Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 219
· Najnowszy użytkownik: Iwona

free counters

stat4u

Aktualności

"Austro-węgierskie poczty polowe na ziemiach polskich..."

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 03.03.2015, 20:35 ZG PZF Piśmiennictwo
"Austro-węgierskie poczty polowe na ziemiach polskich..."
Publikacja Janusza Manterysa jest pierwszą w Polsce, tak obszerną, pracą na temat austro-węgierskich poczt polowych funkcjonujących na ziemiach polskich. Dotychczas pojawiały się w prasie filatelistycznej jedynie artykuły poświęcone nielicznym pocztom polowym. Brakowało szerokiego opracowania w formie zwartej.
Publikacja została opracowana na podstawie źródeł zagranicznych, w szczególności na austriackiej monografii wydanej w okresie międzywojennym pt. „Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914-1918”, publikacjach Herwiga Rainera „Stempel-Handbuch der K.u.k. Feldpost in Österreich-Ungarn 1914-1918”, Heinza Nagla „Katalog der k.u.k. Feldpostämter und deren Einsatzgebiete mit Truppen und Kriegsereignissen” oraz autorskich badaniach przesyłek poczty polowej w liczbie ok. 9000.
W książce zaprezentowano szeroką wiedzę dotyczącą każdej z ponad 300 poczt polowych, które są jej przedmiotem. Wiedza ta przedstawiona jest w formie tabelarycznej i odnosi się do formacji obsługiwanych przez poszczególne poczty polowe, typów używanych stempli, okresu ich stosowania, w tym na ziemiach polskich, używanych znaków polecenia, wartości, lokalizacji poczty polowej. Publikacja przedstawia nieznane dotychczas datowniki poczt polowych w liczbie 24.
Oprócz informacji dotyczących poczt polowych o określonym numerze, w książce zaprezentowana jest wiedza na temat znaków pocztowych stosowanych w działających na ziemiach polskich zbiornicach poczty polowej w pociągach, używanych przez konduktorów poczty polowej, sortownie i pośrednictwa.
W książce zaprezentowano blisko 1000 ilustracji, przy nieznacznie różniących się podtypach datowników pocztowych zastosowano przybliżenia. Pod koniec książki znajduje się wykaz wszystkich formacji, które były na ziemiach polskich obsługiwane przez poczty polowe, wraz z informacją, które poczty polowe zajmowały się ich obsługą. Dla ułatwienia korzystania z książki osobom nie znającym języka polskiego, niektóre rozdziały zostały przetłumaczone na język niemiecki oraz wprowadzono do opracowania słownik polsko-niemiecki często powtarzających się zwrotów. Książka liczy łącznie 312 stron formatu A4, posiada 12 stronicową wkładkę kolorową oraz twardą oprawę.

Cena publikacji: 140 zł + koszt przesyłki.
Zamówienia można składać u autora, pisząc na adres: januszmanterys@wp.pl lub pod numerem telefonu 516 506 125.
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.