Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

200 lat poczty w Złocieńcu

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 21.10.2012, 21:54 Okręg Koszaliński Inne
200 lat poczty w Złocieńcu200 lat poczty w Złocieńcu
Obchodom jubileuszu 200 lecia poczty w Złocieńcu nadano szczególnie uroczysty charakter. Przygotowania do tej uroczystości trwały od maja. Z inicjatywą do władz miasta wystąpili koszalińscy filateliści. Pomysł spodobał się. Była to pierwsza wspólna inicjatywa władz miasta organizowana z filatelistami.
Termin obchodów wyznaczono na 18 października – właśnie wtedy przypada święto wszystkich pocztowców. Szereg zorganizowanych przedsięwzięć spowodowało, że złocienieckie spotkanie stało się festiwalem pocztowo – filatelistycznym. Pod patronatem Urzędu Miasta zorganizowano konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego o Złocieńcu. Na uroczystość zaproszono byłych pracowników Urzędu Pocztowego w Złocieńcu.
18. października w kinie Mewa odbyło się spotkanie jubileuszowe. Przybyli zaproszeni goście władz powiatu Drawsko Pomorskie, Poczty Polskiej ze Szczecina, Zarządu Koszalińskiego Okręgu PZF, władz miasta, pracownicy placówki pocztowej w Złocieńcu, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Patronat organizacyjny na całym przedsięwzięciem objął burmistrz miasta Waldemar Włodarczyk.
Przed wejściem na salę każdy musiał przejść obok wcześniej przygotowanej prezentacji filatelistycznej. Składały się na nią eksponaty wystawowe młodzieży z Klubu Przylesie w Koszalinie. Zaprezentowano również prace plastyczne młodzieży biorącej udział w konkursie na projekt znaczka pocztowego o Złocieńcu. Można było, tym samym, poznać talenty twórcze młodzieży.
Multimedialną prezentację o historii poczty w Złocieńcu przedstawił prezes Okręgu PZF Andrzej Skorek. Opowieść o pracy pocztowców dawniej i dziś wzbudziła niekłamane zainteresowanie. W kuluarowych rozmowach słuchacze dopytywali o niektóre szczegóły z wykładu.
Ważnym momentem było uhonorowanie pocztowców, którzy w pierwszych latach powojennych odbudowywali działalność poczty w mieście i okolicach a także tych, którzy już później rozwijali działalność tej instytucji państwowej w Złocieńcu. Pojawienie się na scenie nestora złocienieckich pocztowców – Tadeusza Lenarta wzbudziło ogólny aplauz. Widać było wzruszenie i zadowolenie z tego, że nie zapomniano o nich w momencie obchodzenia tej rocznicy. Władze miasta przewidziały też upominki i wyróżnienia dla aktualnie zatrudnionych pracowników na poczcie.
Bardzo miłym momentem jubileuszu było wyróżnienie młodzieży biorącej udział w konkursie na projekt znaczka o Złocieńcu. Z odczytanego oficjalnie protokołu komisji oceniającej prace można było się dowiedzieć, że zainteresowanie konkursem było duże i do organizatorów wpłynęło tyle prac, że był kłopot z wyłonieniem tych najlepszych. Świadczy to o wysokim poziome artystycznym przygotowanych projektów. Najlepszym w grupie szkół podstawowych okazał się Michał Kowalewski. Natomiast w grupie młodzieży gimnazjalnej zwyciężyła Aleksandra Hume. Nagrody dla laureatów przygotował Urząd Miasta w Złocieńcu, Koszaliński Okręg PZF i Poczta Polska w Szczecinie.
Poszczególne fragmenty spotkanie przedzielone zostały występami wokalistek Złocienieckiego Domu Kultury. Zaprezentowany repertuar świadczy o wysokich artystycznych możliwościach dziewczynek.
Po uroczystościach na sali kinowej była część „kuluarowa”, gdzie przy herbacie i ciasteczkach można było porozmawiać o historii i przyszłości polskiej poczty. Część uczestników zwiedzała wystawy, część piła herbatę ale była też spora grupa filatelistów (nie tylko z koła PZF w Złocieńcu), która „okupywała” stoisko pocztowe. Poczta przygotowała znakomicie zaopatrzone w walory stoisko filatelistyczne. Można było zaopatrzyć się w datownik i kartkę pocztową – wydawnictwa upamiętniające jubileusz złocienieckiej Poczty.
Przedsięwzięcie honorujące jubileusz poczty w Złocieńcem było zamierzeniem bardzo udanym. Ukazało kreatywność i otwartość władz Złocieńca na inicjatywy dotychczas w mieście nie organizowane. Zadowolenie i wzruszenie byłych złocienieckich pocztowców uhonorowanych na tej imprezie potwierdza o trafności podjętych inicjatyw.
Obchody jubileuszu 200 lecia poczty w Złocieńcu pokazały, że w środowisku tym tkwią duże możliwości organizacyjne do przeprowadzania wielu inicjatyw sławiących miasto w regionie i całej Polsce. Marzeniem prezesa koła PZF w Złocieńcu A. Staśkiewicza i jego kolegów jest organizacja wystawy filatelistycznej o randze krajowej. Widząc zaangażowanie i kreatywność władz i filatelistów w mieście, nie jest to niemożliwe.

Przesłał:
Andrzej Skorek

facebookDrukuj
 • Delegacja z Koszalińskiego Okręgu PZF obchodów jubileuszu 200 lat poczty w Złocieńcu (od lewej L. Strzelczyk, K. Rasiński, R. Munzer i J. Machniewski).

 • Obchody zorganizowano w sali kina Muza. Na pierwszym planie koszalińscy filateliści - od prawej A. Skorek, L. Strzelczyk, J. Machniewski, R. Munzer i K. Rasiński.

 • Prelekcję multimedialną zaprezentował prezes Koszalińskiego Okręgu PZF - A. Skorek.

 • Gratulacje z rąk burmistrza Złocieńca Waldemara Włodarczyka odbiera nestor złocienieckich pocztowców - Tadeusz Lenart.

 • Laureaci konkursu na projekt znaczka w grupie szkół podstawowych. Zwycięzca Michał Kowalewski (trzeci od prawej).

 • Zwycięzcy w konkursie na projekt znaczka w grupie szkół gimnazjalnych. Zdobywczyni pierwszego miejsca Aleksandra Hume (trzecia od prawej).

 • Znakomicie zaprezentowały się w części artystycznej dzieci z Domu Kultury w Złocieńcu.

 • Fragment wystawy filatelistycznej i prac plastycznych na projekt znaczka.

 • Panie na stoisku pocztowym miały pełne ręce roboty. W tle fragment wystawy filatelistycznej i prac plastycznych.

 • Datownik i kartka złocienieckiego jubileuszu.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.