Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 223
· Najnowszy użytkownik: Bonhomming

free counters

stat4u

Aktualności

Filatelistycznie z Juliuszem Verne' m w Rudzie Śląskiej

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 23.03.2012, 10:08 Okręg Śląsko-Dąbrowski Wystawy
Filatelistycznie z Juliuszem Verne' m w Rudzie ŚląskiejFilatelistycznie z Juliuszem Verne’m w Rudzie Śląskiej.

Dzięki zaangażowaniu pracowników z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz działaczy z Polskiego Związku Filatelistów – Oddział w Rudzie Śląskiej i Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a, udało się w dniach 5 - 31 marca 2012 roku, w byłym pałacyku myśliwskim Donnesmarcków, ( obecnie gruntownie odnowionym ) w którym mieści się teraz Filia nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, zorganizować niewielką wystawę filatelistyczną, na której pokazano następujące zbiory filatelistyczne:
Andrzeja Zydorczaka - „50 rocznica śmierci Juliusza Verne’a oczami Poczty Monako” – 2 ramy
Jerzego Bielawskiego - „Przedstawiciele literatury polskiej w filatelistyce” – 7 ram
Aleksandry Nowak - „Zwierzyniec Jana Brzechwy” ( eksponat młodzieżowy ) – 3 ramy
Dodatkowo, w osobnych ramach były pokazywane:
- „Kolorowe ilustracje do powieści Juliusza Verne’a” – 3 ramy
- „Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a” – 1 rama.

Od początku wystawa cieszyła się dość dużym powodzeniem, bowiem do 22 marca obejrzało ją szereg grup dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz gimnazjów Rudy Śląskiej oraz kilkanaście wycieczek maluchów z miejscowych przedszkoli. Poza tym do sali, w której znajdowały się eksponaty, zaglądali też mieszkańcy miasta przybywający do biblioteki oraz - do mieszczącego się w tym samym obiekcie - Instytutu Jana Karskiego ( emisariusza rządu Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej ).

Nic by tak pięknie nie wypadło, gdyby nie wielkie zaangażowanie w zaprojektowanie, zorganizowanie i wielki wkład pracy wielu osób a nade wszystko: pracownic Filii nr 18 MBP: Agnieszki Mertyńczak-Szweda, Bożeny Jasnowskiej, Renaty Adamek i Haliny Adamczyk, a także Adama Sito - członka Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a, a jednocześnie wiceprezesa Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej ( prawdziwego motoru napędowego całego przedsięwzięcia ).

Kulminacyjnym punktem wystawy były ( w dniu 20 marca br. ) dwie prelekcje Andrzeja Zydorczaka dotyczące twórczości Juliusza Verne’a i działalności PTJV. Pierwsza odbyła się o godzinie 10.00 i zgromadziła uczniów dwóch klas VI Szkoły Podstawowej nr 15 z Halemby – dzielnicy Rudy Śląskiej. Na ładnie urządzonej sali zgromadziło się przeszło trzydzieścioro dzieci wraz z nauczycielkami języka polskiego. Prelekcja trwała przeszło godzinę, przemawiający dostał huczne brawa, a po spotkaniu grupka kilku dzieci wykazała jeszcze żywsze zainteresowania i gdyby nie ponaglania nauczycielek, rozmowa potoczyłaby się jeszcze z kilkanaście dalszych minut.
Drugie spotkanie ze słuchaczami odbyło się tego samego dnia po południu, o godzinie 16.30. Zgromadziło się ponad czterdzieści osób, w tym zacna grupka rudzkich (i nie tylko) filatelistów z Andrzejem Nowakiem – Prezesem Zarządu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego na czele.
Wśród zebranych gości pojawiła się też Pani Prezydent Miasta Ruda Śląska – Grażyna Dziedzic, rzecznik prasowy Urzędu Miasta - Adam Nowak oraz Krystian Gałuszka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Aby zapewnić miłą, przytulną atmosferę, wszyscy słuchacze byli częstowani dobrym ciastem oraz kawą i herbatą. Wstęp do prelekcji wygłosiła pani Agnieszka Mertyńczuk-Szweda – kierownik Filii Nr 18 MBP, wypowiadając peany wychwalające działalność i dorobek prelegenta, co wywołało na jego twarzy żywy rumieniec zażenowania, tak bardzo kontrastujący z jego siwymi włosami.
Po długiej prelekcji, która również zakończyła się oklaskami, a następnie miłymi słowami podziękowania od uczestników, prelegent otrzymał od Pani Prezydent Miasta list gratulacyjny, od PZF pamiątkowy dyplom oprawiony w ramkę, z Jego wizerunkiem i okolicznościowym, nie pocztowym stemplem vernowskim ( bardzo miła pamiątka filatelistycznie dokumentująca spotkanie a wykonana przez kol. Stanisława Wieczorka ) oraz piękne kwiaty, w tym dwie róże – origami, wykonane przez Panie z Filii nr 18.
W czasie drugiego spotkania wywiad z Andrzejem Zydorczakiem przeprowadziła lokalna telewizja Sfera i „Wiadomości Rudzkie”. http://www.sferatv.pl/index.php/vod/viewvideo/847/wydarzenia/wydarzenia-21-marca-2012.html
Przesłał: Roman Pawliszak
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.