Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 217
· Najnowszy użytkownik: uxaqizun

free counters

stat4u

Aktualności

Elisabeth Schwarzkopf na okolicznościowym stemplu pocztowym z Jarocina

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 16.12.2015, 22:51 Okręg Kaliski Inne
Okręg Kaliski
Od środy 9. grudnia 2015 roku, przez 28 dni w Urzędzie Pocztowym w Jarocinie, przy Al. Niepodległości 13, stosowany będzie okolicznościowy datownik ze stałą datą. Hasło na stemplu: 100. ROCZNICA URODZIN ELISABETH SCHWARZKOPF 09.12.2015 JAROCIN POZNAŃSKI 1. W części graficznej umieszczono podobiznę artystki oraz pięciolinię z nutami jako symbol Jej związku ze śpiewem i muzyką. Pomysłodawcą i inicjatorem przypomnienia postaci Elisabeth Schwarzkopf poprzez zamówienie okolicznościowego datownika pocztowego są członkowie Koła Polskiego Związku Filatelistów w Witaszycach (Okręg Kaliski). Materiały ikonograficzne oraz pomoc w dotarciu do właściciela praw autorskich do wizerunku słynnej jarocinianki uzyskano dzięki przychylności pracowników miejscowego Muzeum Regionalnego. Środki pieniężne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia zapewnił Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Jarocinie. Projektantem stempla jest Marcin Pietras, stale współpracujący z witaszyckimi filatelistami. W pierwszym dniu stosowania opisywanego datownika tj. 9. grudnia 2015 roku w czytelni Biblioteki Miejskiej (Ratusz w Jarocinie) godzinach od 14:30 do 17:30 zostało uruchomione stoisko pocztowe, przy którym można było zakupić walory pocztowe związane ze słynną śpiewaczką operową. Poczta umożliwiła także nadawanie korespondencji ostemplowanej okolicznościowym datownikiem. O wydarzeniu informowała lokalna prasa. W „Gazecie Jarocińskiej” nr 50 (1313) z 8. grudnia 2015 roku na 5 stronie „magazynu” pojawiła się stosowna notatka dotycząca opisywanego jubileuszu. Postać Elisabeth Schwarzkopf przypomniano również w „Teleexpresie”. Dziennikarze tej popularnej audycji telewizyjnej zauważyli, że Jarocin to nie tylko miasto festiwali muzyki rockowej, ale również miejsce urodzenia wybitnej śpiewaczki operowej.

Elisabeth Schwarzkopf urodziła się 9. grudnia 1915 roku w Jarocinie, w kamienicy przy ul. Wrocławskiej 7. (Breslauerstraße 7). Ochrzczona została w jarocińskim kościele ewangelickim. Przyjęła imiona: Olga, Maria, Elisabeth, Frederike. Wzmiankę o tym fakcie można odnaleźć w księgach chrzcielnych znajdujących się w archiwum kościoła pw. Św. Marcina. Zmarła 3. sierpnia 2006 roku w miejscowości Schruns (land Vorarlberg w Austrii). Z pochodzenia Niemka, była jedną z najsłynniejszych XX- wiecznych śpiewaczek operowych. Dysponowała głosem określanym jako sopran liryczny. Kształciła się w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie (Hochschule für Musick). Debiutowała w 1928 roku na deskach teatru w Magdeburgu w roli Eurydyki w operze skomponowanej przez Christopha Willibalda Glucka (1714-1787) „Orfeusz i Eurydyka”. Pierwsze sukcesy i popularność zdobyła śpiewając w Berlińskiej Staatsoper partię Żerbinetty w operze Ryszarda Straussa (1864-1949) „Adriadna na Naxos”. Po kilku latach została solistką Opery we Wiedniu (1943), a w 1948 roku Covent Garden w Londynie. Początki kariery Elisabeth Schwarzkopf przypadły zatem, na niepewne dla ludzi sceny, lata światowego konfliktu zbrojnego i trudny powojenny okres. Od 1953 roku zamieszkała na stałe w Wielkiej Brytanii. Jej specjalnością były opery Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791) oraz Ryszarda Straussa. Doskonale czuła się również w repertuarze oratoryjnym. Wykonywała także pieśni, głównie Franza Petera Schuberta i Hugo Wolfa. W repertuarze miała też pieśni Fryderyka Chopina. Wraz z małżonkiem Walterem Legge podejmowała działalność pedagogiczną. Udzielała między innymi lekcji mistrzowskich w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Od 1971 roku ograniczyła swoją aktywność sceniczną, dając jedynie koncerty. W 1976 roku została uhonorowana, przez Uniwersytet w Cambridge, tytułem Doktora Muzyki (honoris causa). W tym samym roku Artystce został przyznany Złoty Medal Austrii za zasługi w dziedzinie sztuki. Wprawdzie w 1919, podobnie jak większość Niemców wyjechała z rodzicami z Jarocina to nie zapomniała o rodzinnym mieście. W roku 1977 roku z okazji koncertowania w Warszawie i Poznaniu, odwiedziła prywatnie miasto swojego wczesnego dzieciństwa. Zapewne chciała zobaczyć miejsce, o którym opowiadali jej rodzice. Odznaczona w 1992 roku Orderem Imperium Brytyjskiego. W miejscowości Hohenems położonej w Austrii utworzono muzeum poświęcone Elisabeth Schwarzkopf. Adres internetowy: http://www.hohenems.at/de/kultur/museen/elisabeth-schwarzkopf-museum
Z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnej śpiewaczki Poczta Portugalii 26. marca 2015 roku w serii "Wielcy muzycy w świecie" emitowała znaczek o wartości 0,80 euro i bloczek o nominale 1,50 euro poświęcone Elisabeth Schwarzkopf.

Przy pisaniu opracowania korzystałem z artykułów w czasopismach:
1) „Radio i Telewizja” Nr 3, 17-23.01.1972 r.
2) „Tydzień” nr 49/77 z 04.12.1977 r.
3) „Wiadomości Kulturalne” z 08.12.1977 r.
4) „Gazeta Poznańska” 24-26.12.2005 r.

Tomasz Gąsłowski
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.