Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 217
· Najnowszy użytkownik: Lizaelicy

free counters

stat4u

Aktualności

Znalazłem na stronie podatki.pl

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 15.03.2006, 23:27

Baza Organizacji Pożytku Publicznego i ich sprawozdań finansowych

15.03.2006

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało nam informację o bazie sprawozdań finansowych OPP - istotną z punktu widzenia tych organizacji, oraz podatników, którzy chcą przeznaczyć 1% swojego podatku na wsparcie działań jednej z tych organizacji. Baza umożliwia wygodne przeszukiwanie według różnych kryteriów, a samym Organizacjom Pożytku Publicznego daje możliwość nieodpłatnego umieszczenia sprawozdania w bazie - i yn samym zrealizowania ustawowego obowiązku publikacji tych sprawozdań. Szczegóły w informacji ministerstwa, którą publikujemy w całości.

Sprawdź komu zaufałeś - nowa baza sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Od 1 stycznia 2004 r. organizacje pozarządowe, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego, mają możliwość uzyskiwania od podatników podatku dochodowego od osób fizycznych 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych. Możliwość otrzymywania 1% jest tylko jednym z licznych przywilejów finansowych organizacji pożytku publicznego, do których zalicza się również zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, zwolnienie od opłat sądowych i podatku od nieruchomości. Licznym przywilejom finansowym organizacji pożytku publicznego odpowiada obowiązek upublicznienia sprawozdań finansowych, tak, aby każdy obywatel, potencjalny darczyńca, miał możliwość sprawdzenia, w jaki sposób mogą być wydatkowane jego pieniądze. Do niedawna podatnicy mieli jednak bardzo ograniczoną możliwość zapoznania się ze sprawozdaniami finansowymi organizacji pożytku publicznego, gdyż organizacje publikowały swoje sprawozdania w Monitorze Polskim B, ale ze względu na jego małą dostępność niewiele osób mogło rzeczywiście przyjrzeć się z bliska finansom organizacji pożytku publicznego.

W celu zagwarantowania obywatelom szerszego dostępu do sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego w grudniu 2005 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które sprawuje nadzór nad organizacjami pożytku publicznego, na stronie www.pozytek.gov.pl uruchomiło bazę sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego. Dzięki niej każdy podatnik, zanim zdecyduje się przekazać 1 % na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, może zapoznać się ze sprawozdaniami finansowymi organizacji i sprawdzić, w jaki sposób organizacja gospodaruje pozyskanymi środkami publicznymi uzyskanymi w drodze 1%. Uruchomienie internetowej bazy sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego było konsekwencją przyjęcia w lipcu ub. r. przez Rządowe Centrum Legislacji korzystnej dla organizacji pożytku publicznego interpretację art. 23 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Według nowej interpretacji tego przepisu ustawy publikacja sprawozdań finansowych na www.pozytek.gov.pl realizuje obowiązek upublicznienia przez organizacje sprawozdań finansowych. Oprócz tego, organizacje pożytku publicznego mogą publikować na stronie www.pozytek.gov.pl sprawozdania merytoryczne.

Umieszczenia sprawozdania finansowego na stronie www.pozytek.gov.pl jest bezpłatne i nie wymaga poniesienia ze strony organizacji żadnych dodatkowych kosztów.

Baza sprawozdań pożytku publicznego na www.pozytek.gov.pl posiada również wygodną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego, dzięki której podatnik bez problemu będzie mógł odnaleźć organizację poprzez kryterium nazwy, miejscowość, zakresu działania oraz poprzez kryterium złożenia sprawozdania finansowego. Możliwość wyszukania organizacji, której chcemy przekazać 1% sprawia, że baza organizacji pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jest najbardziej wiarygodną bazą organizacji pożytku publicznego spośród dostępnych obecnie baz organizacji pożytku publicznego. Podatnik odnajdzie w bazie również numer konta organizacji, na który będzie mógł wpłacić 1% oraz informacje o planowanym wykorzystaniu przez organizacje uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych. Wszyscy podatnicy zainteresowani udzieleniem wsparcia organizacjom pożytku publicznego mają więc realną możliwość zweryfikowania finansów organizacji, której chcą przekazać 1%.

Tak więc, drogi podatniku, zanim zdecydujesz się wesprzeć jedną z 4316 organizacji pożytku publicznego, odwiedź najpierw stronę www.pozytek.gov.pl i przekonaj się samemu, której organizacji pożytku publicznego naprawdę warto przekazać swój 1%.

 

 

facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.