Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 219
· Najnowszy użytkownik: ykemige

free counters

stat4u

Aktualności

200 lat poczty w Jarocinie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 05.01.2016, 20:23 Okręg Kaliski Inne
200 lat poczty w Jarocinie
W 2016 roku jarocińska poczta (Okręg Kaliski PZF) obchodzi piękny jubileusz. Mija właśnie 200 lat, od momentu kiedy rozpoczęto w mieście świadczyć usługi pocztowe. I choć nie jest znana data dzienna przyjęcia do obiegu pierwszego listu, to mamy pewność, że działo się to w 1816 roku. Jedną z inicjatyw, jakie zostały przygotowane przez miejscowych filatelistów z okazji rocznicy uruchomienia pierwszej placówki pocztowej, było złożenie wniosku o stosowanie ozdobnego datownika ze zmienną datą. Realizacja pomysłu zakończyła się pełnym sukcesem dzięki pełnemu zaangażowaniu Pani Anny Plewy-Śródy z Poczty Polskiej w Poznaniu. Ze względów praktycznych użytkowanie rekwizytu rozpoczęło się już 31 grudnia 2015 roku. Jest on dostępny w Urzędzie Pocztowym Jarocin Poznański 1, zlokalizowanym przy Al. Niepodległości 13. Przewiduje się, że stempel będzie eksploatowany do 30.12.2016 roku. Jego projekt przygotował Waldemar Kawiński. Autor umieścił na datowniku rysunek budynku jarocińskiej poczty wzbogacony o herb miasta. Ponadto w górnej części znalazł się napis 200 lat Poczty w Jarocinie i lata 1816 – 2016. Na dole Jarocin Poznański 1. Na zakończenie warto dodać, że opisywany kasownik jest pierwszym ozdobnym datownikiem pocztowym ze zmienną datą, stosowanym w Jarocinie.
Poczta to ludzie, którzy pośredniczą w dostarczaniu listów, kartek, paczek czy pieniędzy. Obecnie instytucja ta świadczy również szeroko rozumiane usługi finansowe, ubezpieczeniowe i bankowe. W Polsce ma rozbudowaną sieć placówek, w których można nadać przesyłkę czy dokonać płatności za zakupione produkty. Kolejne emisje różnego rodzaju znaków pocztowych to źródło zainteresowań i studiów dla hobbystów zwanych filatelistami. W związku z jubileuszem na załączonych ilustracjach, prezentuję obecny i dawne budynki, służące jarocińskiej poczcie do przyjmowania interesantów. Pocztówki ze zbioru Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Tomasz Gąsłowski
facebookDrukuj
  • Datownik okolicznościowy ze zmienną datą

  • Na tzw. "grusówce" z Jarocina (niem. Jarotschin) przedstawiono "Gasthaus Alte Post" czyli "Zajazd Stara Poczta". Nazwa sugeruje, że jest to prawdopodobnie jedno z najstarszych miejsc, w którym prowadzona była obsługa pocztowa.

  • Wieloobrazkowa widokówka wysłana w 1905 roku. Umieszczono na niej dwie fotografie przedstawiające dawne jarocińskie placówki pocztowe. Postamt 1, został po II wojnie światowej przebudowany. Obecnie to gmach Banku BZWBK S.A.. Postamt 2 to obiekt zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Także i on nie pełni już swej pierwotnej roli.

  • Ręcznie kolorowana pocztówka na której utrwalono widok obecnej siedziby poczty w Jarocinie. Wykorzystana fotografia została wykonana od strony magistratu i pochodzi z około 1906 roku. Przedstawia nową lokalizację miejscowej poczty, przy Bahnhofstrasse obecnie Al. Niepodległości.

  • Ostatnia kartka widokowa przedstawia ten sam obiekt co na ilustracji wcześniejszej, tym razem zdjęcie zostało wykonane od strony rynku i przedstawia perspektywę ulicy Bahnhofstrasse (Al. Niepodległości) w kierunku dworca kolejowego. Pocztówka z początku XX wieku.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.