Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

Nie żyje Kol. Zbigniew Kledecki

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 19.10.2014, 12:20 Okręg Kaliski Z żałobnej karty
Nie żyje Kol. Zbigniew Kledecki
12. października 2014 roku w wieku 93 lat zmarł w Kaliszu ZBIGNIEW KLEDECKI, znany i ceniony wystawca w klasie aerofilatelistyki.
Urodził się 15.02.1921 w Poznaniu; Doktor medycyny. Już w latach szkolnych zajmował się filatelistyką, czego dowodem jest zapis w „Tygodniku Ilustrowanym" z 1938, w którym podano, że jednym z nagrodzonych w konkursie filatelistycznym był „Zbigniew Kledecki, Poznań, ul. św. Józefa 6." Do Polskiego Związku Filatelistów wstąpił w 1952 w Poznaniu. Od 1963, po zamieszkaniu w Kaliszu, członek Koła Miejskiego PZF. Ceniony filatelista i wieloletni wystawca. Interesował się tematyką medycyny w filatelistyce, a szczególnie pocztą balonową i lotniczą. Wystawiał eksponaty Datowniki z okazji zjazdów i konferencji medycznych oraz Zjazdy i konferencje medyczne. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego OWF „Kalisz‘77”. Aktywny członek Klubu Zainteresowań PZF„lkar”. Szczególne sukcesy wystawiennicze odniósł w klasie aerofilatelistyki. Jego eksponaty Polska poczta lotnicza i Polska poczta balonowa w latach 1977- 2004 na wielu wystawach w kraju i za granicą uzyskały wysokie oceny. Eksponat Polska poczta lotnicza medal srebrny otrzymał m.in. na ŚWF „Polska'93” i XIX OWF „Katowice 2003”. Autor artykułu Poczta balonowa i szybowcowa w Wielkopolsce zamieszczonego w wydawnictwie zbiorowym Poczta i filatelistyka w Wielkopolsce, towarzyszącym ŚWF „Polska‘93”. Publikował artykuły na temat aerofilatelistyka w kwartalniku „Filatelista Kaliski”. Organizator kilku zjazdów lekarskich w Kaliszu, które upamiętnione zostały datownikami okolicznościowymi. Ponadto Jego staraniem wydano dwie kartki pocztowe ze znakiem opłaty z okazji 100-lecia KTL (1977) i 700-lecia szpitalnictwa kaliskiego (1982). Za działalność filatelistyczną wyróżniony Złotą Odznaką Honorową PZF (1971), Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Polskiej Filatelistyki” (2006), godnością „Zasłużony dla Okręgu Kaliskiego PZF”, odznakami 50-lecia i 60-lecia PZF oraz innymi wyróżnieniami nadawanymi przez PZF. Za działalność służbową oraz udział w II wojnie światowej odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalami: „Za udział w wojnie obronnej 1939”, „Za Warszawę”, „Za udział w walkach o Berlin” i wieloma innymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi oraz odznakami regionalnymi.
9. października 2014 r. uczestniczył z nami po raz ostatni w jubileuszowym spotkaniu z okazji 60 lat filatelistyki kaliskiej. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci!


Jerzy Bielawski z Kolegami z Kalisza
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.