Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 220
· Najnowszy użytkownik: DarrelIdexy

free counters

stat4u

Aktualności

11 listopada w Koszalińskim Okręgu PZF

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 13.11.2014, 20:07 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
Do tradycji niepodległościowych nawiązujemy przy każdej nadarzającej się okazji. Filateliści potrafią przy pomocy materiału filatelistycznego zobrazować każde wydarzenie z historii Polski. W Koszalińskim Okręgu PZF przywiązujemy wielką wagę do historycznych rocznic i świąt.
Ważnym wydarzeniem w obchodach Narodowego Święta Niepodległości była wystawa filatelistyczna „Legiony Polskie 1914-2014”. Eksponat o tej tematyce zaprezentował na wernisażu w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, wybitny łódzki filatelista Adam Lubomir Woźniak. Na 160 kartach wystawowych zaprezentowana została historia powstania i walki Legionów Polskich, utworzonych i dowodzonych przez Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
W reprezentacyjnych pomieszczeniach muzeum, Sali Plafonowej, wystawę otworzyli organizatorzy przedsięwzięcia – Paweł Pawłowski (dyrektor Muzeum Oręża Polskiego) i Andrzej Skorek (prezes Koszalińskiego Okręgu PZF). Na otwarciu obecny był poseł na Sejm RP Marek Hok i Prezydent Miasta Kołobrzegu Janusz Gromek. Honorową postacią wernisażu był twórca kolekcji Adam Lubomir Woźniak. Dużą liczbę zwiedzających stanowili mieszkańcy Kołobrzegu, ale też filateliści z Kołobrzegu i Koszalina.
Opowieść o eksponacie pana Lubomira była, znakomitą lekcją historii o tworzeniu się niepodległej Polski - czynem zbrojnym najwartościowszych jej synów. Zobrazowanie poszczególnych etapów tworzenia Legionów i ich walka z zaborcami przy pomocy materiału filatelistycznego uzmysłowiła zwiedzającym jak ogromny jest to wysiłek kolekcjonerski. Pan Lubomir, to chodząca encyklopedia historii wojskowości. Sposób zaprezentowania swojej kolekcji dawał możliwość, wtajemniczonym kolekcjonerom i nie znającym się na filatelistyce zwiedzającym, przystępnego zapoznania się z tym fragmentem polskich dziejów.
Wystawa czynna będzie do 8 stycznia. Kołobrzeska młodzież, turyści i kuracjusze przebywajmy w mieście, będą mieli okazję zapoznać się z tą niepowtarzalną kolekcją.
Panu Adamowi Lubomirowi Woźniakowi dziękujemy za prezentację swojego eksponatu na terenie naszego Okręgu. Jest to unikalny materiał kolekcjonerski, który w wielu przypadkach występuje w pojedynczych egzemplarzach. Wernisażem swojego eksponatu sprawił Pan, że Kołobrzeg miał niepowtarzaną okazję oglądać unikalne dzieło filatelisty.
Słowa podziękowania należą się również Panu dyrektorowi Pawłowi Pawłowskiemu za organizację wystawy w reprezentacyjnych pomieszczeniach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.


Andrzej Skorek
Prezes Koszalińskiego Okręgu PZF
facebookDrukuj
 • Plakat zapowiadający wystawę Adama Lubomira Woźniaka

 • Wernisaż otwiera dyrektor Muzeum Paweł Pawłowski. Obok Adam Lubomir Woźniak (z prawej) i prezes Okręgu PZF Andrzej Skorek (w środku)

 • O swojej kolekcji, z pasją, opowiada A. L. Woźniak

 • Fragment kolekcji Pana Lubomira – materiał zadziwiał swoją unikalnością

 • O dokonaniach dla polskiej filatelistyki A. L. Woźniaka opowiedział prezes Okręgu A. Skorek

 • Zwiedzający przy legionowym eksponacie

 • Tłumy zwiedzających i ich zainteresowanie kolekcją były autentycznym podziękowaniem dla organizatorów i samego wystawcy

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.