Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 223
· Najnowszy użytkownik: Bonhomming

free counters

stat4u

Aktualności

Wszystko się udało - o Międzynarodowej Poczcie Pieszej raz jeszcze

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 16.05.2015, 17:22 Okręg Śląsko-Dąbrowski Inne
Okręg Śląsko-Dąbrowski
Tak - za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II - pierwsza Międzynarodowa Poczta Piesza wokół Trójstyku w rocznicę kanonizacji Św. Jana Pawła II przeszła przez trzy miejscowości i trzy państwa do historii... a trwała dni cztery.

Dzień 1
24 kwietnia odbyło się spotkanie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce oraz Zakladni Śkoly w Hrćavie.

Spotkanie na Trójstyku zgromadziło prawie 50 osób z obu krajów. Przy wspaniałej pogodzie (dzięki wstawiennictwu Świętego) uczestnicy zapoznali się z wystawą filatelistyczną w plenerze „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych”. Wszystkie dzieci przygotowały wcześniej projekty kopert pocztowych w ramach wspólnego projektu „Mieszkam na Trójstyku ze Świętym. Janem Pawłem II”. W opinii ekspertów przyznano 3 (jak na Trójstyk przystało) równorzędne pierwsze nagrody dla młodych projektantów: Weroniki, Faustyny oraz Marty. Wszyscy polscy i czescy projektanci otrzymali pamiątki papieskie i tzw. „zestawy startowe – filatelistyczne”. A po poczęstunku nadszedł czas na odśpiewanie ulubionej pieśni naszego Ukochanego Papieża czyli „BARKI” najpierw po czesku, a następnie po polsku, przy skrzypcowym akompaniamencie czeskiego nauczyciela muzyki. Nie znam się na tym, ale wszyscy byli przekonani że TAKIE wykonanie tej pieśni z wielkim echem dotarło do Naszego Świętego wysoko do Niebios.
Niestety nie dotarli na spotkanie dzieci z opiekunami ze Słowacji z powodu prac budowlanych wzdłuż granicy państwa prowadzonych od kilkunastu miesięcy po stronie słowackiej.

Dzień 2 i 3
25–26 kwietnia w godzinach 12:00 – 17:00 funkcjonował na Trójstyku punkt przyjmowania przesyłek przeznaczonych do przeniesienia Międzynarodową Poczta Pieszą wokół Trójstyku.

Frekwencja przeszła prognozowane oczekiwania. Wysłano ponad 300 okolicznościowych listów i kart pocztowych ofrankowanych znaczkami z wizerunkiem Papieża. Odwiedzili mnie tam licznie mieszkańcy Trójwsi (Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa) oraz pobliskich miejscowości z Polski, Czech i Słowacji, a także turyści z całej Polski. Nie zawiedli też lokalni dziennikarze radowi i prasowi zainteresowani tematyką i pomysłem tego przedsięwzięcia.

Dzień 4
Międzynarodowa Poczta Piesza wyruszyła 27 kwietnia rano spod budynku Urzędu Pocztowego w Istebnej do Jaworzynki.

Wspólnie z filatelistami z Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej (Marią i Andrzejem Osmanami), na własnych plecach przeniosłem nadane w UP Istebna, ostemplowane datownikiem okolicznościowym, przesyłki do Poczty w Hrćavie, przekraczając granicę polsko - czeską w rejonie znaku granicznego I/5. Tam wszystkie przesyłki ostemplowano datownikiem czeskim. Następnie po wypiciu wzmacniającej czeskiej kawy wyruszyliśmy na Słowację przekraczając granicę czesko-słowacką w rejonie znaku granicznego I/2. W Urzędzie Pocztowym Ćierne pri Ćadcy wszystkie listy i kartki ostemplowano datownikiem słowackim. Po południu ( po spożyciu slovenskich rohlików) pozostała droga powrotna przez Trójstyk do domu… Granicę słowacko – polską przekroczyliśmy w rejonie znaku granicznego I/1. Po dotarciu do UP Istebna wszystkie przesyłki ostemplowano dodatkowym stemplem informacyjnym: „Przeniesiono na trasie Jaworzynka – Hrćava – Ćierne - Jaworzynka” .
Podsumowując; przeniesiono jednego dnia 27.04.2015. łącznie 812 przesyłek, w tym 49 poleconych. Jak zapewnia Poczta Polska wszystkie listy trafią do adresatów w Polsce, Czechach, Słowacji, Austrii, Niemczech, Węgrzech, USA, Kanadzie i w Watykanie w ciągu kilku dni.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia była uroczysta Msza Święta Dziękczynna w I rocznicę kanonizacji Jana Pawła II w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce, gdzie od roku znajdują się relikwie Świętego. Należy dodać, iż Międzynarodowa Poczta Piesza nawiedziła na swojej trasie trzy kościoły widniejące na okolicznościowej kopercie, tj. w Jaworzynce ( pomnik i relikwie JP II) , Hrćavie i Ćiernem ( okazały pomnik Papieża Polaka). Jak ustalono, w kościele w Hrćavie brak jest obecnie akcentów papieskich. Jednak wg. najnowszych zapewnień proboszcza z Jaworzynki ks. Stanisława Pindla taki stan nie potrwa długo …

Podsumowanie…
„Międzynarodowa Poczta Piesza” jako wydarzenie nie doszłaby do skutku gdyby nie determinacja wielu osób i instytucji z naszej Małej Ojczyzny i regionu. W tym miejscu, nie wymieniając nazw czy nazwisk pragnę wszystkim jej uczestnikiem serdecznie podziękować za udział i docenienie pierwszej rocznicy kanonizacji JANA PAWŁA II, a także docenienie NASZEGO TRÓJSTYKU jako miejsca specyficznego, jedynego, ciekawego, inspirującego, magicznego, zagospodarowanego i tętniącego życiem. Jeszcze raz podkreślę: TRÓJSTYK JEST NASZ !!! i nikt Nam Go nie odbierze. Dlatego raz w roku gwarantuję organizację podobnego przedsięwzięcia z różnych okazji. Nawet Nasz Święty Patron będzie musiał poczekać do 2020 roku, kiedy jeśli dożyjemy będziemy świętować 100 rocznicę Jego urodzin (dokładną datę znały wszystkie Dzieci na Trójstyku). Pamiętajmy też, że wszystkie przesyłki z wizerunkiem Naszego Papieża są swego rodzaju relikwiami.

Wyjątkowe podziękowania!
Największe, najszczersze, najbardziej doceniające podziękowania składam wyjątkowemu Uczestnikowi Międzynarodowej Poczty Pieszej, czyli Panu Władysławowi Bestwinie od Korbasa, który dowiadując się o tym wyjątkowym wydarzeniu samodzielnie dotarł na Trójstyk, wysłał kilkanaście wyjątkowych listów do przyjaciół w poczuciu wyjątkowości tamtej historycznej chwili, a następnie powrócił do domu pokonując pieszo około 5 kilometrów !
Należy dodać, że Ujec jest osobą niewidomą… Dzięki Świętemu Patronowi oraz TAKIM LUDZIOM, wszystko się udało.
Serdecznie pozdrawiam Jacek Pyszny - Koło Nr 9 Oddział Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej.

PS.
Zaprezentowany na Trójstyku eksponat filatelistyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II od 27.04.2015 r. pokazany został społeczności Szkoły Podstawowej Nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego, zaś od 18.05.2015 r. znajdzie on swoje miejsce w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej, gdzie między innymi uświetni obchody Dnia Patrona Szkoły.
facebookDrukuj
 • Trójstyk

 • Spotkanie młodzieży na Trójstyku

 • Barka odśpiewana przez młodzież

 • Laureatki konkursu plastycznego

 • Uczestnicy spotkania na Trójstyku

 • Skrzynka pocztowa na Trójstyku

 • Turyści listy piszą

 • Turystki ze Słowacji

 • Start z urzędu pocztowego w Istebnej

 • Przed urzędem pocztowym w Hrcavie (Czechy)

 • Przed urzędem pocztowym w Cierne (Słowacja)

 • Przed kościołem w Czerne (Słowacja)

 • Na szlaku Międzynarowej Poczty Pieszej

 • Koperta Międzynarowej Poczty Pieszej

 • Koperta wystawy w SP Nr 1 w Jaworzynce

 • Koperta wystawy w Gimnazjum Istebna

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.