Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 221
· Najnowszy użytkownik: umegowuc

free counters

stat4u

Aktualności

70 lat Poczty Polskiej w Koszalinie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 09.04.2015, 23:19 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
Koszalin stał się polskim miastem 4 marca 1945 r. Zawierucha wojenna przesunęła granice naszego państwa na zachód. Powstała konieczność zagospodarowania tych terenów. Newralgicznym narzędziem umożliwiającym sprawowanie nadzoru nad tymi ziemiami była administracja. W niej kluczową rolę wypełniała poczta. Możliwość komunikowania się instytucji państwowych i samych obywateli była niezbędną.

Zdawali sobie z tego sprawę polscy pionierzy Koszalina organizując w mieście polską pocztę. Pierwszy urząd uruchomiony został 24 marca 1945 roku na poczcie nr 2 koło dworca kolejowego. Pracę urzędu organizowali pocztowcy , którzy przyjechali do miasta z Bydgoszczy. Jak każda instytucja wyłaniająca się z wojennej pożogi przechodziła okres piętrzących się trudności, wchodząc w czas spokoju.

Urządzenia i akcesoria po poprzednikach były tylko w niewielkim stopniu do ponownego wykorzystania. Idea mienia „trafiejnego” lub przydatnego szabrownikom tym bardziej komplikowała sytuację pocztowcom.

Musiały upłynąć lata zanim poczta okrzepła jako instytucja stała i stabilna. Wielka w tym zasługa pionierów usług pocztowych w mieście.

Pragnąc upamiętnić to istotne wydarzenie w dziejach miasta koszalińscy filateliści zaproponowali Poczcie zorganizować rocznicowe obchody. Idea obchodów jubileuszu zatoczyła szersze koło, bowiem do inicjatywy włączyła się poczta w Szczecinie i Gdańsku.

Całość podzielono na dwa etapy. W pierwszym odbyły się spotkania środowiskowe w szkołach. Młodzież poznawała historię poczty w mieście i filatelistykę. Propagowano konkurs na projekt znaczka pocztowego o koszalińskiej poczcie.

W efekcie wpłynęło kilkadziesiąt prac uczniów szkół podstawowych. Z nich komisja wyłoniła laureatów. Większość projektów znaczków została zaprezentowana na wystawie pokonkursowej w Urzędzie Pocztowym Koszalin 1.

24 marca odbyła się druga część obchodów. Do urzędu pocztowego Koszalin 1 przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta, Poczty Polskiej w Szczecinie i Gdańsku oraz koszalińscy filateliści. Osobną i bardzo liczną grupę stanowiła młodzież Szkoły Podstawowej nr 17 w Koszalinie.

Prezes Koszalińskiego Okręgu PZF opowiedział o przeszłości i dniu dzisiejszym koszalińskiej Poczty. Laureaci konkursu odebrali nagrody. Zwyciężyła Wiktoria Balcerzak. Jej projekt znajdzie się na znaczku.

Pracownicy Poczty odebrali listy gratulacyjne od przedstawicieli władz miasta i filatelistów. W ramach rewanżu wszyscy otrzymali pamiątki pocztowe, które wręczyła wicedyrektor Regionu Sieci w Szczecinie – Agnieszka Ostrowska.

Przez cały dzień Urząd Pocztowy Koszalin 1 stosował okolicznościowy datownik. Przedstawiony na nim gmach Poczty Głównej w Koszalinie był nawiązaniem do wspaniałego jubileuszu.

Można powiedzieć, że kolejna inicjatywa zorganizowana przez Pocztę i filatelistów była wydarzeniem bardzo udanym i pożytecznym.

Tekst: Andrzej Skorek
facebookDrukuj
 • Przed każdym dzieckiem znaczki. Uczniowie SP nr 17 chcą o nich opowiedzieć

 • Fragment Sali klubowej Poczty z zaproszonymi gośćmi i częścią wystawy projektów znaczków

 • Nastroje dobre, za chwilę zostaną ogłoszone wyniki konkursu

 • Laureatka konkursu na projekt znaczka Wiktoria Balcerzak

 • Dyrektor Agnieszka Ostrowska odbiera gratulacje od przedstawicieli władz miasta Koszalina – Tomasza Czuczaka i Ryszarda Tarnowskiego

 • Prezes Koszalińskiego Okręgu PZF Andrzej Skorek przekazuje list gratulacyjny Pani dyrektor RS w Szczecinie Agnieszce Ostrowskiej

 • Stoisko pocztowe obsługiwały panie z UP Koszalin 1

 • Jubileusz 70 lecia Poczty Polskiej w Koszalinie upamiętnił datownik okolicznościowy i znaczek personalizowany

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.