Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 341
· Najnowszy użytkownik: carrievc16

free counters

stat4u

Aktualności

Cyfrowa Biblioteka i-KF w kolejnej odsłonie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 20.06.2017, 22:39 i-KF Piśmiennictwo
i-KFWiosną 2015 roku w internetowym serwisie Internetowego Koła Filatelistów (i-KF) grupa jego członków rozpoczęła prace nad stworzeniem Cyfrowej Biblioteki Literatury Filatelistycznej. Zaczęło się od nieodpłatnego udostępniania do pobierania lub przeglądania elektronicznych wersji czasopism filatelistycznych, których wydawcy wyrazili na to zgodę lub co do których wygasły prawa autorskie. W ciągu tych dwóch lat, na stronie i-KF pojawiły się skany 16 różnych periodyków wydawanych w Polsce w latach 1919-2016. Baza danych to obecnie 1947 zeszytów zapisanych w ponad 22 GB plików.
W chwili obecnej w Bibliotece można korzystać z następujących periodyków:
* Biuletyn Informacyjny PTF
* Filatelista (1954-2015)
* Filatelista Biuletyn
* Filatelista Kaliski
* Filatelista Polski (Kraków)
* Filatelista Polski (Poznań)
* Filatelista Południowej Wielkopolski
* Filatelistyka (tylko spisy treści)
* HBBF
* Ikaros
* Pionier Filatelistyczny
* Pomorskie Wiadomości Filatelistyczne
* Przegląd Filatelistyczny Fischer
* Przegląd Filatelistyczny PPR
* Świat Erek
* Wielkopolskie Wiadomości Filatelistyczne
* Znaki Polecenia

Kolejnym etapem działań autorów Cyfrowej Biblioteki było stworzenie bazy danych spisów treści z udostępnianych czasopism. Projekt ten, rozpisany na lata, w dużym stopniu udało się już zrealizować. Aktualnie z 16 udostępnianych czasopism 10 posiada skompletowane spisy treści. Jest również dostępny pełny spis treści dla nieistniejącego już pisma "Filatelistyka", które jednak nie posiada w Bibliotece wersji zdigitalizowanych. Dla związkowego miesięcznika "Filatelista" opracowane zostały dotychczas spisy treści tylko dla niecałych 27% wszystkich wydanych numerów. Oczywiście prace nad kolejnymi spisami wciąż trwają, a celem ostatecznym jest opracowanie i udostępnienie spisów dla wszystkich dostępnych periodyków filatelistycznych. Aktualnie baza danych spisów treści liczy ponad 24 tys. zapisów. Przy okazji apelujemy po raz kolejny o zgłaszanie wszystkich chętnych do pomocy w tworzeniu spisów treści dla "Filatelisty". Przed nami jeszcze ogrom prac i liczy się każda para rąk.

Wraz ze spisami treści na stronie internetowej i-KF udostępnione zostały dwie funkcje, w całości oparte o bazę danych spisów treści. Jedną z nich jest Indeks autorów, obejmujący listę imion i nazwisk wszystkich osób, które kiedykolwiek coś opublikowały pod swoim nazwiskiem w udostępnianych periodykach. Pod każdą osobę z indeksu podpięta jest lista opublikowanych przez nią artykułów.

Drugą funkcją opartą o bazę spisów treści jest wyszukiwarka. I to właśnie ona została w sposób zasadniczy zmodyfikowana i rozbudowana. W wersji, która była dostępna na stronie i-KF dotychczas, wyszukiwanie było ograniczone tylko do nazwisk autorów artykułów. Obecnie wyszukiwanie jest również możliwe dla każdego słowa, które zostało użyte w tytule artykułu. A że tytuł najczęściej wskazuje na zawartość - jak łatwo się domyślić otrzymaliśmy znakomite narzędzie do odnajdywania artykułów w prasie filatelistycznej na interesujące nas tematy. Wcześniejsza wersja wyszukiwarki wymagała posiadania konta na stronie internetowej i-KF - aktualnie wymóg ten został zniesiony i teraz każdy, bez wyjątku, ma możliwość korzystania z udostępnionej wiedzy.
Warto zwrócić uwagę, że wyszukiwarka wykorzystuje bazę spisów treści - nie dla wszystkich czasopism są one przygotowane i zaznaczyliśmy je wyraźnie blokując możliwość ich wyboru na liście dostępnych czasopism. W miarę pojawiania się spisów treści dla tych czasopism, blokady będą oczywiście znoszone.

Cyfrowa Biblioteka Literatury Filatelistycznej to nie tylko elektroniczne wersje czasopism filatelistycznych. Udostępniane są tam również wydawnictwa książkowe, dokumentacje oraz mapy pocztowe. Do tych trzech działów poszukujemy wciąż nowych pozycji.

INTERNETOWA BIBLIOTEKA i-KF - WEJŚCIE
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.