Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 219
· Najnowszy użytkownik: Iwona

free counters

stat4u

Aktualności

Refleksje 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego - "Szlakiem renesansu"

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 16.06.2012, 12:40 ZG PZF Młodzież
Refleksje 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego - "Szlakiem renesansu"Refleksje 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego - "Szlakiem renesansu"
50. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny, przeszedł do historii. Młodzi adepci filatelistyki z całego kraju w dniach 7-10 czerwca 2012 roku gościli w Tarnowie. Konkurs był tematycznie związany "Szlakiem Renesansu". Tarnów nieprzypadkowo był gospodarzem konkursu o takiej tematyce. Jego renesansowe piękno jest unikalne XVI-wieczne zabytki to wspaniała wizytówka miasta Leliwitów. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Okręg Tarnowski Polskiego Związku Filatelistów, Urząd Miasta Tarnowa, Poczta Polska, IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie i Główna Komisja ds. Filatelistyki Młodzieżowej Polskiego Związku Filatelistów.
Charakter przedsięwzięcia podkreśla fakt, iż był to pięćdziesiąty, jubileuszowy, a wyjątkowy w skali świata konkurs dla młodzieży. Towarzyszyła mu Młodzieżowa Wystawa Filatelistyczna o zasięgu krajowym. Prezes Zarządu Okręgu Tarnowskiego PZF, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 Marek Smoła mówił:
Cele konkursu są zarówno edukacyjne, jak i wychowawcze. Organizowany już od pół wieku konkurs służy kształtowaniu młodych pokoleń filatelistów, którzy podczas przygotowań do finału pogłębiają swoją teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu swego hobby, ale także z tematu przewodniego. Ten zaś, co roku, dotyczy innej dziedziny wiedzy o Polsce w zakresie geografii, historii, krajoznawstwa, czy też wielkich Polaków, bądź zjawisk kulturowych. Organizator przygotował atrakcje dla uczestników zwiedzanie ciekawych miejsc. W piątek 8.06. br. uczestnicy zwiedzili renesansową część Tarnowa, z jego wspaniałymi zabytkami, wśród nich na pierwszym miejscu trzeba wymienić ratusz, pochodzący z wieku XIV, ale przebudowany w XVI przez Jana Marię Padovano. Drugim szczególnym miejscem jest tarnowska katedra, w której znajdują się unikalne renesansowe nagrobki, typowe dla polskiej sztuki XVI wieku, w tym najwyższy w Polsce nagrobek hetmana Jana Tarnowskiego i jego syna, Jana Krzysztofa, tzw. nagrobek „trzech Janów Tarnowskich” (nie występujące nigdzie w Polsce wyobrażenie trzech postaci w jednym nagrobku), czy też najpiękniejsze wyobrażenie kobiece w polskim renesansie. Popołudniu zmagania konkursowe, które zostały rozegrane w IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Druga wycieczka w sobotę 9.06.br - zwiedzanie okolic Tarnowa – Skamieniałego Miasta w Cieżkowicach – niesamowitej formacji skalnej, utworzonej w naturalny sposób siłami przyrody. Następnie uczestnicy zwiedzili dworek Ignacego Jana Paderewskiego, muzyka i polityka, w Kąśnej Dolnej. Tego dnia po obiedzie ostatni filatelistyczny bój musieli stoczyć ci uczestnicy, którzy weszli do ścisłego finału, a było ich piętnaścioro, po pięciu osób z każdej grupy wiekowej. Każdy odpowiadał na 10 pytań. Po pierwszej turze nie udało się w pełni wyłonić zwycięzców, była więc druga dogrywka. Emocje sięgały zenitu, po wyłonieniu laureatów ognisko: kiełbaski, bigos i napoje i odpoczynek na łonie natury - rozmowy, wspomnienia i podsumowania.
W niedzielne o godz. 9.30 spotkaliśmy się w Centrum Sztuki Mościce, aby wręczyć nagrody, dyplomy, aby sobie podziękować. Pięknie zachowała się Michał z Lublina, podziękował oficjalnie swojemu opiekunowi i pożegnał się ze wszystkimi kończąc przygodę z konkursem filatelistycznym. Pokazał dużą klasę.
Na zakończenie moich refleksji - kilka słów podziękowania kieruję na ręce kol. Marka Smoły, prezesa Okręgu Tarnowskiego PZF gospodarza finału. Przygotował wspaniałą imprezę, oprawa muzyczna i znaczący goście podczas otwarcia finału w tak znaczącym miejscu - Centrum Sztuki Mościce, atrakcje turystyczne, ognisko. Pamiątki - wydawnictwa, dyplomy dla wszystkich uczestników, stoisko Poczty Polskiej.
Podniesiona poprzeczka dla kolejnych organizatorów. Dziękuje kolegom sędziom za sprawną pracę podczas konkursu, opiekunom i młodym filatelistom , do członków Głównej Komisji ds. Filatelistyki Młodzieżowej ZG PZF nowej kadencji za wspaniałą współpracę.
A w przyszłym roku spotkamy się na 51. Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Filatelistycznym w Toruniu - robocze hasło - - " Toruńskie Cosmopolis " (zawarte zagadnienia w haśle konkursu Rok Kopernika, Toruński Gotyk na dotyk, Kosmos, 90-lecie ruchu filatelistycznego w Toruniu).

Wojciech Lewandowski
Przewodniczący Głównej Komisji
ds. Filatelistyki Młodzieżowej PZFfacebookDrukuj
Dołączone pliki:

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.