Wybierz język
 • język polski
 • język angielski
 • język hiszpański
 • język francuski
 • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 221
· Najnowszy użytkownik: umegowuc

free counters

stat4u

Aktualności

Podsumowanie wystawy młodzieżowej w Koszalinie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 15.07.2017, 15:07 Okręg Koszaliński Wystawy
Okręg Koszaliński
Od 19 lat w Koszalinie odbywa się wystawa dla wystawców młodzieżowych pod hasłem DEBIUTY. W tym roku, również pod koniec czerwca, odbyła się kolejna edycja Młodzieżowej Okręgowej Wystawy Filatelistycznej Debiuty XIX - Koszalin 2017. Tradycyjnie protektorat nad wystawą objął prezes Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przylesie" Kazimierz Okińczyc. Współorganizatorami tej imprezy, oprócz Spółdzielni, byli Urząd Miasta, Poczta Polska i oczywiście Koszaliński Okręg PZF.
Na wystawie zaprezentowano 36 eksponatów. Na początku zapowiadało się, że będzie debiutowało 10 eksponatów, jednak w konsekwencji pierwszy raz na wystawie pokazano 5 eksponatów. Koszalin wystawił trzy nowe prace.
Tematyka, jak zwykle, była bardzo różnorodna. Najwięcej pokazano eksponatów w klasie tematycznej. Królowała, szeroko rozumiana fauna. Na drugim miejscu był sport. Pojawienie się eksponatów prezentujących mniej spotykaną tematykę jest niestety rzadkością. Całkiem obiecująco na tym tle rysował się eksponat Kasi Sadeckiej o sławnych Polakach, a zatytułowany "Jesteśmy z nich dumni".
Jury, któremu przewodził Roman Przybyła z Olsztyna, bardzo sprawnie, w jeden dzień, oceniło wystawców. 9 medali Dużych Pozłacanych określiło poziom wystawy, jako bardzo dobry. Tylko 6 wystawców musi zmienić swoje eksponaty żeby uzyskać w przyszłości chociaż medal srebrny.
Grand Prix Wystawy Jury przyznało eksponatowi Zofii Makaś "Przez Karkonosze pieszo" wraz z nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina;
Nagrodę Specjalną za najlepszy debiut Jury przyznało eksponatowi Katarzynie Sadeckiej "Jesteśmy z nich dumni" wraz z nagrodą Protektora Wystawy;
Gratulacjami jury wyróżniło eksponat Weroniki Lewandowskiej "Raz na ludowo" wraz z nagrodą Prezesa ZG PZF.

Pozostałe wyniki zamieszczone są w załączniku do tej informacji.
Bardzo okazale zorganizowano Dzień Młodzieży. Była to impreza towarzysząca wystawie. Od kilku lat organizatorzy uczą oraz zachęcają młodzież i dzieci do filatelistyki. Jest to sprawdzona forma popularyzacji kolekcjonerstwa wśród najmłodszych mieszkańców Koszalina.
Przez sale wystawowe Klubu Przylesie, w ciągu trwania wystawy, przewinęło się kilkaset osób. Specjalnie przybyli na nią filateliści spod Zielonej Góry. Cieszy taki wysiłek i poświęcenie ! Zorganizowane zwiedzanie wystawy przez młodzież koszalińskich szkół pokazywało możliwości jakie niesie za sobą filatelistyka. Niektórzy z taką formą kolekcjonerstwa mieli do czynienia pierwszy raz.
Na uwagę i podkreślenie zasługuje bezprzykładne zaangażowanie grona wypróbowanych działaczy filatelistycznych i pracowników Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w organizację Debiutów. Dzięki nim możemy już teraz szykować się do jubileuszowych XX Debiutów w 2018 r. Bardzo pomogła nam Poczta Polska - ta regionalna, a przede wszystkim centralna z Warszawy. Organizatorzy mieli czym obdarowywać wystawców i odwiedzających wystawę.
W 2017 roku rozpoczęto w Koszalińskim Okręgu PZF prezentację cyklu „Skarby Ziemi Koszalińskiej”. Tegorocznym Debiutom towarzyszył szczupak. Jest to ryba często spotykana w akwenach Pomorza Środkowego. Datownik okolicznościowy ze szczupakiem jest autorstwa Hansa Kuhnerta z Kamiennej Góry. Kartkę korespondencyjną, na której głównym bohaterem jest szczupak, opracowała Edyta Konefał. Znaczek spersonalizowany zaprojektował Ryszard Munzer. Wszystkie wydawnictwa stanowiły ciekawą oprawę wystawy. Na stoisku pocztowym, w dniu otwarcia wystawy, można było zaopatrzyć się we wszystkie wydawnictwa filatelistyczne Debiutów.

Bardzo wartościową dokumentacją wystawy jest katalog. Został on opracowany przez Tadeusza Galanta. Oprócz obowiązkowych materiałów są w nim artykuły filatelistyczne prezentujące pracę z młodzieżą w klubach osiedlowych, a propagujących nasze hobby. Strona edytorska katalogu jest bardzo staranna i dopracowana.
Wystawę można uznać za bardzo udaną inicjatywę. Spełniła ona szereg funkcji, od wychowawczych, po nasze - filatelistyczne. Uzyskane oceny pokazały zakres prac jakie trzeba wykonać, by doskonalić swój eksponat. Każde dziecko otrzymało od organizatorów nagrody. Wszyscy wystawcy otrzymali medal i wydawnictwa pamiątkowe.
Najbardziej krzepiącą jest obietnica organizatorów i sponsorów, że w przyszłym roku, kiedy odbędą się jubileuszowe XX Debiuty można liczyć na ich współudział. Już dzisiaj wiemy, że symbolem wystawy w 2018 będzie kolejny skarb koszalińskiej ziemi - sum.

Informację przekazał:
Andrzej Skorek
facebookDrukuj
Dołączone pliki:
 • Protektor XIX Debiutów K. Okińczyc otwiera wystawę

 • Jury wystawy, ze skrupulatnością, oceniało eksponaty

 • Zorganizowane grupy młodzieży oprowadzali po wystawie organizatorzy

 • Organizacja Dnia Młodzieży jest sprawdzoną atrakcją dla dzieci

 • Palmares zgromadził liczne grono wystawców i ich rodzin

 • Kasia Sadecka odbiera nagrodę za najlepszy debiut wystawy

 • Najmłodszą uczestniczką Debiutów była Karolina Sadecka, otrzymała za to puchar i życzenia sukcesów na kolejnych wystawach

 • Pamiątki pocztowo - filatelistyczne MOWF Debiuty XIX - Koszalin 2017

Komentarze

#1 | TaWicz dnia lipiec 16 2017 19:49:38
Koszalińskie wystawy na stałe wpisały się do dorobku PZF-u. Szkoda, że ich organizatorzy nie wywiązują się z obowiązku przesyłania uprawnionym bibliotekom katalogów, palmaresów, plakatów czy zaproszeń, do czego wydawców obliguje "Ustawa o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych". Np. z koszalińskich wydawnictw wystawowych w Bibliotece Narodowej znajduje się tylko "Katalog i Palmares XXXVII Okręgowej Młodzieżowej Wystawy Filatelistycznej "Wspólna Europa", Koszalin, 2003". Szkoda, bo obecność wydawnictw w tego typu bibliotekach to darmowa promocja i udostępnianie zainteresowanym.
#2 | artus dnia lipiec 26 2017 23:19:33
Witam.Dziękuję kolegom filatelistom z Koszalina za zorganizowanie Młodzieżowej Wystawy Filatelistycznej dzięki której debiutanci mogli zaprezentować swoje eksponaty ,obejrzeć inne ,przez co mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności. Dzięki takim poczynaniom możemy pozyskać młodych adeptów sztuki filatelistycznej oraz ich rodziny. Liczę ze jubileuszowe XX Debiuty zgromadzą więcej debiutantów.Pozdrawiam.
#3 | jacek48 dnia lipiec 28 2017 14:31:18
Gratuluję Kolegom z Koszalina wytrwałości w realizowaniu Młodzieżowych Wystaw Filatelistycznych - Debiuty.
Jesteście przykładem, że mały Okręg PZF jak chce to może dużo. Niech ten fakt zmobilizuje inne Okręgi szczególnie te, które w ostatnich pięciu latach nie organizowały wystaw. W Polsce mamy ponad 20 zarejestrowanych Okręgów PZF i kilka oddziałów, a organizowanie wystaw filatelistycznych zajmuje się niewiele z nich. Najwyższy czas by pokazać, że też umiemy pracować, że jesteśmy chętni działać na rzecz PZF. Trzeba po prostu przełamać niechęć do pracy i organizowania takiego wydarzenia dla swojego środowiska i miejsca zamieszkania. Oprócz pieniędzy ze Związku trzeba pochodzić do sponsorów, którzy wspierają inicjatywę, a przede wszystkim pracę. Szanowni Koledzy z Koszalina życzę dalszych sukcesów, jesteście dobrym Zespołem. Obyście nie zostali ostatnimi, którzy pracują a mniej radzą innym jak to się dzieje w niektórych Okręgach PZF.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.