Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

W Koszalinie świętowali filateliści

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 23.01.2016, 21:34 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
Początek roku w Koszalińskim Okręgu PZF inauguruje początek zmagań organizacyjnych. Roczny kalendarz przedsięwzięć, zawsze w Koszalinie, rozpoczyna spotkanie noworoczne z filatelistami wszystkich kół Okręgu. Jest to impreza cykliczna, na dobre wpisana w tradycje naszego środowiska. Tegoroczne spotkanie miało podwójny wymiar. Ukazało się, pierwszy raz w historii miasta, wydawnictwo pocztowe o Koszalinie. Związane jest to z rocznicą (750) nadania praw miejskich Koszalinowi. Postanowiliśmy uroczyście powitać kartkę pocztową w mieście. Druga odsłona, to tradycyjna analiza osiągnięć Okręgu z ubiegłego roku i snucie planów na przyszłość.
16 stycznia odbyło się spotkanie z filatelistami Okręgu w gościnnym Klubie Osiedlowym „Przylesie”. Jak zwykle zaszczycili nas swoją obecnością reprezentanci władz Miasta Koszalina, Poczty Polskiej, Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”. Na spotkanie przybyli reprezentanci wszystkich Kół PZF z Okręgu. Gościliśmy prezydenta Koszalina Przemysława Krzyżanowskiego, dyrektor Centrum Sieci Poczty Polskiej w Szczecinie – Dorotę Mielcarek, Radnych Urzędu Miasta Koszalina Ryszarda Tarnowskiego i Marka Reinholtza, Kazimierę Talko – Hryncewicz koordynującą działalność kulturalną w KSM Przylesie.
Spotkanie rozpoczął hymn Koszalina. W okolicznościowym wystąpieniu prezes Okręgu poinformował o staraniach uczczenia jubileuszu Koszalina wydawnictwem pocztowym. Efekt 3 letnich zabiegów zwieńczony został kartką pocztową. Kulminacyjnym punktem tej części spotkania było uroczyste powitanie kartki w mieście. Aktu odsłonięcia kartki dokonał prezydent P. Krzyżanowski w obecności dyrektor D. Mielcarek. W dalszej części Pani Dyrektor opowiedziała o szczegółach wydawniczych związanych z powstaniem tego wydawnictwa. Prezydent Koszalina podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kartki. Występ skrzypaczki Julii Omachel, która brawurowo wykonała trudne utwory J. S. Bacha, zwieńczył tą część uroczystości.
Noworoczne spotkania wykorzystujemy po to żeby ocenić mijający rok, wyróżnić najaktywniejszych, nakreślić plany działania na najbliższy czas i posłuchać, co mają do powiedzenia działacze kół terenowych.
Wszystkie przedsięwzięcia organizowane w Okręgu przez cały 2015 rok absorbowały niemalże całe środowiska działaczy Kół i Okręgu. Nie obniżaliśmy zapału, pomysłowości i chęci działania.
W styczniu tradycyjnie już odbyło się noworoczne spotkanie działaczy filatelistycznych ze Środkowego Pomorza, okraszone pokazem filatelistycznym i fotograficznym. W marcu odbył się pokaz filatelistyczny połączony z młodzieżowym konkursem rysunkowym z okazji 70-lecia działalności Poczty Polskiej w Koszalinie. W maju z okazji 60-lecia Koła Miejskiego w Słupsku odbyło się uroczyste spotkanie członków tego Koła połączone z pokazem filatelistycznym zbiorów członków Koła.
Podobnie uroczyście świętowaliśmy jubileusz 50 lecia Koła Miejskiego w Miastku. Czerwiec, to miesiąc w którym odbyła się Okręgowa Młodzieżowa Wystawa Filatelistyczna „Debiuty”, tym razem odbyła się 17 edycja. Ważnym był Dzień Młodzieży i konkurs na projekt znaczka pocztowego.
Największym i najokazalszym przedsięwzięciem roku jakie odbyło się
w październiku 2015 to Krajowa Wystawa Filatelistyczna pt. „Żołnierz Polski podczas II wojny światowej”. Była to największa wystawa jaka dotychczas odbyła się w naszym Okręgu. Pokazywali na niej swoje zbiory najlepsi wystawcy krajowi. Wystawa była swoistym świętem filatelistycznym na Środkowym Pomorzu. Odbyła się również konferencja naukowa, którą zorganizowała Politechnika Koszalińska przy znaczącym udziale filatelistów (P. Drzewiecki). Wystawie towarzyszyła „Poczta garnizonowa”, spotkania tematyczno-szkoleniowe (J. Aulajtner, S. Walisch). Krajowa Wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród kolekcjonerów zajmujących się historią II wojny światowej, a także środowisk kombatanckich, grup rekonstrukcyjnych i młodzieży. Był to niebywały sukces organizacyjny koszalińskich filatelistów w 2015 roku. Wszystkie te imprezy filatelistyczne upamiętnione zostały stemplami okolicznościowymi, znaczkami spersonalizowanymi czy kartkami pocztowymi.
Zarząd Okręgu i grono aktywnych członków nie zrealizowałoby tych wszystkich imprez filatelistycznych gdyby nie ogromne zaangażowanie, dobra współpraca z kołami terenowymi i instytucjami Pomorza Środkowego, które pracują społecznie na rzecz naszego Okręgu i całego Związku.
Ocena minionego roku była pozytywna. Aktywnie uczestniczyli nasi filateliści w przedsięwzięciach ogólnopolskich. Angażujemy się w pracach naczelnych władz Związku, mamy swoich reprezentantów w komisjach problemowych ZG. W redakcji „Filatelisty” aktywnie udziela się nasz przedstawiciel Marian Wawrzynkowski.
Na wszystkich wystawach filatelistycznych 2015 roku byli obecni nasi reprezentanci. Cieszą nas osiągnięcia wystawiennicze uzyskane na wszystkich wystawach.
Bardzo pozytywnie oceniliśmy kontakty z Pocztą Polską. Wielką pomoc i wsparcie mamy od przedstawicieli Poczty w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Lublinie i w Koszalinie. Dzięki współpracy z Pocztą mogliśmy w ciągu ubiegłego roku wydać 7 datowników okolicznościowych i 5 znaczków personalizowanych.
Naszą codzienność odmierzaliśmy aktywnością w wydawaniu Okręgowego kwartalnika „Informator”. Do dnia dzisiejszego wydaliśmy 85 numerów tego wydawnictwa. Od jego założenia do dnia dzisiejszego jego redaktorem naczelnym jest Tadeusz Galant. Był to też czas na podsumowanie osiągnięć naszego periodyku. W codziennej pracy przyjęliśmy zasadę propagowania filatelistyki „gdzie tylko się da”. Stąd też artykuły w prasie regionalnej, audycje radiowe i telewizyjne.
Plany na 2016 rok mamy nie mniej ambitne, jak zawsze, co rok. Do inicjatyw będzie nas inspirowała kampania sprawozdawczo - wyborcza w Związku. Będziemy też tradycyjnie organizowali wystawę Debiuty eksponatów młodzieżowych. W marcu koszalińskie dzieci uroczyście powitają wiosnę. Widać zatem, że plany są ambitne.
Sukcesy Okręgu są efektem wielkiej aktywności naszych członków. Otrzymujemy też pomoc zewnętrzną. Wspiera nas Zarząd Główny, jest to dla nas wielka i zobowiązująca pomoc. Pomaga nam lokalna administracja samorządowa, ale też filateliści z całej Polski. Za wszystko wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni.
Mamy też w swojej działalności troski i obawy. Jesteśmy jednak przekonani, że dzięki wypracowanym od lat relacjom koleżeńskim - trudności pokonamy. Z takim optymistycznym nastawieniem wkroczyliśmy w 2016 r.

Andrzej Skorek
facebookDrukuj
 • Spotkanie Noworoczne przy pełnej sali reprezentantów wszystkich kół terenowych Okręgu (16.01.2016 r.)

 • W prezydium spotkania zasiedli (od prawej) Kazimiera Talko - Hryncewicz KSM "Przylesie", Dorota Mielcarek dyrektor Centrum Sieci Poczty Polskiej w Szczecinie, Przemysław Krzyżanowski wiceprezydent Koszalina, Ryszard Tarnowski - przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Koszalina i Andrzej Skorek - Prezes Okręgu

 • Uroczyste powitanie kartki o Koszalinie. Aktu odsłonięcia dokonują Przemysław Krzyżanowski wiceprezydent Koszalina i Dorota Mielcarek dyrektor Centrum Sieci Poczty Polskiej

 • Uroczystość uświetnił występ skrzypaczki Julii Omachel

 • Srebrną Honorową Odznaką PZF z rąk Prezesa A. Skorka otrzymał Krzysztof Rasiński

 • Sekretarz Okręgu Ryszard Munzer prezentuje eksponat o Koszalinie

 • Noworocznemu spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć obrazujących osiągnięcia Okręgu w 2015 r.

 • Wystawa osiągnięć Okręgu w dziedzinie literatury

 • W czasie spotkania Urząd Pocztowy Koszalin 9 oferował wydawnictwa filatelistyczne

 • Lampką szampana pożegnaliśmy stary rok i powitaliśmy nowy - 2015!

 • Kartka i datownik upamiętniający jubileusz 750-lecia Koszalina

Komentarze

#11 | zorka15 dnia marzec 01 2016 22:46:21
Panowie filateliści, wy nie zajmujecie się znaczkami, wam chodzi o stołki. Teraz jest kampania sprawozdawczo – wyborcza w PZF. Te wpisy nie są przypadkowe. Jeden kopie drugiego żeby załapać stołki. Prezesem chce być niepokorny, a jego zastępcą sympatyk, do zarządu chcą załapać się kolejni krytykanci. O filatelistach w Koszalinie można często przeczytać na tej stronie. Imprezy są udane. Jaki okręg robi co roku wystawę (oprócz Wrocławia) ? Może to Hary Poter różdżką załatwia? Filatelistyka w wydaniu koszalińskim podoba mi się.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.