Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 662
· Najnowszy użytkownik: Jameslab

free counters

stat4u

Aktualności

Wystawa w Paryżu pod patronatem FEPA i FIP

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 20.06.2012, 22:13 ZG PZF Wystawy
Wystawa w Paryżu pod patronatem FEPA i FIP„Salon Du Timbre 2012 - Parc Floral De Paris” 9-17.06.2012 (wystawa w Paryżu pod patronatem FEPA i FIP)
Organizatorami wystawy „Salon Du Timbre” w Paryżu były: Poczta Francuska (La Poste) oraz Francuska Federacja Związków Filatelistycznych (FFAP). Równolegle odbyły się dwie wystawy: Krajowa Wystawa „Championnat De France 2012” i Wystawa Międzynarodowa „Exposition Philatélique Internationale”. Wystawy objęte były honorowym patronatem Prezydenta Francji François Hollande i uczciły 85. Kongres Francuskiej Federacji Filatelistycznej.
Wszystkie eksponaty prezentowane były w paryskich pawilonach „Parc Floral”. Ekspozycja międzynarodowa dotyczyła tylko klasy historii poczty (116 eksponatów) i klasy tradycyjnej (65 eksponatów). Jury pracowało pod przewodnictwem – Bernarda Jimeneza (Francja) i sekretarza Jose Ramon Moreno (Hiszpania). Honorowym przewodniczącym jury był Robert Cloix (Francja) oraz Jorgen Jorgensen (Dania). Decyzją jury Grand Prix International otrzymał Sitjá Jézús (Hiszpania) za eksponat – Classic Peru (97 p.). Grand Prix National wręczono Jean Pierre Magne (Francja) za eksponat – Les relations postales de la Russie Impériale vers la France de 1858 á 1875.
Medale uzyskane przez polskich wystawców:
- Julian Auleytner Początki Poczty w niepodległej Polsce 1918-1920 (klasa HP, 8 ekranów) – Medal Duży Złoty (95 p.) i Nagroda Specjalna (SP) za rzadkość materiału pocztowego,
- Janusz Bator Przemyśl 1818-1918 (klasa HP, 5 ekr.) – Medal Pozłacany (81 p.),
- Henryk Dembski Okręg Śląsko-Dąbrowski – Historia Poczty 1567-1918 (klasa HP, 5 ekr.) – Medal Pozłacany (80 p.),
- Wiesław Studziński Egipt, pierwsze wydania (klasa TR, 5 ekr.) – Medal Pozłacany (80 p.).

Uzyskane oceny polskich eksponatów na wystawie we Francji należy uznać za bardzo dobre,
z szansami na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości – szczególnie należy podkreślić fakt, iż polski eksponat dawno nie otrzymał medalu najwyższej rangi w klasie historii poczty na wystawach pod patronatem FIP. „Salon Du Timbre” zorganizowany został z rozmachem i cieszył się uznaniem publiczności. Duże zainteresowanie wzbudziły, obok eksponatów wystawowych, stoiska pocztowe państw europejskich oraz niektórych firm filatelistycznych i aukcyjnych. Stoiska Poczty Polskiej nie było. Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach i młodzieży szkolnej, dla której przygotowano wiele filatelistycznych atrakcji. Momentami wydawało się, że życie szkolne przeniosło się na wystawę.

***
10 czerwca odbył się w „Parc Floral” 28. Kongres FEPA. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczył delegat – Przemysław Drzewiecki. Po ogólnym sprawozdaniu prezydenta i sekretarza FEPA oraz po przedstawionym raporcie finansowym odbyły się dyskusje na temat niektórych zmian w statucie FEPA i FIP, a także do regulaminów wystawienniczych GREX i sposobu akredytacji jurorów. W głosowaniu tajnym proponowane przez Zarząd FEPA zmiany nie uzyskały jednak koniecznego poparcia.
Do zbliżającego się Kongresu FIP w Dżakarcie (Indonezja), gdzie odbędą się wybory do światowych władz na lata 2012-2016, na stanowisko wiceprezydenta FIP zaakceptowane zostały kandydatury
z Europy: Fernando Aranaz (Hiszpania), Nicos Rangos (Cypr) i Jussi Tuori (Finlandia). Na funkcję Dyrektora FIP zgłoszono Bernarda Jimeneza (Francja).
Madryt, stolica Hiszpanii, ma być miejscem 29. Kongresu FEPA w październiku 2013 r. Zgłoszona została także kandydatura światowej wystawy filatelistycznej „London 2015”, z okazji 175. lat wydania pierwszego znaczka.
Po zakończeniu Kongresu odbyły się seminaria FIP - Komisji Historii Poczty i Komisji Tradycyjnej,

Przemysław Drzewiecki, komisarz wystawy
facebookDrukuj
 • Dzieci i młodzież

 • Dzieci i młodzież

 • Kolejka na wystawę

 • Kongres FEPA

 • Medal wystawy

 • Palmares

Komentarze

#1 | johann olchowik dnia czerwiec 21 2012 21:56:44
Szczyre gratulacje dlo wystawców. Mom nadzieja że prof. Auleytnera zgłosi tyn eksponat do Sindelfingen. Przemku piykne dziyńki za te szybke wieści.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.