Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 341
· Najnowszy użytkownik: bobbyax2

free counters

stat4u

Aktualności

Spotkanie z Jerzym M. Nowakiem w częstochowskiej Gaude Mater

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 29.03.2015, 14:51 Okręg Częstochowski Inne
Spotkanie z Jerzym M. Nowakiem w częstochowskiej Gaude Mater
Dnia 23 marca 2015 roku w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie odbyło się uroczyste spotkanie prezesa ostatnich trzech kadencji Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów /od 2002 r./ - a zarazem Honorowego Członka PZF /od 2011r./ - Jerzego Macieja Nowaka ze środowiskiem częstochowskich kolekcjonerów, w tym z częstochowską grupą filatelistów wystawców i aspirantów sędziowskich, z sympatykami filatelistyki, a także z licznie przybyłymi kolegami i przyjaciółmi. Dostojny jubilat, który niedawno, bo 8 marca, obchodził swoje 70. urodziny nadał spotkaniu z cyklu „Kolekcjonerskie RARYTASY” znamienity tytuł zamieszczony na pięknie zaprojektowanym plakacie-zaproszeniu Gaude Mater:

„Moje potyczki z filatelistyką”.

Salę spotkania przyozdobiła okolicznościowa wystawa zdobytych przez Jerzego Macieja Nowaka najbardziej prestiżowych medali i dyplomów na wystawach krajowych, zagranicznych i światowych, a także jego publikacje i opracowania z zakresu filatelistyki, na przykład: „Poczta w Księstwie Warszawskim”, publikacja zwarta książkowa napisana wspólnie z Marianem Brońcem, czy monografia „Historia poczty i filatelistyki na terenie Ziemi Częstochowskiej” z 2010 roku, której to książki nagradzanej na wielu wystawach, nawet światowych, w klasie literatury Jerzy Maciej Nowak był inicjatorem i znaczącym współautorem . Przybywający goście otrzymywali w prezencie po dwa egzemplarze pamiątkowej kartki beznominałowej upamiętniającej 70. urodziny bohatera spotkania, które zagaił i rozpoczął dyrektor Ośrodka Promocji i Kultury pan Tadeusz Piersiak.

Jerzy Maciej Nowak w żartobliwym tonie i z przyjaznym uśmiechem opowiedział w telegraficznym skrócie wszystkie sezony swojej przygody z filatelistyką, prezentując swoje pasje zarówno kolekcjonerskie od najmłodszych lat, jak i dojrzałego filatelisty-działacza w różnych strukturach Polskiego Związku Filatelistów, do funkcji między innymi Rzeczoznawcy PZF od 2010 roku . Goście mogli zapoznać się z wystawiennictwem i nagrodami w postaci medali i dyplomów w kraju i za granicą sztandarowych eksponatów Jerzego Macieja Nowaka : „Groszy” provisinal issues, „Groszy provisinal issues – lokal types” i „Poczty regionu częstochowskiego 1805 – 1946”.

Nie-filateliści zaskoczeni byli licznymi funkcjami prelegenta, miedzy innymi pełnieniem przez niego w latach 2006 - 2011 obowiązków zastępcy prezesa Zarządu Głównego PZF, czy takimi faktami jak ukończenie w 2003 roku Studium Filatelistyki, czy jego czynnym wieloletnim udziałem w wystawach filatelistycznych w kraju i za granicą także w charakterze jurora /honorowy tytuł Jurora –Seniora otrzymał w 2015 roku/. Oprócz tytułu Honorowego Członka PZF nadanego w 2011 Jerzy Maciej Nowak szczyci się również honorowymi tytułami „Zasłużonego dla Okręgu Warszawskiego PZF /2006/ i „Zasłużonego dla Okręgu Częstochowskiego PZF” /2012/. Wśród licznych dokonań trudno pominąć pracę Jerzego Macieja Nowaka w charakterze komisarza z Polski na Światowej Wystawie Filatelistycznej w St. Petersburgu /2007/ i ŚWF w Sofii /2011/, a przecież był także komisarzem wystaw: KWF „Budownictwo i technika” Zawiercie /1984/, XIX OWF Katowice 2003, czy KWF „Jubileusz 350 – lecia obrony Jasnej Góry” w Częstochowie /2005/.

Wśród licznych pytań ze strony słuchaczy szczególne znaczenie miały te zadane przez członków Częstochowskiego Zrzeszenia Kolekcjonerów, dotyczące Klubów Zainteresowań PZF „Czenstochoviana” /powstałego w 2002 r./ i „Prowizoria” /2004/, których to inicjatorem , założycielem i prezesem był właśnie Jerzy Maciej – wszystkie jego osiągnięcia badawcze w dziedzinie filatelistyki, publicystyka i autorstwo artykułów i relacji z wystaw krajowych i zagranicznych , a do tego znaczące zasługi i osiągnięcia wystawiennicze przyczyniły się też do tego, ze jest od 2013 roku Kandydatem Polskiej Akademii Filatelistyki.
W imieniu Zarządu Okręgu PZF w Częstochowie gratuluję naszemu prezesowi Jerzemu Maciejowi Nowakowi , któremu już w 2012 roku nadaliśmy tytuł Honorowego Prezesa Okręgu Częstochowskiego - spełnienia się w filatelistyce i tak udanego spotkania-prelekcji, jakie miało miejsce w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater.

Tekst i zdjęcia:
Grzegorz Zagórowicz
/sekretarz i vice prezes ZO PZF w Częstochowie/
facebookDrukuj
 • Nadchodzą pierwsi goście

 • Od prawej strony: J.M. Nowak, Andrzej Paszta - Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Częstochowie, Krzysztof Witkowski - właściciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Ewa Derda i Maciej Wroński - Naczelnik UP Częstochowa 17

 • Kolejne powitanie A. Paszty i Zb. W. Janikowskiego

 • Odchodzi radosny Zbisław Wiktor Janikowski - Prezes Honorowy Z. Okręgu Częstochowskiego PZF, dalej witany Lech Mastalski - znany nauczyciel historii

 • Kolejny gość tym razem Joanna Piersiak - pedagog

 • Kroczący Tadeusz Piersiak - Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, podparty pod filarem siedzi Eugeniusz Chrzan - Prezes Częstochowskiego Klubu Kolekcjonerów

 • Dyrektor Tadeusz Piersiak (gospodarz obiektu) otwiera kolejne spotkanie tym razem z Jerzym Maciejem Nowakiem z prelekcją pt. "Moje potyczki z filatelistyką" (z cyklu "Kolekcjonerskie rarytasy")

 • Godzina 18:05 - bohater spotkania Jerzy Maciej Nowak, ma głos

 • Na sali są również członkowie Zarządu Okręgu Częstochowskiego PZF, wystawcy - Edward Kubica, Jacek i Roman Kubczykowie

 • Podczas spotkania Jerzy Maciej Nowak - stojąc, nie korzystał z mikrofonu

 • Ale pod koniec nasz bohater nieco zmęczony - usiadł

 • Nasz prezes, dalej siedząc - odpowiadał na pytania

 • Godz. 19:20 - na koniec spotkania, Jerzy Maciej Nowak przybliżył obecnym współpracę, nie tylko w zakresie tworzenia publikacji "POCZTA W KSIĘSTWIE WARSZAWSKIM" ze swym zmarłym przyjacielem - Marianem Brońcem z Tarnowskich Gór (światowej klasy wystawcą filatelistycznym)

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.