Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

Lotnik z Koszalina

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 26.02.2012, 22:08 Okręg Koszaliński Inne
Lotnik z KoszalinaLOTNIK Z KOSZALINA
W Koszalinie urodził się (17.05.1879 r.) Hans Grade. Uważa się go za prekursora poczty lotniczej. Początek XX wieku to czas rewolucyjnych przemian w technice i nauce. Do rozwoju lotnictwa znacząco przyczynił się koszalinianin H. Grade. Mieszkając w Koszalinie budował pierwsze konstrukcje samolotów. Zajmował się też motoryzacją, konstruując motocykl. Jeździł nim po Koszalinie wzbudzał wielką sensację. Od 1909 r. zamieszkał pod Magdeburgiem w Borkheide. Właśnie tu zaczął budować samoloty sportowe. 18 lutego 1912 roku zorganizował pierwszy przewóz przesyłek w dziejach światowej poczty przy pomocy samolotu.
Koszalinianie są dumni z tego, że naszego miasta pochodzi tak znacząca postać. Upamiętniając to wydarzenie Koszaliński Okręg PZF doprowadził do wydania datownika okolicznościowego. Wydany został też znaczek personalizowany. Projektantem wydawnictw jest Julian Machniewski.
W siedzibie okręgu odbyliśmy warsztaty dyskusyjne poświęcone postaci Hansa Grade. Prelekcje wygłosili J. Machniewski i A. Skorek. Dyskusję wsparła zaimprowizowana wystawa walorów filatelistycznych poświęconych pionierowi poczty lotniczej.
Jesteśmy zadowoleni z naszej inicjatywy, bowiem Urząd Pocztowy Koszalin 9 przeżywa istne oblężenie kolekcjonerów tematyką lotniczą. Najwięcej listów do ostemplowania przysłali filateliści z Niemiec. Chcą oni mieć pamiątkę z tak ciekawego w dziejach światowej poczty wydarzenia.
facebookDrukuj
  • Znaczek personalizowany z Hansem Grade.

  • W Urzędzie Pocztowym Koszalin 9 były w użyciu dwa datowniki - tak dużo było przesyłek do ostemplowania. Przy pracy R. Munzer i A. Skorek.

  • W czasie warsztatów dyskusyjnych swój materiał o H. Grade zaprezentował J. Machniewski.

  • Datownik pocztowy upamiętniający pierwszy lot pocztowy Hansa Grade.

Komentarze

#1 | johann olchowik dnia luty 28 2012 00:12:21
Gratuluja inicjatywy ALE w nawiasie po Koszalinie powinno być napisane Köslin bo tak ta miejscowość sie wtedy nazywała. Hans Grade był niemieckim przedsiębiorcom, konstruktorem maszyn i pionierem lotnictwa. Do Magdeburga przeniósł się w 1905 roku gdzie założył Grade-Motoren-Werke, natomiast 14. sierpnia 1909 roku swoją Firme przenosi do Bork dziejszego Borkheide. Z tej to miejscowości 18. lutego 1912 roku pilot Hermann Pentz na samolocie zbudowanym przez Hansa Grade przewozi na trasie Bork - Brück przesyłki pocztowe. Czyli pierwszy raz w dziejach przesyłki pocztowe zostały dostarczone nowym środkiem transportu, którym był samolot. Czy Hans Grade sam to zorganizował i można go uważać za pioniera poczty lotniczej? Gratuluja koszalinianom takego ziomkaSmile

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.