Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 220
· Najnowszy użytkownik: DarrelIdexy

free counters

stat4u

Aktualności

Góry - moje życie, pasja i hobby

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 10.06.2011, 22:18 Okręg Wielkopolski Wystawy
Góry - moje życie, pasja i hobby"Góry – moje życie, pasja i hobby"

Wernisaż filatelistyczno-fotograficzny Mieczysława Rożka w Muzeum Śremskim.
Na zaproszenie Dyrektora Muzeum Śremskiego Mariusza Kondzieli w budynku muzeum zaprezentował swój eksponat filatelistyczny oraz liczne fotografie dokumentujące wyprawy w góry - podróżnik, alpinista i kolekcjoner Mieczysław Rożek.
Wystawę zatytułowaną "Góry – moje życie, pasja i hobby" otwarł w dniu 15 maja o godz 15,00 dyrektor Muzeum Śremskiego. W swym przemówieniu podziękował licznie przybyłym na wernisaż osobom, po czym w krótkim zarysie przedstawił nie tylko Pana Mieczysława Rożka ale również jego piękne fotogramy i eksponat filatelistyczny "Ku szczytom gór" nagradzany wysokimi wyróżnieniami na wielu wystawach w Polsce i na świecie. Przemawiając zaznaczył, że autor jest nie tylko alpinistą i fotografem dokumentującym swe spotkania z górami, ale jest również jest wybitnym filatelistą i autorem monografii Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu. Godzi czas pomiędzy dwie pasje – podróże i wyprawy wysokogórskie oraz filatelistykę. Właśnie, to dzięki pasji do gór powstał przepiękny eksponat filatelistyczny, w którym odnajdziemy wszystko z czym stykał autor wystawy w czasie swych wspinaczek czy licznych wypraw.
Następnie wypowiedział się sam autor - krótko, aby pozwolić gościom na jak najszybsze obejrzenie wystawy. Najpierw podziękował Panu Dyrektorowi oraz osobom bez których pracy i zaangażowania nie byłoby tej wystawy – Pani Barbarze Jahns z Muzeum Śremskiego oraz pomysłodawcy Panu Markowi Królikowskiemu. W kilku słowach przybliżył obecnym historie niektórych z 30 prezentowanych fotogramów z Himalajów, Karakorum, gór Turcji, Bałkanów, Tatr, Alp, Pirenejów czy wulkanów Masywu Centralnego we Francji.
Opowiedział również przybyłym, czym jest eksponat filatelistyczny, jak się go tworzy, jakim podlega ocenom, oraz o swych najcenniejszych wyróżnieniach - medalu pozłacanym na Światowej Wystawie Filatelistycznej "Polska 93", o złotym medalu jaki otrzymał na olimpijskiej wystawie filatelistycznej w Pekinie, czy wicemistrzostwie Polski w Filatelistyce Tematycznej. Powiedział także, że niezwykle ważny jest dla niego inny medal – medal honorowy otrzymany w 2003 r. w 100 lecie istnienia organizacji taternickich w Polsce. Po tak krótkich wprowadzeniu autor wernisażu zaprosił wszystkich od obejrzenia wystawy i do spotkania przy fotogramach lub eksponacie gdzie odpowie na każde indywidualnie zadane zapytanie. Przybyli goście – korzystając z przygotowanego poczęstunku, w miłej atmosferze, swobodnie wymieniali swoje uwagi i wrażenia jak również zadawali autorowi szczegółowe pytania na temat wypraw i filatelistyki. Najczęściej powtarzało się pytanie o godzenia pracy, życia osobistego z hobby. Autor odpowiadał jednoznacznie, że bez wspólnych wyjazdów w góry i zaangażowania żony w jego pasje nie byłoby tych fotogramów i tego eksponatu. Gablota w której wystawiono tylko niewielką część wyróżnień i medali - spinała, rzecz by można dwie części wystawy i dwie pasje: podróżowanie i fotografie oraz filatelistykę. W pewnym sensie była na wystawie nobilitacją życia pełnego podróży, gór, fotografii i filatelistyki.
Czas trwania wystawy przewidziano na dwa tygodnie - do 29 maja 2011 r. Ze względu na duże zainteresowanie otwarta była aż do 4 czerwca.

Anna Rożek-Grządzielska

Zobacz również;
http://www.tvrelax.pl/s/index.php/extra/reportaz/2805-gory---moje-zycie,-pasja-i-hobby

facebookDrukuj

Komentarze

#1 | er_be dnia czerwiec 11 2011 22:49:26
Mietku,
nie jestem góralem i nie zdobywam gór!!! Kłaniam się nisko, jak Ty się kłaniasz Górom. Żałuję bardzo, że nie mogłem odwiedzić tej przepięknej wystawy, połączenia piękna gór z pięknem filatelistyki. Postaram się, aby te twoje góry wyrosły również kolejny raz w Warszawie i jak to mówią to nie Mahomet do góry, ale góra do Mahometa ..... Mam również nadzieję, że zupełnie "przypadkowi" oglądacze nie próbowali sprowadzić Ciebie z gór w obłokach na poznańską płaską ziemię. Witam debiutującą filatelistycznie Autorkę reportażu z wernisażu. Pozdrawiam Wesoły Romek.
#2 | rysiaczek dnia czerwiec 11 2011 23:44:25
Nie martw się Wesoły Romku. Mietek był na szczytach gór, teraz jest na szczytach filatelistycznych. Nie zamierzamy go stamtąd sprowadzać. Przeciwnie, będziemy go podtrzymywać, by nie spadł. Jeden z "przypadkowych" oglądaczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.