Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 223
· Najnowszy użytkownik: Bonhomming

free counters

stat4u

Aktualności

Spotkanie opłatkowe rudzkich filatelistów

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 21.12.2016, 22:13 Okręg Śląsko-Dąbrowski Inne
Okręg Śląsko-Dąbrowski
16. grudnia rudzcy filateliści spotkali się, aby wspólnie w adwencie dzielić radość z nadchodzących świąt. Było to 16. już Spotkanie Wigilijno - Opłatkowe, które świętowaliśmy. 16. grudnia od godziny 16.00. Bardzo nam się spodobało łączenie kolejnego spotkania z datą i godziną. Rozmawialiśmy już o 24. spotkaniu, które myślimy zakończyć wspólnym wyjściem na pasterkę na 24.00, a znając pozytywne zakręcenie koleżanek i kolegów, to może się udać.

Spotkanie prowadziła prezes oddziału. Krótko mówiła o znaczeniu wigilii. Wigilia od pokoleń budzi ogromne emocje. Szczególnie w Polsce, w naszej rodzimej tradycji, jest jednym z najważniejszych dni w roku, ciepłym i wzruszającym. Nie ma drugiego takiego kraju, w którym jest ona tak celebrowana. U nas jest to święto wyjątkowo rodzinne, wyjątkowo ciepłe, uroczyste. Każdy z nas nosi w sercu i w pamięci jakieś wyjątkowe Wigilie, które pamiętamy z dzieciństwa, pierwsze Wigilie z naszymi połówkami, z naszymi dziećmi i niestety, pierwsze Wigilie już bez rodziców. W Polsce czuje się magię tej polskiej Wigilii. A to za sprawą bogatej tradycji, która stawia pewne wymagania:
- 12 potraw na stole i każda z nich koniecznie spróbowana, na szczęście
- opłatek, który jest symbolem dzielenia się dobrocią
- sianko na stole lub pod nim
- dodatkowe nakrycie na stole, które ma obudzić pamięć o nie żyjących bliskich lub zarezerwowane jest dla zbłąkanego przybysza
Jest takie opowiadanie o Piotrze Skrzyneckim, młodym, głodnym i zziębniętym studencie, który pod koniec lat 50. błąkał się samotnie po ulicach miasta. Zapukał do przypadkowych drzwi, został, bez pytań, przyjęty i nakarmiony.
- do tradycji należy wspólne śpiewanie kolęd po kolacji
- ukoronowaniem dnia jest rodzinne wyjście na pasterkę w tę najdłuższą w roku noc.
Oczywiście elementów naszej tradycji jest zdecydowanie więcej, ale nie sposób napisać o wszystkich. Życzmy sobie, aby nasza tradycja przetrwała jak najdłużej, niezależnie od zwariowanego tempa życia. Tegorocznej Wigilii na pewno towarzyszyć będzie szczególne zadumanie nad losem ginących, niewinnych ludzi - bezbronnych matek z dziećmi i tych wszystkich, którzy pragną spokojnie żyć w swojej ojczyźnie Syrii i w całkowicie zniszczonym Aleppo.

Na naszym spotkaniu gościliśmy wiceprezesa ZG PZF kol. Józka Kuczborskiego, który od roku ma misję do spełnienia - odczytuje fragment Ewangelii św. Łukasza. Gościliśmy też Basię i Adama Podgórskich. Gościliśmy nasz żony i mężów, dziękowaliśmy im za dużą dożę wyrozumiałości dla naszych działań. Po wysłuchaniu Ewangelii podzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie przede wszystkim zdrowia i wszelkiego dobra. Kolacja zgodnie z tradycją - zupa grzybowa, karp z kapustą, moczka, makówki, lampka białego wina.
Na stole obok nakryć były przygotowane rękodzieła - były malowane pierniczki, koronkowe bombki, śnieżynki, białe choineczki z ozdobami, choinki z koszyczkami wykonane z papierowej wikliny, były karteczki z życzeniami Oczywiście był filatelistyczny prezent od skarbnika, były słodkie prezenty od Mikołajów, którzy zawsze zbłądzą na nasze spotkanie. Oczywiście najbardziej widoczny i efektowny prezent to piękne, czerwone gwiazdy betlejemskie.
Podczas całego spotkania kolędy snuły się cicho, ale nie można było nie słyszeć.
I już na koniec życzenia świąteczne od nas wszystkich, rudzkich filatelistów dla koleżanek i kolegów filatelistów oraz ich współmałżonków.


"Jest w moim kraju zwyczaj,
że w dzień wigilijny
przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie
ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie..."
Cyprian Kamil Norwid


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przekazujemy Wam najlepsze życzenia.
Niech opłatek z wigilijnego stołu stanie się znakiem miłości rodzinnej.
Niech gwiazdka rozjaśni trudną codzienność - zdrowia i radości w Nowym Roku.

Tekst: Jadwiga Ostraszewska
Zdjęcia: Roman Pawliszak, Jan Radoszewski
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.