Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 342
· Najnowszy użytkownik: sidneyyx2

free counters

stat4u

Aktualności

625. rocznica chrztu Litwy

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 19.08.2012, 12:30 Piśmiennictwo Inne
625. rocznica chrztu LitwyW bieżączym roku przypada 625. rocznica przyjęcia przez Litwę religii chrześcijańskiej wg obrządku rzymsko-katolickiego. Z tej okazji Poczta Litewska wydała 24 marca 2012 okolicznościowy znaczek o nominale 1,35 Lt, na którym oprócz stosownych napisów i krzyża, pokazano końcowy fragment fresku z Młodszego Kościoła św. Piotra (St. Pierre le Jeune)...
facebookDrukuj

Komentarze

#1 | Andrzej Nowak dnia sierpień 21 2012 20:34:06
Interpretując znaczenie symbolu ORIENS na znaczku litewskim, przyjąłem jego znaczenie jako "Kościół Wschodni". Dochodzę jednak do wniosku, że interpretacja ta nie jest słuszna, z kilku powodów.
Po pierwsze - w wyniku wcześniejszego rozpadu Kościoła na Wschodni i Zachodni, co ma miejsce jeszcze do naszych czasów, kraje które przyjęły prawosławie nie są na fresku wymienione.
Po drugie - ponieważ fresk przedstawia nazwy ówczesnych krajów, związanych z Rzymem, jako bardziej prawdopodobne wydaje się, że pod nazwą ORIENS należy rozumieć utworzone na podbitych ziemiach nadbałtyckich państwo Zakonu Krzyżackiego ze stolicą w Malborku, jako najbardziej wysunięty na wschód Europy kraj katolicki.
Po trzecie - Państwo Krzyżackie, jak się wydaje, nie miało w tym czasie jeszcze odrębnej nazwy, lecz nosiło długą nazwę samego Zakonu, dlatego autor fresku umieścił w tym miejscu na proporcu wyraz ORIENS.
Po czwarte - nie można też całkowicie wykluczyć, że pierwotnie był tu wyraz ORDENS (Zakon), a dopiero przy renowacji fresku w późniejszych wiekach, wyraz ten uległ zniekształceniu na ORIENS.
Chętnie poznam w tej sprawie opinie filatelistów litewskich.
Bronisław Rejnowski

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.