Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 341
· Najnowszy użytkownik: bobbyax2

free counters

stat4u

Aktualności

Znaczek z 1856 r. sprzedano na aukcji za 9,5 mln dolarów

Dodane przez Andrzej Nowak, Dnia: 18.06.2014, 18:53 Inne
Znaczek z 1856 r. sprzedano na aukcji za 9,5 mln dolarówPortal Onet.pl donosi;

Znaczek z 1856 r. sprzedano na aukcji za 9,5 mln dolarów


Niewielki znaczek pocztowy "British Guiana 1 c Magenta" wydany w 1856 roku w Gujanie Brytyjskiej sprzedano we wtorek na aukcji w Nowym Jorku za 9,5 mln dolarów. To ostatni egzemplarz tego znaczka.
Mierzący 2,5 cm na 3,2 cm kawałek różowego papieru, na którym czarnym tuszem wydrukowano dewizę dawnej kolonii brytyjskiej i wizerunek okrętu, to najdroższy znaczek w historii filatelistyki. Dom aukcyjny Sotheby's oświadczył, że biorąc pod uwagę rozmiar i wagę, jest najbardziej wartościowym przedmiotem w świecie.
Wcześniejszy rekord należał do szwedzkiego znaczka z 1855 "Tre Skilling", sprzedanego w 1996 roku za 2,2 mln dolarów.
W 1856 roku Gujana Brytyjska, kolonia w Ameryce Południowej, oczekiwała na transport znaczków pocztowych z metropolii. Jednak statek się spóźniał, zagrażając działalności kolonialnej poczty. Dlatego też ówczesny zarządca służb pocztowych zamówił u wydawcy miejscowej gazety dwa rodzaje znaczków: różowych o wartości 1 centa i niebieskich za 4 centy.
Niebieskie znaczki z Gujany można znaleźć w wielu kolekcjach świata. Różowy został tylko jeden.
Ten egzemplarz "British Guiana 1 c Magenta" odnalazł w 1873 roku pośród rodzinnych dokumentów 12-letni mieszkaniec kolonii. Znaczek sprzedał za kilka szylingów kolekcjonerowi, który wysłał go do Glasgow. W Szkocji odkupił go słynny austriacki filatelista, hrabia Philipp la Renotiere von Ferrary.
Żyjący we Francji arystokrata całą swoją kolekcję w testamencie zapisał Muzeum Poczty w Berlinie. Zbiór nigdy tam nie dotarł, gdyż po śmierci Renotiere'a francuskie władze skonfiskowały go w ramach reparacji wojennych.
Całą kolekcję podzielono i sprzedano na aukcjach w latach 1921-1926 za łączną sumę 30 mln franków. Wtedy też znaczek trafił do USA.

Znalazł i przygotował;
Andrzej Nowak


facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.