Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 662
· Najnowszy użytkownik: Jameslab

free counters

stat4u

Aktualności

Światowa Wystawa Filatelistyczna "Indonezja 2012" - Jakarta

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 06.07.2012, 23:27 ZG PZF Wystawy
Światowa Wystawa Filatelistyczna "Indonezja 2012" - JakartaŚWIATOWA WYSTAWA FILATELISTYCZNA „INDONESIA 2012” JAKARTA
SUKCES POLSKICH WYSTAWCÓW


W dniach 18-24.06.2012 r. w Jakarcie – stolicy Indonezji, odbyła się Światowa Wystawa Filatelistyczna „Indonesia 2012” na której zaprezentowano 513 eksponatów z 60 krajów świata. Organizatorami byli: Indonezyjski Związek Filatelistów, Poczta Indonezji, Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informacyjnych. Wystawa objęta była patronatem FIP. Miejscem wystawy było Narodowe Centrum Kongresowe (NCC) położone w samym centrum Jakarty. Uroczyste otwarcie miało miejsce 18 czerwca a uczestniczył w nim w imieniu rządu Indonezji Minister Komunikacji i Technologii Informacyjnych Tifatul Sembiring oraz liczna rzesza filatelistów z prezydentem FIP Tay PengHian.

Polskę o czym już informowałem reprezentowało siedem eksponatów: 1 w klasie historii poczty 3 w klasie tematycznej, 3 w klasie literatury.
Wyniki:
1.1. Marian BRONIEC (Okręg Śląsko-Dąbrowski) Klasa HP. Przedznaczkowe znaki pocztowe na ziemiach polskich w XVIII i XIX w. 8 ekranów. Medal złoty. 90 pkt.
1.2. Janusz JASKULSKI (Okręg Wielkopolski) Klasa TEM. Wędkarstwo –moje hobby. Medal złoty. 90 pkt.
1.3. Ryszard PRANGE (Okręg Wielkopolski) Klasa TEM. Winorośl i wino - dary bogów słońca i ziemi. 5 ekranów. Medal zloty. 91 pkt.
1.4. Henryk DEMBSKI (Okręg Śląsko-Dąbrowski) Klasa TEM. Olimpijskie sporty na śniegu i lodzie. 5 ekranów. Medal pozłacany. 80 pkt.
1.5. ZO PZF w Częstochowie. Klasa LIT. Historia Poczty i filatelistyki na Ziemi Częstochowskiej. Medal duży srebrny 75 pkt.
1.6. Andrzej FISCHER. Klasa LIT. Katalog Polskich Znaków Pocztowych 2012. Cz. I. Medal duży srebrny. 78 pkt.
1.7. Andrzej FISCHER. Klasa LIT. Przegląd Filatelistyczny 1-12/2011. Medal duży srebrny. 76 pkt.

Grand Prix wystawy decyzją jurorów otrzymał Steven Walske (USA) za eksponat Heart of the West: San Francisco as a Postal Hub from 1849-1864. Medal duży złoty 98 pkt.
Za najlepszy eksponat w klasie młodzieżowej uznano Sails Luo Yating (Chiny).Medal duży pozłacany 88 pkt. Pozostałe wyniki m innymi dostępne w „Palmaresie”

Komitet Organizacyjny wydał starannie dwa biuletyny poprzedzające wystawę, katalog, palmares. Wystawcy otrzymali medale i dyplomy. Poczta Indonezji od 2 lat wydawała wiele wydawnictw filatelistycznych związanych z wystawą i prezentujących charakterystyczne miejsca i tradycje Indonezji (z logo wystawy)-znaczki, bloczki.
Przygotowano 8 stempli okolicznościowych po jednym na każdy dzień trwania wystawy.
Ekspozycja dwunastu eksponatów w salonie honorowym, umożliwiła oglądanie wielu naprawdę najrzadszych znaczków świata.
W pracach międzynarodowego jury uczestniczył prof. Ludwik K. Malendowicz.

Wystawa mimo kilku drobnych niedociągnięć organizacyjnych (normalnych w miejscowych standardach) ale obcych naszym oczekiwaniom od tego typu imprezy, przygotowana została starannie i poprawnie. Stoiska wielu poczt jak zwykle dawały możliwość zaopatrzenia się w nowości wydawnicze, czynnych było także kilka stoisk kupieckich.
22 i 23 czerwca przeprowadzone zostały wybory nowych komisji problemowych FIP. W kilku z nich (np. tematycznej, młodzieżowej) wybrano nowych przewodniczących i nowych członków. Odbywały się także seminaria szkoleniowe i prelekcje
np. bardzo interesujące seminarium nowego przewodniczącego Komisji Tematycznej FIP Jonasa Hallstroma (Szwecja), dotyczące czterech etapów ewolucji eksponatów tematycznych.
22 czerwca podczas Palmaresu wręczone zostały najważniejsze wyróżnienia przyznane przez sąd konkursowy.
24 czerwca odbył się Kongres FIP – delegatem PZF był prof. Ludwik K. Malendowicz.
Obserwatorami - kol., kol. Jerzy Maciej Nowak i Andrzej Słodziński.

Komisarz Wystawy
Andrzej Słodziński

W komentarzach do pierwszej mojej relacji znalazł się glos kogoś podpisującego się „Kibic”, przedstawiający swój pogląd, co należy do obowiązków komisarzy wystaw. Otóż anonimowy Kolego, każdy komisarz podejmując się zadania zna swoje obowiązki i je realizuje. Podstawą działania są „Zasady wystawiennictwa w PZF” gdzie wszystko co należy do obowiązków komisarza jest precyzyjnie zapisane.

Zdjęcia Marek A. Słodziński
facebookDrukuj
 • Narodowe Centrum Kongresowe w Jakarcie

 • Wejście na wystawę

 • Stoisko Poczty Indonezji.

 • Stoiska poczt i stoiska kupieckie

 • Eksponaty na sali wystawowej

 • Polskie eksponaty

 • Palmares

 • Jakarta

Komentarze

#1 | kibic dnia lipiec 10 2012 00:24:16
Panie Komisarzu, nie musi Pan się tłumaczyć. Regulaminy regulaminami, ale niech Pan poczyta sprawozdania z wystaw światowych pana Jana Witkowskiego publikowane przed laty na łamach Filatelisty. Były tam i dokładne najważniejsze wyniki i opisane ciekawsze eksponaty, szczególnie te dotyczące znaków pocztowych ziem polskich. A u Pana nic, a przykładowo nowy Członek Zagraniczny PAF, prof. Jerzy Kupiec-Węgliński z USA otrzymał za swój eksponat "Polska poczta lotnicza 1914-39" medal złoty (92 pkt). Musiał coś ciekawego w tym eksponacie pokazać, a w przeciwieństwie do polskich eksponatów, jego nigdy w Polsce nie był pokazywany.
Proponuję też zwrócić uwagę na poprawne tłumaczenia naszych eksponatów, przecież eksponat kol. R. Prange brzmi "Winorośl i wino - dar bogów, słońca i ziemi", o czym świadczy zamieszczone powyżej zdjęcie. Znajomość poprawnego tytułu przez Komisarza, to chyba obowiązek, czy nie?
Jeszcze raz gratuluję złotym medalistom.
#2 | rysiaczek dnia lipiec 10 2012 16:15:49
Kibicu, nie chcę być adwokatem Komisarza, ale jeżeli się komuś coś zarzuca, to warto samemu znać się na tym. Kibicowskie tłumaczenie też jest złe! Nie "dar" tylko DARY. Dziękuję za gratulacje. Ryszard Prange
#3 | kibic dnia lipiec 11 2012 23:58:32
Rysiaczku, przyjmuję uwagę z pokorą, mea culpa...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.