Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 220
· Najnowszy użytkownik: DarrelIdexy

free counters

stat4u

Aktualności

200. rocznica pożaru w Gostyniu

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 29.11.2011, 20:00 Okręg Wielkopolski Wystawy
200. rocznica pożaru w GostyniuWystawa „Gostyń – wolny od ognia”

Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 200. rocznicy wielkiego pożaru Gostynia odbyło się w czwartek, 15 września 2011 roku. Organizatorami ekspozycji byli: Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu, Zarząd Miejsko-Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gostyniu i Muzeum w Gostyniu. Wśród licznie przybyłych gości obecni byli: Jerzy Woźniakowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Jerzy Kulak – burmistrz Gostynia, ks. prałat Konrad Kaczmarek – do niedawna kapelan wielkopolskich strażaków oraz ks. prałat Artur Przybył.
Wystawę otworzył Robert Czub – dyrektor gostyńskiego Muzeum, przybliżając zdarzenie, do jakiego doszło 200 lat temu, okoliczności pożaru i przebieg akcji ratowniczej. Następnie Jacek Mostowy – prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gostyniu przedstawił historię okolicznych ochotniczych jednostek straży, aktualną strukturę i dokonania strażaków ochotników oraz zawodowców. O przygotowanych specjalnie na wystawę walorach filatelistycznych mówił Andrzej Dudek – prezes Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu. Podziękował też sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie. Spośród gości głos zabrał burmistrz Jerzy Kulak.
O godzinie 20.00 na błoniach za farą doszło do rywalizacji w gaszeniu ogniska. Do zmagań stanęły sikawka konna ze Stankowa, najstarsza w Wielkopolsce, pochodząca z 1873 roku oraz nowoczesny sprzęt gaśniczy z Goli. Ku wielkiej uczesze publiczności szybciej z ogniem uporali się strażacy ze Stankowa, a sprzęt którym gasili, po zakończeniu pokazu stał się główną atrakcją, zwłaszcza, że można było spróbować sił przy ręcznym pompowaniu wody.
Przez kilka godzin tego dnia czynne było w holu Muzeum stoisko pocztowe, na którym można było nabyć okolicznościowe znaczki, kartkę pocztową i kopertę oraz opatrzyć je pamiątkowym kasownikiem. Wydane z tej okazji znaczki personalizowane są pierwszymi, jakie przygotowała Poczta Polska na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski. Przedstawiają najstarszą w Wielkopolsce czynną sikawką konną, która jest własnością Ochotniczej Straży Pożarnej w Stankowie. Wyprodukowano ją w Niemczech w roku 1873. Projektantem okolicznościowej przywieszki jest Andrzej Dudek. Także autorstwa prezesa gostyńskich filatelistów jest koperta wyemitowana przez Pocztę Polską. Widnieje na niej plan miasta z roku 1811, gdzie zaznaczono skalę pożogi. Mapę opracował w dwudziestoleciu międzywojennym Władysław Kołomłocki – profesor gostyńskiego gimnazjum. Na kartce pocztowej, projektu Sławomira Tomkowa z Poczty Polskiej, umieszczono zabytkową sikawkę ze Stankowa. Ostatnim elementem był okolicznościowy kasownik. Również zdobiła go zabytkowa sikawka. Projektantem kasownika był także Sławomir Tomków. Rysunek sikawki wykonał artysta plastyk Marek Ratajczyk.
Na ekspozycji znalazły się m.in. dawne wyposażenie strażaków i dokumenty, które na wystawę użyczyły Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, OSP w Daleszynie, Kosowie, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pudliszkach, Stankowie. Kolekcję miniaturowych pojazdów strażackich z całego świata udostępnił Mateusz Niedzielski, członek OSP Stankowo. Antoni Fiebig wypożyczył na wystawę sporządzony w 1932 roku przez prof. Władysława Kołomłockiego plan Gostynia, przedstawiający zasięg pożaru z 15 września 1811 roku. Ze zbiorów muzealnych pochodzi 14 grafik Fortunaty Przyłuskiej, pokazujących, jak wyglądał gród nad Kanią na przełomie XVIII i XIX wieku. Filatelistykę reprezentują: zbiór Weroniki Kaizer z Okręgu Koszalińskiego PZF zatytułowany „Z ogniem nie ma żartów” oraz opracowane przez Koło PZF w Gostyniu koperty, karty o tematyce strażackiej. Wystawa czynna była do 22 października 2011 roku. Zwiedziło ją 485 osób.
Z okazji 200. rocznicy wielkiego pożaru Gostynia organizatorzy obchodów ogłosili konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ph. „Gostyń – wolny od ognia”. W zabawie mogli wziąć udział młodzi mieszkańcy gminy Gostyń. Tematem prac miała być działalność jednostek straży pożarnych – walka z ogniem, zwalczanie klęsk żywiołowych i ekologicznych, udział w akcjach ratowniczych, działalność prewencyjna, szkoleniowa i kulturalno-społeczna. Na konkurs wpłynęło 130 prac, spośród których nagrodzono kilkanaście najładniejszych. Dla laureatów organizatorzy przygotowali także wyjazd do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.
Robert CZUB
facebookDrukuj
Dołączone pliki:

Komentarze

#1 | Mokra133 dnia listopad 29 2011 22:36:11
Gratulacje dla organizatorów, piękna impreza. Andrzeju - z okazji nadchodzących imienin wszystkiego najlepszego od Jurka z Białogardu. Brawo, Brawo, Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.