Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

Nowe Koło PZF w Koszalinie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 24.04.2016, 19:27 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
W środowisku historyków skupionych na Politechnice Koszalińskiej ogromne zainteresowanie wzbudziła Krajowa Wystawa Filatelistyczna "Żołnierz polski podczas II wojny światowej", zaowocowało to powstaniem grupy założycielskiej nowego koła filatelistycznego.
Należy przypomnieć, że zorganizowana w dniach 21-24 października 2015 roku wystawa zawierała wiele niezwykle rzadkich i ciekawych eksponatów filatelistycznych o charakterze wojskowo - historycznym. Na kartach wystawowych mogliśmy podziwiać wspaniałe walory filatelistyczne, m. in. przesyłki z obozów jenieckich, korespondencję z okresu odzyskiwania niepodległości przez państwo polskie, korespondencję z czasów II wojny światowej.
Filatelistyka zawsze związana była z badaniami historycznymi, stąd myśl, aby i na Politechnice Koszalińskiej powołać koło PZF. Na pierwszym zebraniu (14.04.2016), wybrano władze Koła. Prezesem został prof. Bogusław Polak, znany i wielce ceniony historyk, wieloletni filatelista. Ponadto do zarządu koła wybrano Kol. Leszka Bednarka oraz Kol. Lecha Króla, którzy w wyniku ukonstytuowania się zarządu zostali odpowiednio sekretarzem koła i skarbnikiem. Obaj wymienieni koledzy to doświadczeni filateliści, jurorzy oraz wielokrotni organizatorzy imprez filatelistycznych. W skład koła weszły osoby związane z Wydziałem Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej oraz pięciu dotychczasowych lub byłych filatelistów. Aktualnie Koło liczy jedenastu członków, w tym sześciu nowoprzyjętych. W czasach, kiedy powinniśmy raczej mówić o likwidacji lub łączeniu kół, których jedyną formą aktywności jest opłacanie składek, nasuwa się pytanie czy potrzebne jest nowe koło. Odpowiedź jest tylko jedna, tak jest potrzebne to koło. My chcemy działać, a nie chcieliśmy robić tego na konto innych, czy też przechodzić lub zapisywać się do innych kół.
Członkowie koła planują zająć się, między innymi, historią obozów jenieckich w Dobie-gniewie (Oflag II C Woldenberg) i Podborsku (Stalag IV Luft Gross Tychow). Pragną dzielić się swoja wiedzą historyczną i filatelistyczną na temat wydarzeń z czasów II wojny światowej, Po-wstania Wielkopolskiego, uzbrojenia i umundurowania z lat II wojny światowej. Członkowie koła zamierzają także na kolejnych spotkaniach zaprezentować najciekawsze zbiory i eksponaty opracowane przez filatelistów z Koszalińskiego Okręgu PZF.
W dyskusji poruszono wiele interesujących tematów, m.in. godne uczczenie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego (Kol. Wawrzyniec Wierzejewski na zdjęciu). Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż członkowie Koła są zaangażowani w badaniach naukowych tego powstania lub zajmują się jego popularyzacją społecznie.
Kol. Bogusław Polak wskazywał na możliwości pozyskiwania kolejnych członków koła. Wszyscy przyjęli to z aprobatą, bo może to tylko uatrakcyjnić nasze spotkania.
Kol. Wiesław Mrugała (autor jednego z artykułów w katalogu KWF Koszalin 2015) podzielił się swoją wiedzą na temat Juliusza Englerta - żołnierza, grafika, filatelisty Związku Filatelistów Polskich w Wielkiej Brytanii. Takich postaci jest więcej można je przybliżyć szerszemu gronu odbiorców.
Podczas konferencji naukowej Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej (planowanej na jesień bieżącego roku), zostanie przygotowana filatelistyczna prezentacja postaci generała Władysława Andersa. Członkowie koła planują również opracowanie w podobny sposób sylwetek kadry dowódczej 2. Korpusu Polskiego w kampanii włoskiej, na co wskazał Kol. Michał Polak. Jest to zamierzenie na kolejne lata kadencji.
Zebranie zobowiązało sekretarza do ujęcia głównych głosów z dyskusji do planu pracy Koła.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach naszego Koła, szczególnie serdecznie zapraszamy miłośników historii. Wszystkich zainteresowanych przynależnością do Koła PZF przy Politechnice Koszalińskiej prosimy o kontakt osobisty (w sekretariacie Wydziału Humanistycznego Poli-techniki Koszalińskiej) lub telefoniczny (608-457-974, 501-518-929).

Z upoważnienia Zarządu oraz członków Koła
Leszek Bednarek
Sekretarz
facebookDrukuj
  • Członkowie nowego Koła podczas dyskusji na zebraniu założycielsko - wyborczym, głos zabiera Kol. Wawrzyniec Wierzejewski

  • Po lewej stronie przy stole prezydialnym, nowowybrany Prezes Koła PZF przy Politechnice Koszalińskiej Kol. prof. zw. dr hab. Bogusław Polak, gość zaproszony Dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Szczecinie Pani Dorota Mielcarek, Kol. Leszek Bednarek, gość zaproszony członek Zarządu Koszalińskiego Okręgu PZF Kol. Tadeusz Galant

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.