Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 219
· Najnowszy użytkownik: Iwona

free counters

stat4u

Aktualności

Nowa Publikacja Zarządu Głównego PZF

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 03.02.2014, 19:54 ZG PZF Piśmiennictwo
Nowa Publikacja Zarządu Głównego PZFNowa Publikacja Zarządu Głównego PZF
W lutym 2014r. Zarząd Główny PZF wydał kolejną pozycję książkową z dziedziny filatelistyki, a właściwie z pogranicza filatelistyki i najnowszej historii Polski.
Fot. Str. Tytułowa książki
„Bajończycy. Polska kompania w Legii Cudzoziemskiej. Wybór dokumentów wojskowych i pocztowych”.
Książka ta, autorstwa Jerzego Gruszczyńskiego stanowi kontynuację jego dotychczasowych publikacji o wojsku polskim podczas I Wojny Światowej. Równocześnie rozszerza naszą wiedzę o problematykę walki zbrojnej o państwo polskie jeszcze przed odzyskaniem niepodległości.
Autor w oparciu o niepublikowane w większości materiały źródłowe dokonał wyboru dokumentów pocztowych i wojskowych oraz przedstawił szereg znanych już wcześniej faktów historycznych dokonując w nich jednak szeregu niezwykle istotnych uściśleń i uzupełnień.
Historia Bajończyków, pierwszej kompanii Legionu Polskiego przy Armii Francuskiej - polskiej siły zbrojnej walczącej po stronie Państw Sprzymierzonych została ukazana na tle istniejących wówczas uwarunkowań politycznych i militarnych w Europie oraz prowadzonych działań zbrojnych na froncie zachodnim. Jest to jedna z mniej znanych kart najnowszej historii Polski.
W książce na 200 stronach przedstawionych jest ponad 140 reprodukcji, często unikatowych całości pocztowych, kart do korespondencji i fotografii. Autor dokumentuje i rozwija nimi przedstawione fakty historyczne.
Całość uzupełniają rozdziały o obsłudze pocztowej i zachowanej korespondencji Bajończyków, a także informacje o Kompanii Bajończyków w pamięci Narodu.
Na załączonych sześciu kolorowych mapach topograficznych autor przedstawił drogi polskich wojsk we Francji w latach 1914 – 1918, a także rejony walk na froncie zachodnim, w których brała udział Kompania Bajończyków do czasu jej rozformowana. Zaznaczył także drogi pozostałej przy życiu garstki bajończyków w formacjach Legii Cudzoziemskiej oraz Armii Polskiej organizowanej we Francji do końca wojny światowej w Europie.
Jest to książka przeznaczona nie tylko dla filatelistów.
Cena książki wynosi 80,00 zł plus koszty wysyłki
Zainteresowani tym wydawnictwem proszeni są o kontakt z Biurem Zarządu Głównego PZF
ul. 3-go Maja 12, 00-391 Warszawa
e-mail zgpzf@wp.pl
Lub bezpośrednio z autorem
Jerzy Gruszczyński
Tel. +48 603 097 616
e-mail ja.gruszczynski@gmail.com
facebookDrukuj
 • Kartka pocztowa wysłana z Bayonne 16 listopada 1914 r. Do Pabianic w guberni Piotrkowskiej dotarła 2 listopada 1914 r.

 • Na fotografii opublikowanej 5 czerwca 1915 r. w tygodniku Polonia przedstawionych jest 148 legionistów. Jedynie nieliczni z nich zostali zidentyfikowani. Pośrodku na dole w szarym mundurze stoi dowódca kompanii por. Max Doumic. Trzeci od góry pośrodku, obok legionisty bez regulaminowej bluzy stoi Longin Winiarski, którego fragmenty korespondencji wykorzystane zostały w tej publikacji.

 • Kartka pocztowa ochotnika internowanego w garnizonie Pierwszej Legii Cudzoziemskiej w Lionie. Kartka wysłana została 20 kwietnia 1915 r. do Paryża jako korespondencja wojskowa bezpłatna, gdyż internowani żołnierze nie otrzymywali bezpłatnych kart poczty polowej.

 • Sekretnik poczty cywilnej napisany 29 kwietnia 1915 r. w czasie transportu Bajończyków na front w Artois. Datownik poczty polowej 109 z 30 kwietnia 1915 r.

 • Kartka poczty polowej wysłana z Paryża 7 maja wieczorem, dotarła na front do kompanii Bajończyków 9 maja wieczorem lub później. Adresat poległ 9 maja rano w czasie ataku na Ouvrages blancs i wzgórza Vimy. Kartka z adnotacjami poczty polowej zwrócona została do nadawcy.

 • Sztandar Bajończyków przekazany po rozformowaniu kompanii do Komitetu Ochotników Polskich w Paryżu. Na sztandarze wyraźne ślady niemieckich kul. Kartka pocztowa wydana przez tygodnik Polonia.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.