Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 221
· Najnowszy użytkownik: umegowuc

free counters

stat4u

Aktualności

Spotkanie Koła PZF przy Politechnice Koszalińskiej

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 25.04.2017, 21:37 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
Realizując roczny plan zamierzeń, Koło PZF przy Politechnice Koszalińskiej zorganizowało w dniu 20.04.2017 r. spotkanie "Pamięć o Zbrodni Katyńskiej". Na spotkanie oprócz 8 członków koła (67 %) przybyła liczna grupa zaproszonych gości - łącznie 16 osób, przy czym najliczniej reprezentowani byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bobolic (il. 5.). Po otwarciu spotkania, przywitaniu uczestników i krótkim zagajeniu Prezesa Koła prof. Bogusława Polaka (il. 6.), przystąpiono do realizacji programu. Jako pierwszy głos zabrał ks. prof. Zbigniew Wera (wykładowca akademicki Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej) przedstawiając krótki referat Pojęcie "katynizm" - przejaw zniekształcania polskiej tożsamości narodowej. W swoim wystąpieniu kol. Zbigniew (mamy nadzieję, że w najbliższym czasie członek naszego koła) zwrócił uwagę, że zbrodnia katyńska była dużo wcześniej zaplanowana, jako eksterminacja polskich elit i z okrutną konsekwencją zrealizowana.

Kolejnymi częściami spotkania były prezentacje multimedialne „KATYŃ” pamiętamy 1940 – 2017” – autorstwa kol. Jerzego Bibro oraz „Katyń w pamięci filatelistów” – przygotowana przez kolegów Jerzego Bibro i Leszka Bednarka. Niestety głównemu pomysłodawcy spotkania kol. Jerzemu sprawy zawodowe uniemożliwiły osobiste przedstawienie pierwszej prezentacji. Jest to o tyle ważne, że dotyczyła ona członka rodziny kol. Jerzego – kpt. Jana Strzesaka i jego listu (il. 1) z obozu w Kozielsku. Był to jedyny list napisany przez kapitana Strzesaka, który został zamordowany w Katyniu. Ponadto prezentowana była m.in. część kozielskej listy wywozowej z dnia 9 kwietnia 1940 r. oraz osobiste zdjęcia z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Druga prezentacja przedstawiała to, co filatelistom udało się zebrać. Były to przesyłki z obozów w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku oraz jedna przesyłka do obozu. Prezentujący podkreślał różnice dat sporządzenia korespondencji i jej faktycznego wysłania z obozów, w skrajnym przypadku ponad jeden miesiąc. To potwierdzało tezy prof. Wery, o planowanym mordzie polskich oficerów. Władzom obozowym nie spieszyło się z wysyłaniem tej korespondencji, bo ich nadawcy wkrótce mieli zginąć. Na uwagę zasługuje ton wszystkich listów, uspokajający rodziny, żeby nie martwili się o swoich bliskich (il. 4).
W tej części kustosz Archiwum Państwowego w Koszalinie – Pan Robert Borucki uzupełnił informację o autorze jednego listu (il. 2).
W prezentacji tej oprócz polskich walorów pocztowych pokazano datowniki i karty korespondencyjne Związku Filatelistów Polskich w Wielkiej Brytanii oraz znaczek i FDC wydane przez pocztę Wysp Marshalla.

Ostatnim punktem spotkania było przedstawienie, przez wymienionego powyżej, wydań Solidarności poświęconych zbrodni katyńskiej. Choć wiemy, że to nie są walory filatelistyczne, to może wzbudzać zdziwienie ilość tzw. znaczków Solidarności. Dobrze, że przed 1989 r. pamięć o tej zbrodni była żywa, że te wydawnictwa się ukazały.

Spotkanie nasze zaszczycili reporterzy Polskiego Radia Koszalin, przygotowujący krótką relację ze spotkania. Jesteśmy przekonani, że współpraca z Polskim Radiem Koszalin będzie się rozwijała.

W odczuciu wszystkich uczestników spotkanie było bardzo interesujące i potrzebne, żeby pamięć o tamtych zdarzeniach była ciągle w nas. Takie opinie mobilizują członków koła do podejmowania dalszych przedsięwzięć, pokazywania historii również przez pryzmat filatelistyki.

Informację przesłał:
Lech Król
facebookDrukuj
 • Il. 1. Koperta listu kpt. Jana Strzesaka (oficera 10 Dywizjonu Taborów w Radymnie, wziętego do niewoli podczas walk między Lwowem i Tarnopolem 17.09.1939 r.) z obozu w Kozielsku do rodziny w Tarnowie. List napisany 30.11.1939 r., nadany 08.12.1939 r.

 • Il. 2. Kartka nadana z Kozielska w styczniu 1940 r. przez por. rez. Mariana Gawrona (uczestnik wojny 1920, na stopień ppor. mianowany ze starszeństwem 1 VII 1925, por. 19 III 1939, we wrześniu 1939 zmobilizowany do 55 pp) do Biura Poszukiwania Rodzin w Warszawie (ze zbiorów Archiwum Państwowego w Koszalinie).

 • Il. 3. Kartka nadana 02.02.1940 r. z obozu w Starobielsku do p. Heleny Rokickiej w Przemyślu (udostępniona przez kol. M. Wawrzynkowskiego).

 • Il. 4. Rewers kartki powyżej, pisownia oryginalna. "Kochana. Pisałem 4 kartki i niemam odpowiedzi. Obawiam się o Ciebie bardzo. Jestem zdrów. Adresuj według odwrotnego mego adresu. Pisz dużo. Paczki żadnej nie posyłaj, gdyż nic mi nie brakuje. Całuję Cię serdecznie Adam. Starobielsk 8.I.40 r."

 • Il. 5. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bobolic oraz przyjaciel Koła - ppłk rez. SG (pierwszy z prawej) podczas wystąpienia prezesa Koła PZF (fot. M. Wawrzynkowski).

 • Il. 6. Wystąpienie prezesa Koła Kol. prof. Bogusława Polaka (fot. M. Wawrzynkowski).

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.