Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 220
· Najnowszy użytkownik: DarrelIdexy

free counters

stat4u

Aktualności

Zmarł Zdzisław Biadasz (30.12.1926 - 20.09.2016)

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 21.09.2016, 11:36 Okręg Wielkopolski Z żałobnej karty
Zmarł Zdzisław Biadasz (30.12.1926 - 20.09.2016)
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 20 września 2016 r. Kol. Zdzisława Biadasza, doskonałego filatelisty, sędziego filatelistycznego, wieloletniego kierownika Biura Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF.
Kol. Zdzisław Biadasz urodził się 30.12.1926 w Poznaniu. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. W 1945 r. był jednym z członków założycieli Wielkopolskiego Klubu Filatelistów, od 1950 r. był członkiem Koła Poznań – Miasto Polskiego Związku Filatelistów. W PZF pełnił szereg funkcji organizacyjnych, takich jak: zastępca członka Głównego Sądu Koleżeńskiego, członek Komisji Tematycznej i Klubów Zainteresowań Zarządu Głównego PZF, przewodniczący Okręgowego Sądu Koleżeńskiego w Poznaniu. Był członkiem komitetów organizacyjnych wielu wystaw filatelistycznych. Kol. Z. Biadasz był doświadczonym sędzią filatelistycznym I klasy. Brał udział w pracach jury wielu wystaw okręgowych, krajowych, ogólnopolskich (m. in. IX Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna Katowice 1965), bilateralnych i trzech międzynarodowych: TEMATICA „POZNAN’68", „INTERARTES’72" w Berlinie i „POLSKA’73" w Poznaniu. Był znanym wystawcą eksponatów o tematyce religijnej, takich jak: Litania Loretańska, Aniołowie i święci, Chrześcijaństwo w Polsce (wspólnie z Bernardem Stępczyńskim) oraz fragmentów specjalizowanego zbioru znaczków polskich i bloków legitymacyjnych. Otrzymał kilkadziesiąt medali, w tym: złoty na VII OWF w Warszawie (1957), srebrny na MWF „Sicilia’59" w Palermo, pozłacany z nagrodą za najlepszy zbiór tematyczny na MWF „Polska’60". Brał udział w licznych wystawach i pokazach w Polsce oraz wielu wystawach zagranicznych: Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Brukseli, Luksemburgu, Monachium, Amsterdamie, Lipsku, Zurychu, Riccione, San Marino, Reggio Calabria, Rzymie i Melbourne. Kol. Zdzisław Biadasz był delegatem Okręgu na kilku Walnych Zjazdach PZF. Przez kilkanaście lat był biegłym sądowym z zakresu filatelistyki (opinie dla sądów w Poznaniu i Kaliszu). Przez wiele lat był kierownikiem Biura Okręgu Wielkopolskiego PZF w Poznaniu. Prowadził prelekcje i instruktaż w kilkudziesięciu kołach terenowych i podczas wystaw. Był członkiem Komitetu Redakcyjnego „Wielkopolskich Wiadomości Filatelistycznych”.

Imponującym jest dorobek publikacyjny Zmarłego. Był autorem artykułów w „Filateliście", „Filateliście Tematyk. Mutacja D”, Informatorze Klubowym „Święty Gabriel", „Przewodniku Katolickim" (1957-1979; 236 opracowań z cyklu Religijne motywy na znaczkach pocztowych, obejmujących ponad 3 tysiące znaczków) oraz w „Tygodniku Powszechnym” i „Gościu Niedzielnym”. Był współinicjatorem (z Bernardem Stępczyńskim, Tadeuszem Dorożałą i ks. Julianem Góreckim) zorganizowania przez Koło PZF w Lesznie I Zjazdu Filatelistów – zbieraczy znaczków pocztowych o motywach religijnych w Górce Duchownej k. Leszna, 7 lipca 1957, na którym powołano „Klub Święty Gabriel”. Był Członkiem Honorowym Klubu „Święty Gabriel” (1987). W latach 1954-1958 zorganizował 14 pokazów z prelekcjami w seminariach duchownych, kościołach i klasztorach na Jasnej Górze i w Niepokalanowie. Za działalność filatelistyczną otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1974, jako dyrektor biura ŚWF „Polska’73”), Złotą Odznakę Honorową PZF, Złotą Odznakę „Za zasługi dla polskiej filatelistyki” (1995), odznakę „Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego” (1974), Odznakę Honorową Miasta Poznania (1968), Złotą Odznakę „Zasłużony Pracownik Łączności” (1993).

Cześć Jego pamięci.

Zarząd Okręgu Wielkopolskiego PZF
Koleżanki i koledzy

Poznań 20 września 2016 r.
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.