Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 223
· Najnowszy użytkownik: Bonhomming

free counters

stat4u

Aktualności

Wystawa filatelistyczna w Gliwicach

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 18.06.2017, 13:22 Okręg Śląsko-Dąbrowski Wystawy
Wystawa filatelistyczna w Gliwicach
W dniu 12.06.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach została otwarta wystawa filatelistyczna pt. "Matka Boska w filatelistyce światowej - w 100 rocznicę objawień fatimskich", na której zaprezentowane są zbiory śląskich filatelistów poświęcone tematyce maryjnej. /Andrzej Nowak, Wacław Połcik, Józef Pawełczyk oraz zbiór numizmastyczny Krystian Szejka /
Matka Boska istnieje w przestrzeni gliwickiej od XIX wieku w herbie miasta Gleiwitz /Gliwice/ autorstwa Otto Huppa, usytuowanym na ratuszu miejskim, jak i na białej i czerwonej chemii Politechniki Śląskiej. Za opór przeciw duńskim wojskom Ernesta Mansfelda, cesarz Ferdynand II obdarzył Gliwice przywilejami, w tym nowym herbem. Herb ten przedstawiał wieżę z otwartą do połowy bramą, nad którą znajdowała się Matka Boska z Dzieciątkiem.
Z okazji wystawy wydana została beznominałowa karta pocztowa przedstawiająca sanktuarium maryjne Matki Boskiej Kochawińskiej usytuowane na Osiedlu Kopernik Gliwice, datownik okolicznościowy, medal oraz karnet wystawy z opisanymi faktami objawień fatimskich. Cały cykl wydawniczy zamyka okolicznościowy arkusik filatelistyczny ukazujący wizerunki posągów Matki Boskiej umiejscowionych w przestrzeni publicznej miasta Gliwice.
Na pierwszym znaczku przedstawiono Matkę Boską Niepokalanego Poczęcia autorstwa gliwickiego rzeźbiarza Melchior Eustyrajchie usytuowaną na ratuszu miejskim, na drugim przedstawiono wizerunek Matki Boskiej Królowej Świata-Nauki autorstwa gliwickiej rzeźbiarki siostry zakonnej Maria Leszinski usytuowanym na Maryjnym Liceum dla dziewcząt /obecnie Lofty mieszkalne ul. Królowej Bony./ Na trzecim Matka Boska Bolesna autorstwa gliwickiego rzeźbiarza Hani Breitenbach usytuowanym na kościele seminaryjnym diecezji wrocławskiej.
Wystawa została otwarta przez prezesa Oddziału Gliwickiego PZF Krystiana Szejkę.
Prelekcje na temat objawień fatimskich, jak i w jaki sposób matka Boska Fatimska z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej trafiła do serca Górnego Śląska to jest do Gliwic, gdzie znalazła swój nowy dom. Prelekcje na ten temat poprowadził oddziałowy historyk Tadeusz Loster.

Wystawa będzie czynna do 28.07.2017 r. w godzinach pracy Biblioteki Miejskiej w Gliwicach, mieszczącej się przy Placu Inwalidów 3.
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.