Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 644
· Najnowszy użytkownik: Baldartraibia

free counters

stat4u

Aktualności

Nowość w literaturze filatelistycznej

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 24.10.2015, 13:52 ZG PZF Piśmiennictwo
Nowość w literaturze filatelistycznej
W 2015 r. piśmiennictwo filatelistyczne wzbogaciło się o kolejne, nowe wydawnictwo zwarte. Jest to opracowanie Mariana Dorawy, pt. "Poczta i filatelistyka w Chełmży". Wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Chełmży i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Prejsa w Chełmży. W tym miejscu należy wyrazić słowa uznania dla instytucji kultury, które potrafią docenić działalność w dziedzinie filatelistyki.
Autor, znany toruński filatelista w kontekście historii swojego rodzinnego miasta opracował zagadnienia związane z dziejami poczty w Chełmży. Ponadto na tle rozwijającego się w Toruniu od 1923 zorganizowanego ruchu filatelistycznego, opisał dzieje filatelistyki w Chełmży, ilustrując je walorami pocztowymi.
Poszczególne rozdziały są bogato ilustrowane, a na szczególną uwagę zasługuje opracowanie pod względem edytorskim. Zapewne przyczyniła się do tego też współpraca rodzinna, jako że przy opracowaniu komputerowym pomagała autorowi synowa, a syn wzorowo skanował ilustracje.
Warto też zwrócić uwagę na kontekst rodzinny zawarty przez autora we wstępie: "Szczególnie pragnę poświęcić to opracowanie pamięci mego dziadka Adama, który na przełomie wieków XIX i XX jako pocztylion z trąbką przewieszoną przez ramię, powoził dyliżansem, rozwożąc pocztę, przemierzał w obie strony szlak: Ciecholewy – Lipnica, w powiecie chojnickim, a po wycofaniu dyliżansów z eksploatacji, każdego dnia pokonywał niestrudzenie pieszo piaszczyste drogi w Borach Tucholskich, przynosząc mieszkańcom dobre lub złe wiadomości ze świata".
Na końcu publikacji zamieszczono streszczenie w języku niemieckim w tłumaczeniu Joanny Musioł.
Ksiązka liczy 90 stron, wydana na kredowym papierze w pełnym kolorze. W załączeniu okładka i trzy strony publikacji.

Jerzy Bielawski
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.