Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 219
· Najnowszy użytkownik: LESZEK13

free counters

stat4u

Aktualności

KWF "100 lat Poczty Miejskiej w Warszawie"

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 18.11.2015, 23:35 Okręg Warszawski Wystawy
KWF "100 lat Poczty Miejskiej w Warszawie"23 września bieżącego roku minęła 100. rocznica uruchomienia Poczty Miejskiej w Warszawie.
Po zdobyciu przez Niemców w sierpniu 1915 roku Warszawy, okupant uruchomił pocztę, która umożliwiała wysyłanie korespondencji z Warszawy na tereny okupowane przez Niemców. W tamtym czasie poczta była jedynym sposobem komunikacji pomiędzy ludźmi. Czas wojny sprawił, że ludzie byli zmuszeni często do zmiany miejsca zamieszkania, dodatkowo żołnierze walczący w różnych armiach pragnęli utrzymywać kontakty ze swoimi bliskimi. Uruchomiona przez Niemców w Warszawie poczta nie zajmowała się doręczaniem przesyłek do adresatów. Należało je odbierać w jedynym uruchomionym urzędzie pocztowym na placu Wareckim. W tej sytuacji utworzony Komitet Obywatelski M.St. Warszawy postanowił utworzyć własną Pocztę Miejską, która za niewielką opłatą zajmowała się doręczaniem przesyłek adresatom. Uruchomienie tej poczty nastąpiło 23 września 1915 roku. Była to pierwsza od ponad stu dwudziestu lat polska poczta, zorganizowana przez organa samorządu miejskiego, świadcząca
o odpowiedzialności polskich elit w tym pocztowców.
Jednocześnie 3 listopada 1915 roku niemieckie władze okupacyjne, po długich staraniach zbieraczy „marek pocztowych”, zarejestrowały pierwszy w Warszawie „Warszawski Klub Filatelistów”. Doceniając znaczenie 100-lecia obu tych wydarzeń, Okręg Warszawski Polskiego Związku Filatelistów we współpracy z Pocztą Polską zorganizował w dniach 5 – 8 listopada 2015 r. Krajową Wystawę Filatelistyczną „100 LAT POCZTY MIEJSKIEJ W WARSZAWIE”, na terenie Centrum Sztuki „Fort Sokolnickiego” w Warszawie przy Placu Wilsona na warszawskim Żoliborzu.

Organizatorzy zaprosili najciekawsze eksponaty poświęcone wydarzeniom sprzed 100 laty, które prezentowało na ponad 200 ekranach pięćdziesięciu kilku wystawców. Ozdobą wystawy był eksponat Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, w którym prezentowano kulisy wydań Poczty Miejskiej w Warszawie w 1915 roku oraz dokumenty i zdjęcia z działalności tej poczty. Muzeum pokazało też oryginalną czapkę i opaskę listonosza oraz Księgę rachunkową. W klasie honorowej oprócz znanych i nagradzanych Juliana Auleytnera „Początki poczty w Niepodległej Polsce” i Jacka Kosmali „Poczta w Warszawie do 1920 roku” zobaczyliśmyy po raz pierwszy w Polsce na 8 ekranach „Prowizoryczne przedrukowe wydania warszawskie 1918 – 1919”, przywiezione z USA przez Jamesa Mazepę, wybitnego filatelistę polskiego pochodzenia, który w tym roku został sygnatariuszem Pocztu Wybitnych Filatelistów (patrz „Filatelista” nr 5/2015). W klasach konkursowych zobaczyliśmy aż pięć eksponatów wystawców z Polski, Niemiec i Holandii poświęconych pocztom miejskim w okupowanej Polsce, także Poczcie Miejskiej w Warszawie. Inni koledzy pokazali przesyłki z walk Polaków na frontach pierwszej i drugiej wojen światowych, w tym szczególnie ciekawą cenzurę korespondencji cywilnej i wojskowej. Wśród eksponatów całostek mogliśmy znaleźć rzadkości pierwszego wydania przedrukowego z 1945 roku.
Uroczystość otwarcia zgromadziła przedstawicieli Poczty Polskiej, liczne grono filatelistów i przedstawicieli władz samorządowych. W jej trakcie Prezes ZG PZH kol. Henryk Monkos wręczył obecnym Członkom Honorowym PZF złote odznaki. W dniu tym na stoisku Poczty Polskiej stosowano datownik okolicznościowy. Kolejne dni wystawy przebiegały w atmosferze dużego zainteresowania niezwykle ciekawymi eksponatami.
W sobotę, 7 listopada wystawę odwiedziło wielu filatelistów spoza Warszawy, którzy przyjechali jednocześnie na uroczystą XVI Galę PRYMUS, która odbywała się w niedalekim kinie „Wisła”. Podczas gali wręczono główne nagrody laureatom wystawy.
Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Marka Zbierskiego przyznał następujące nagrody:
GRAND PRIX Wystawy dla najlepszego eksponatu wystawianego w klasach konkursowych wraz z medalem dużym złotym i nagrodą ufundowaną przez Prezesa Poczty Polskiej S.A. otrzymał Andrzej Kłosiński za eksponat – „Cenzura korespondencji na ziemiach polskich do 1922 rok” (90 pkt) ;
Nagrodę Specjalną Wystawy dla najlepszego eksponatu w klasie tematycznej otrzymał Krzysztof Trawiński za eksponat – „W cieniu drzew” wraz z medalem dużym złotym (91 pkt.) oraz nagrodą Prezesa Zarządu Głównego PZF;
Nagrodę Specjalną Wystawy dla najlepszego eksponatu w klasie eksponatów jednoekranowych otrzymał Andrzej Kłosiński za eksponat – „Polskie urzędy pocztowe na ziemiach wschodnich przejściowo administrowanych” wraz z medalem złotym (93 pkt.) oraz nagrodą Prezesa Zarządu Głównego PZF.
Gratulacje Jury otrzymały dwa eksponaty z klasy historii poczty:
- Krzysztofa Piwko za eksponat – „Poczty miejskie w okupowanej Polsce 1914 – 1918” wraz z medalem dużym złotym (90 pkt.) oraz nagrodą Komitetu Organizacyjnego Wystawy;
- Manfreda Schulze za eksponat – „Poczty doręczeniowe polskich miast i gmin w General-Gouvernement Warschau w czasie I wojny światowej 1914-1918” wraz z medalem dużym złotym (86 pkt.) oraz nagrodą Komitetu Organizacyjnego Wystawy.

O wysokim poziomie wystawy świadczy fakt przyznania przez Jury 10 medali dużych złotych i 18 medali złotych. Mnie osobiście cieszą wysokie wyróżnienia filatelistów warszawskich, członków Klubu Zainteresowań VARSAVIANA, szczególnie nowych wystawców Sławomira Chabrosa, Romana Oknińskiego czy Krzysztofa Witka. Organizatorom udało się po raz pierwszy w kraju pokazać szeroko główny temat wystawy, trzy eksponaty (w tym z Holandii i Niemiec) były całkowicie poświęcone Poczcie Miejskiej w Warszawie, a dwa inne pokazywały jej fragmenty. Pełny wykaz eksponatów i wyróżnień prezentujemy w załączonym Protokole Sądu Konkursowego.

W trakcie wystawy odbyło się spotkanie członków i sympatyków Klubu Zainteresowań VARSAVIANA, na którym Sławek Chabros wygłosił prezentację „Korespondencja wojsk polskich w Warszawie 1916 – 1939 ”. Ostatniego dnia wystawy, 8 listopada stosowano datownik poświęcony 100-leciu warszawskiej filatelistyki. Odbyła się również dyskusja członków jury z wystawcami na temat ocen eksponatów.
Współorganizatorem wystawy była Poczta Polska S.A., która w ten sposób promowała działalność swoich poprzedników sprzed stu laty. Organizatorzy dziękują serdecznie Poczcie Polskiej za wsparcie. W czasie trwania wystawy czynne było stoisko pocztowe stosujące datowniki okolicznościowe. Ozdobą wystawy były plansze z wydawnictwami Poczty Polskiej poświęcone św. Janowi Pawłowi II.

Reasumując – wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko filatelistów, a w oczach tych ostatnich stanowiła bardzo ważną imprezę poświęconą stuleciu zarówno warszawskiej filatelistyki, jak i Poczty Miejskiej w Warszawie. Stanowiła też dowód, że środowisko warszawskich filatelistów jest w stanie zorganizować imprezę wysokiej rangi o ile uzyska wsparcie Poczty Polskiej.

Jacek Kosmala
Zdjęcia: Anna Maria Sujka
facebookDrukuj
Dołączone pliki:

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.