.
Podstawowym kryterium powinna być tematyczna przydatność waloru, który chcemy użyć i jego pocztowe pochodzenie (legalność). Oczywiście im bardziej rzadki i cenny materiał tym lepiej. Wydań spekulacyjnych powinno się wystrzegać, ale czasem nie da się uniknąć prezentowania takiego materiału. Przykładowo budując eksponat o jakiejś dyscyplinie sportu chcemy pokazać w nim najwybitniejszych jej przedstawicieli. Co zrobić jeżeli tak się składa, ze akurat zostali oni pokazani na znaczkach np. Gwinei albo innego kraju, znanego z nadmiernej i robionej pod kolekcjonerów polityki emisyjnej? Albo jakieś zwierzę, charakterystyczne dla danego obszaru? Zasadą jest, ze w zbiorach przyrodniczych pierwszeństwo daje się walorom z tych krajów, w którym dany gatunek występuje. Za to, że w eksponacie wystawca pokaże kilka czy kilkanaście znaczków z takich państw nikt mu głowy nie urwie. Pamiętajmy, że eksponat to minimum 80 kart (pomijając jednoekranowe) - nie da się na wszystkich pokazywać tylko samych rarytasów klasy lux Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
makaron

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o budowanie eksponatu, to na to na razie jestem jeszcze "za mały" Wink Zabierając się za powrót do zbierania znaczków myślałem bardziej o "rekreacyjnym" charakterze owego kolekcjonowania.
Myślę, że zawężanie tematyki ma sens dopiero po jakimś czasie. Tak przynajmniej sądzę na podstawie tego co czytam na tym forum.

Zainteresował mnie wspomniany przez Was sklep delcampe.net. Nigdy nie kupowałem niczego na zagranicznych portalach. Czy płaci się tam tylko w Euro ? Może to idiotyczne pytanie ale chciał bym w razie czego wiedzieć jak się zachować po zalogowaniu na owym portalu.
Powrót do góry
sokoldulmen

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 11:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile się nie mylę to na delcampe można płacić przez paypal.Bardzo przyjemnie i prosto.Wystarczy założyć konto na www.paypal.pl . Bardzo często jest też to forma płatności na ebay.pl ebay.de itd.
Ja osobiście korzystam praktycznie tylko z ebay.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
makaron

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 11:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sokoldulmen napisał:
Ja osobiście korzystam praktycznie tylko z ebay.

Rozumiem, że na polskim "ebeju" można płacić bez Paypal ?
Powrót do góry
Mariusz

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 11:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak kupować na Delcampe opisał nasz kolega eNWu:
http://zgpzf.pl/ffp/viewtopic.php?t=4049&highlight=delcampe
Kwestia płacenia czy nie płacenia via PayPal zależy od osobistych preferencji sprzedających.
Pozdrawiam,
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adam_filatelistyka.org

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 16:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W uzupełnieniu informacji o płaceniu kartami kredytowymi: w Paypal też można korzystać z karty kredytowej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo tego typu płatności to nie sądzę, aby były one mniej bezpieczne niż płatności kartą w dowolnym sklepie internetowym. Proponuje nie ulegać mitom o masowych kradzieżach numerów kart, kont etc. Na marginesie - sam numer karty zda się ewentualnemu złodziejowi na nic bez numeru CVC, bo w żaden sposób nie zautoryzuje takiej transakcji.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sokoldulmen napisał:
O ile się nie mylę to na delcampe można płacić przez paypal

Tak, ale można też płacić przez Skrill (dawniej Moneybookers - to jest praktycznie to samo co PayPal, tylko po prostu inna firma. Jest to o tyle ważne, że z reguły przy płaceniu przez PayPal sprzedawcy doliczają kupującym dodatkowe opłaty lub podnoszą koszt dostawy. Przy Skrill też są jakieś opłaty, ale sprzedawcy często je biorą na siebie, a jeżeli nawet naliczają, to są one niższe niż dla PayPal.
Powrót do góry
makaron

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 23:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem. Powoli to wszystko ogarniam, choć początkowo pewnie i tak spróbuję zaopatrywać się w sklepach internetowych, jak również poszukam jakiegoś sklepu "na żywo". A nie będzie to proste.
Zadam jeszcze kilka banalnych pytań:
1) Rozumiem więc że nie ma konkretnych kryteriów co do kolejności umieszczania znaczków z danej tematyki w klaserze i wszystko zależy od upodobań zbierającego.
2) Gdzieś czytałem, że niektórzy kolekcjonerzy umieszczają obok serii lub pojedynczych znaczków taką "fiszkę" z krajem pochodzenia, rokiem wydania oraz numerem katalogowym. Czy to konieczne ? Czy tylko taka fanaberia ?
3) Może to głupie pytanie ale czym podważać hawidy umieszczając w nich znaczki, tak by nie zerwać folii i zarazem nie zniszczyć ząbkowania znaczka ? Kupiłem nowy klaser i hawidy sa w nim bardzo "sprasowane".
4) Jak i gdzie przechowywać tzw. koperty pierwszego dnia obiegu ? Posiadam w domu kilka takich kopert. Czy są do tego oddzielne klasery czy przechowuje się je w tym samym klaserze co znaczki ?
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 16:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ad. 1
Tak

Ad. 2
Możesz wkładać takie fiszki między znaczki, ale nie będą się one na pewno tak pięknie prezentowały jak bez tych fiszek - zawsze to jest jakiś element obcy wśród znaczków.
Jedyne znane mi dwa przypadki, gdy te fiszki mogą być pomocne umieszczone sród znaczków, to wtedy gdy
- znaczkami handlujesz (informacje na fiszkach będą miały wtedy charakter handlowy, a wartość estetyczna przy przeglądaniu zbioru jest i tak na drugim planie)
- specjalizujesz jakiś konkretny(e) znaczek(i) - wtedy na fiszkach mogą znaleźć się informacje, które ciężko jest uzyskać tylko oglądając znaczek (np. określenie odmiany koloru, rodzaju papieru, typu druku, znaku wodnego itp.)
Zawsze jednak w jednym i drugim przypadku można posłużyć się archiwum zewnętrznym w postaci np. arkusza Excel.

Ad. 3
Masz na myśli hawidy czy paski foliowe w klaserze ? Bo to nie jest to samo.

Ad. 4
Są specjalne klasery do przechowywania kopert FDC, całości, całostek i kart pocztowych. W Polsce produkuje je np. firma Fischer. Z wyglądu to jest zwykły segregatorek (może być z futerałem lub bez), ale do środka wpina się specjalne karty, mieszczące najczęściej na stronie dwa okienka na kopertę czy kartkę pocztową. Tutaj możesz pooglądać jak to wygląda. Są oczywiście też takie klasery innych firm (np. niemiecki Leuchtturm). Jedne i drugie znajdziesz też na Allegro.
Powrót do góry
makaron

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 20:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

eNWu napisał:
Ad. 3
Masz na myśli hawidy czy paski foliowe w klaserze ? Bo to nie jest to samo.

Chodziło mi o podważanie foliowych pasków w klaserze. Kupiłem 60 stronicowy klaser firmy Leuchtturm (pokazywany chyba tutaj na forum przez kogoś). Jednak w porównaniu ze starymi klaserami z czasów PRL, ma on dość cienkie karty, a foliowe paski są dość mocno przyprasowane do powierzchni kart. Nie chce zniszczyć owych pasków i zastanawiam się czy umieszczając znaczki w tych "kieszonkach" nie podważać pasków np. jakimś kawałkiem papieru.
Powrót do góry
Voyteck
Administrator

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 20:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To że paski foliowe są mocno napięte świadczy tylko o dobrej jakości klasera - ze słabo naciągniętych pasków znaczki mają zwyczaj się po prostu wysypywać. Aby umieścić pierwszy znaczek pod takim paskiem można delikatnie zgiąć stronicę klasera, tak aby pasek delikatnie się pofalował i wtedy pierwszy znaczek łatwiej wchodzi. A następne znaczki po prostu wsuwasz za pierwszy znaczek i przesuwasz w poziomie za paskiem foliowym na właściwe miejsce. Oczywiście zamiast tego pierwszego znaczka można faktycznie użyć kawałka papieru, aby nie uszkodzić ząbkowania.
Natomiast to, że stronice w klaserze są cienkie wynika z faktu, że kupiłeś klaser z dużą ilością kart. Gdyby zachować grubość kart z klaserów z mniejszą ilością stron, wyszłoby z tych 30 kart (czyli 60 stron) opasłe i ciężkie tomiszcze. Co nie oznacza, że w przyrodzie takowe nie istnieją - pewnie są, ale mają też odpowiednio wysoką cenę.
Powrót do góry
makaron

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem i dziękuję za podpowiedź.
Zdecydowałem się na ten klaser bo był przystępny cenowo i zarazem obszerny. Tak przynajmniej mi się wydaje.
Postanowiłem, że jeśli zdecyduję się na jakiś konkretny temat przedstawiany na znaczkach (waham się między samochodami a ptakami) będę starał się układać znaczki w ten sposób, że przykładowo: 4 strony przeznaczę na znaczki polskie, kolejne cztery na znaczki z krajów Europy, kolejne cztery na znaczki z krajów Azji itd. Chodzi mi o to by za każdym razem, gdy dojdzie nowa seria lub znaczek z owego tematu, nie przekładać znaczków z "kieszonek do kieszonek".
Powrót do góry
al

PostWysłany: Czw Mar 28, 2013 09:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozpoczynam bawić się w Machin'sy.
Mam pytanie: o co chodzi w ich zabezpieczeniu:
http://www.adminware.ca/machin/m_tech.htm#Security
Security features
Czy przy odklejaniu nacinane elipsy odrywają się? Laughing
Powrót do góry
FDC
Gość

PostWysłany: Czw Mar 28, 2013 11:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie próbowałeś ?
Ja myślę że jak dobrze i ostrożnie odmoczysz to go nie uszkodzisz.
Powrót do góry
ochna

PostWysłany: Pią Kwi 05, 2013 00:58    Temat postu: Trudne początki Odpowiedz z cytatem

Witam!
W telegraficznym skrócie: mam kolekcję spadkową do uzupełnienia, mam trochę czasu (bezrobotna matka z dwójką dzieci) i masę zapału i "miłości" do tematu. Ale że minęło trochę czasu od ostatniego kontaktu ze znaczkami jeszcze za życia mojej Babci, poszukuję wsparcia osoby doświadczonej i w temacie, najlepiej z okolic Trójmiasta/Gdańska.
Na razie robię "inwentaryzację". Interesują mnie w pierwszej kolejności znaczki polskie. Do uzupełnienia jest już widzę kilka roczników - zalezy mi w pierwszej kolejności na kompletności lat powojennych do 1989 roku. Potem ruszę z drugim etapem, okresem wcześniejszym jak i późniejszym. Może ktoś się czymś wymieni, może ma coś do sprzedania? A przede wszystkim doradzi, podpowie i przestrzeże......Smile pozdrawiam!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Filatelistów Polskich Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 3 z 6

Skocz do: