Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 218
· Najnowszy użytkownik: GeorgRon

free counters

stat4u

Aktualności

Chicagopex 2014

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 22.12.2014, 18:08 ZG PZF Wystawy
Chicagopex 2014
W lutym 1939 roku grupa filatelistów amerykańskich polskiego pochodzenia założyła w Chicago stowarzyszenie POLONUS Philatelic Society mające na celu propagowanie zbieractwa polskich znaków pocztowych. Jubileusz 75-lecia członkowie POLONUSA postanowili obchodzić w ramach wystawy filatelistycznej CHICAGOPEX 2014, która odbyła się w Chicago, a właściwie w hotelu Westin położonym w miejscowości Itasca koło chicagowskiego lotniska międzynarodowego O'Hare, w dniach 21 – 23 listopada 2014 roku. Wystawy Chicagopex odbywają się co roku w trzeci weekend listopada i należą do kilku najważniejszych wystaw krajowych w USA. Głównym tematem wystawy była 100. rocznica Kanału Panamskiego otwartego w 1914 roku, co upamiętniono kasownikiem okolicznościowym (il 1). Kolejne trzy kasowniki upamiętniały jubileusz POLONUSA (il 2). Amerykańskim zwyczajem w wystawie oprócz POLONUSA udział wzięły inne kluby – The Canal Zone Study Group, The United States Possesions Philatelic Society i Ukrainian Philatelic and Numismatic Society. Spośród blisko trzystu ekranów na wystawie, ponad 120 obejmowały materiał związany z Polską. Polski Związek Filatelistów zgłosił na wystawę 10 eksponatów, w tym 5 jednoekranowych. Jury, w którym brał udział niżej podpisany, pod przewodnictwem Prezydenta American Philatelic Society Stephana Reinharda, przyznało następujące wyróżnienia:
Wielką nagrodę wystawy Grand Award wraz z medalem złotym (w USA nie przyznaje się medali dużych złotych i dużych pozłacanych) otrzymał dr. Jerzy Kupiec-Węgliński (il 3) za „Air Mail in the Polish Territories 1914-1939” (Poczta lotnicza na ziemiach polskich 1914-1939). W eksponacie tym mogliśmy zobaczyć wiele wspaniałych listów lotniczych jak 1. i 14. lot samolotowy z Przemyśla, lot do Przemyśla, kilka listów z linii CFRNA z 1921 roku, list z lotu Orlińskiego z parką nalepek tete-beche, list Idzikowskiego, list z pierwszego lotu Adamowiczów zakończony rozbiciem samolotu w Harbour Grace w 1933r, listy z lotów pilotów francuskich przez Warszawę oraz piękne listy zeppelinowe w tym z lotu 3. w 1932r z Portu Gdańsk do Peru. Eksponat kończyła karta z listem USA przygotowanym do wysłania lotem Hindenburga w maju 1937r, który nie doszedł do skutku z powodu katastrofy sterowca. Pięknie opracowany eksponat nasycony rzadkościami polskiej poczty lotniczej.
Nagrodę za drugie miejsce tzw Reserve Grand wraz z medalem złotym otrzymał Robert Puchała (il 4) za znany w kraju eksponat „Wydanie krakowskie 1919”. Eksponat z odmianami znaczka 10 kr, najrzadszymi odwrotkami i pięknymi listami prezentował się wspaniale.
Pozostali wystawcy z Polski otrzymali:
- Sławomir Chabros – Korespondencja Legionów Polskich 1914 – 1917 – HP – medal złoty, (nowy, pokazany pierwszy raz poza konkursem na XXI OWF),
- Ryszard Prange – Raport o koszykówce, TEM – medal złoty,
- Marek Zbierski – Dokumentacja Obrotu Pocztowego w Polsce V.1924 – IX.1939, HP – medal złoty,
- Jerzy Bartke – Galicja i Wolne Miasto Kraków: okres przedznaczkowy, HP – medal pozłacany.

Z pozostałych eksponatów złote medale otrzymali między innymi Wiesław Kostka za pokazany na XXI OWF „Królestwo Polskie – studium taryf dla przesyłek bezznaczkowych 1815-1871”, Roman Sobus za „Poczta w obozie oficerskim IIC – Woldenberg 1942-1945” i George Zelwinder za „Groszy – wydania prowizoryczne 1950-52 i ich użycie”. W tym ostatnim było wiele pięknych listów z prowizorycznymi przedrukami z kolekcji Włodzimierza Rachmanowa.

Wśród eksponatów jednoekranowych główną nagrodę Single Frame Grand otrzymał Richard D. Bates, Jr za eksponat „How Errors and Varietes Arose on Flat Press U.S. Stamps Overprinted CANAL ZONE” (Jak powstawały odmiany i błędy pierwszych znaczków USA z przedrukiem Canal Zone).

Wystawcy z Polski otrzymali:
- Dariusz Grochowski (niezrzeszony w Polsce, ale członek Polonusa) – Projekty i próby wydania Lubelskiego 1944 – medal złoty i nagroda Polonusa za najlepszy jednoekranowy eksponat z polskim materiałem,
- Sławomir Chabros – Korespondencja z obozów internowania Legionistów Polskich 1917-1918 – medal złoty,
- Andrzej Klamut – Enklawa Jasna Góra – medal złoty,
- Jerzy Bartke – Użycie znaczków dzielonych na ziemiach polskich – medal pozłacany,
- Roman Okniński – Stempel numerowy „1” Królestwa Polskiego – medal pozłacany.

W klasie honorowej James Mazepa na 8. ekranach pokazał wspaniałe rzadkości w tradycyjnym eksponacie „Polska: 1918-1919 – pierwsze i drugie warszawskie wydania prowizoryczne”, a niżej podpisany jednoekranowy „Formacje lotnicze „Błękitnej” Armii Hallera i Francuskiej Misji Wojskowej w Polsce 1918-1923”.

Wystawie towarzyszyła aukcja firmy Regency Superior, stoiska kilkudziesięciu kupców oraz wiele spotkań i konferencji. Uroczystości jubileuszowe POLONUSA rozpoczęto uroczystym obiadem wydanym dla członków Klubu oraz zaproszonych gości przez Chicago Colectors Club w jego wspaniałej siedzibie w centrum Chicago. Uczestnicząc w tym wydarzeniu i oglądając siedzibę CCC (ofiarowaną przez jednego z członków w 1968r) z jego piękną biblioteką (il 5,6), myślałem jak potęgę i prestiż organizacji budują jej członkowie, w przeciwieństwie do działań byłych włodarzy Okręgu Warszawskiego, którzy na pokrycie swych nieudolnych działań sprzedawali majątek Okręgu, w tym walory wydania krakowskiego i bokserskie „odwrotki”.
Spotkanie jubileuszowe uświetnili swą obecnością Stephan Reinhard – Prezydent APS i Peter McCann – członek dyrektoriatu FIP oraz Chester J. Mikucki Jr. – syn inicjatora powstania POLONUSA. Ze względu na stan zdrowia nie przybyli na uroczystość długoletni członkowie Fred Szebel (88 lat), Chester Schafer (90), Morris Rosen (91) czy Arkadiusz Waliński. Sala udekorowana była planszami z historycznymi zdjęciami z różnych okresów działalności POLONUSA. Spotkanie, które zgromadziło kilkudziesięciu członków (również z Kanady i Nowej Zelandii), prowadzili Bob Ogrodnik – Prezydent i James Mazepa – Przewodniczący Zarządu Klubu (il 7). Wspólnie ze Stevem Reinhardem wręczyli oni pamiątkowe medale wystawiającym na CHICAGOPEX. Następnie niżej podpisany wręczył w imieniu Prezesa ZG PZF Złote Odznaki za Zasługi dla PZF. Otrzymali je Robert Ogrodnik, James Mazepa, Hank Bieniecki oraz Stephan Reinhard i Peter McCann. Kilku członków otrzymało też odznaki srebrne i brązowe.
Wyniki wystawy ogłoszono w sobotnie południe, a po południu odbyło się spotkanie Jury z wystawcami tzw „Jury critique”. W pełnej sali jurorzy tłumaczyli wystawcom ocenę ich eksponatów i odpowiadali na ich liczne pytania. Wręczenie medali i nagród specjalnych wystawcom (było ich sporo) odbyło się w sobotni wieczór na uroczystym palmaresie.
Każdego dnia wystawcy spotykali się na terenie wystawy, a wieczorem działał „hospitality room” w apartamencie Prezydenta Polonusa, gdzie przy lampce wina czy innego trunku prowadzono przyjacielskie rozmowy nie tylko o filatelistyce.
Kilkudniowe spotkania z przyjaciółmi pozostawiły wiele niezapomnianych chwil. Należy życzyć przyjaciołom z Zarządu Klubu POLONUS wytrwałości w kontynuowaniu działalności kilku pokoleń.

Jacek Kosmala
Zdjęcia - Roman Sobus
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.