Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: Mergoszcrake

free counters

stat4u

Aktualności

Wystawa Młodzieżowa "Debiuty XIV - Koszalin 2012"

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 27.11.2012, 20:14 Okręg Koszaliński Wystawy
Wystawa Młodzieżowa "Debiuty XIV - Koszalin 2012"WYSTAWA MŁODZIEŻOWA „DEBIUTY XIV – KOSZALIN 2012”
Cykliczną wystawą filatelistyczną organizowaną od lat w Koszalinie są DEBIUTY. Koszaliński Okręg Polskiego Związku Filatelistów stwarza szansę młodym, początkującym filatelistom sprawdzić się, jako wystawca. Była to czternasta z kolei wystawa organizowana przy wydatnej współpracy i pomocy z Koszalińską Spółdzielnią Mieszkaniową „Przylesie” w Koszalinie, Urzędem Miasta i Pocztą Polską S.A. Centrum Sieci Region w Szczecinie.
Motywem graficznym ostatnich wystaw są grzyby. Organizatorzy Debiutów nawiązują tym samym do propagowania możliwości naszego regionu. Koszalińskie obfituje w lasy, a te z kolei w grzyby. Tym razem na wystawę „Debiuty XIV” przygotowany został gołąbek zielonawy.
Gołąbek zielonawy występuje w prześwietlonych lasach liściastych lub różnogatunkowych, najczęściej pod dębami, bukami i brzozami. Owocniki tworzy od lipca do końca września. Gatunek w Polsce pospolity, nie występujący jednak gromadnie. Owocniki mają okrągły, dość gruby i spłaszczony kapelusz, cylindryczny, gruby trzon. Przeciętne wymiary owocników: średnica kapelusza około 6-12 cm, wysokość trzonu około 5-8 cm. Górna powierzchnia kapelusza ma barwę szaro-zieloną, podczas suchej pogody występują charakterystyczne spękania, zwłaszcza na starych owocnikach. Blaszki grube, najpierw białe, potem blado-kremowe. Trzon biały, pełny, z wiekiem robi się gąbczasty. Gołąbek zielonawy jest łatwy do rozpoznania, gdyż różni się bardzo barwą i ogólnym wyglądem od wszystkich innych gołąbków. Wśród kilkudziesięciu gatunków rodzaju Russula występujących w Polsce jest to grzyb o najwyższej wartości odżywczej i smakowej. Może być nawet spożywany na surowo, jako domieszka do różnego rodzaju surówek i sałatek.
W koszalińskich lasach również można nieźle zaopatrzyć się w ten smakołyk. Stąd też pokazujemy go na datowniku okolicznościowym XIV Debiutów. Zapamiętajmy – w koszalińskich lasach można uzbierać wiele ciekawych i zdrowych grzybów, zapraszamy !
Wystawa zorganizowana była w dniach 15 – 17 listopada 2012 roku
w jednym z Klubów Osiedlowych Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” „W Klocku” przy ul. Śniadeckich. Datownik stosowany był przez Urząd Pocztowy Koszalin 12. Ulokowanie stoiska tuż przed wejściem na salę wystawową dawało możliwość swobodnego zaopatrzenia się w wydawnictwa - brawa dla wszystkich organizatorów a Poczcie Polskiej szczególnie.
Na wystawie zaprezentowano 28 eksponatów, w tym 6 debiutów wystawionych przez młodych filatelistów z: Czeremchy, Koszalina, Rudy Śląskiej, Świebodzic i Warszawy. Natomiast w grupie eksponatów ocenianych do lat 15-tu, w ramach wieloletniej współpracy naszego Okręgu z filatelistami z Okręgu grodzieńskiego na Białorusi prezentowane były zbiory z Brześcia i Mińska.
Honorowy protektorat nad wystawą sprawował Kazimierz Okińczyc Prezes Koszalińskiej Spółdzielni Młodzieżowej „Przylesie” w Koszalinie. Otwarciu i zamknięciu wystawy nadano bardzo uroczysty charakter. Swoją obecnością zaszczyciły te uroczystości władze administracyjne i samorządowe miasta Koszalina oraz członkowie Rady Osiedla.
Zorganizowanie wystawy także z udziałem eksponatów zagranicznych stanowi dobrą promocję filatelistyki i w sposób szczególny wpisuje się ona w kalendarz obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości oraz Europejskiego Roku Aktywności osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Tegoroczna wystawa prezentowała wysoki poziom wystawienniczy zaprezentowanych eksponatów. Jury wystawy, któremu przewodniczył Marian Wawrzynkowski, przyznało 3 wyróżnienia w randze medalu DPZ, 5 - PZ, 9 - DS, 6 - S, i 5 posrebrzanych.
Główne wyróżnienia wystawy:
- Nagrodę Protektora wystawy, prezesa KM Przylesie, za najlepszy eksponat został przyznany Weronice KRAJCER z MKF KSM „Przylesie” Klub w Klocku za
„ Przesyłki bezznaczkowe”
- Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za najlepszy debiut przyznano Jagodzie Gałusińskiej ze Świebodzic za eksponat „Poczta balonowa w Polsce”.
Koszalińska wystawa Debiuty XIV eksponatów młodzieżowych przeszła do historii. Uzmysłowiła nam, że mamy w Polsce środowiska, w których przykłada się dużą rolę do rozwoju młodzieżowego wystawiennictwa, więc warto takie wystawy organizować. Pytania dorosłych filatelistów jak Koszalin zorganizuje jubileuszowe – XV Debiuty nastraja optymizmem. Jesteśmy pewni, że będzie to okazała wystawa, bowiem Młodzieżowe Koła Filatelistów działające przy Klubach Osiedlowych Przylesie i W Klocku będą obchodziły jubileusze 15 i 20 lat swojego istnienia. Zatem do zobaczenia na wystawie za rok.

Tadeusz Galant
facebookDrukuj
 • Fragment wystawy Debiuty XIV - Koszalin 2012

 • Jury wystawy przy pracy - przewodniczył Marian Wawrzynkowski

 • Wystawę odwiedzały całe rodziny, by podziwiać pracę młodych wystawców

 • Zainteresowaniem koszalińskimi Debiutami było duże, wywiad udzielony przez Martynę Tomaszewską regionalnej telewizji na pewno większych chęć odwiedzenia wystawy

 • Obsługa pocztowa otwarcia wystawy była miła i profesjonalna. Datownik stosował UP Koszalin 12

 • Zainteresowanie wystawą było na miarę oczekiwań organizatorów. Obejrzeć eksponaty przyjechały dzieci z Gdańska

 • Martyna Tomaszewska tuż po odebraniu nagrody za debiutujący eksponat "Leksykon młodej filatelistki"

 • Ryszard Magierek, Przewodniczący Rady Nadzorczej KSM "Przylesie", wręcza nagrody dla podopiecznych Nadziei Sulimy z Czeremchy

 • Zamknięciu wystawy towarzyszył pokaz egzotycznych zwierząt

 • Pamiątką pocztowo - filatelistyczną wystawy był datownik okolicznościowy i znaczek personalizowany

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.