Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

W Koszalinie wspomnienie Września 1939 r.

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 09.09.2017, 20:18 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
Pasjonatów historii w Koszalinie nie brak. Od wielu lat Politechnika Koszalińska prowadzi badania nad historią wojskowości, w mieście działa też szereg grup rekonstrukcyjnych. W działania te wpisują się też filateliści, stając się współorganizatorami szeregu inicjatyw.
Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun" zainicjowało uczczenie ofiar wybuchu II wojny światowej. Do pomysłu tego włączyła się Poczta Polska Region Sieci w Szczecinie, Delegatura Urzędu Województwa Zachodniopomorskiego w Koszalinie, Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne "Odkrywcy" i Koszaliński Okręg PZF. Chcąc zainteresować obchodami młodzież koszalińskich szkół średnich, termin wyznaczono na 6 września.
W Urzędzie Delegatury odbyło się spotkanie historyczne, hasło imprezy brzmiało "Nie tylko żołnierze". Na plan pierwszy wysunęły się rozważania nad sytuacją Polaków w dniu wybuchu działań wojennych w 1939 r. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku stała się głównym tematem interesującego wykładu dr. Wojciecha Grobelskiego. O wydarzeniach związanych z obroną poczty precyzyjnie, godzina po godzinie, opowiadał prelegent. Oklaski, po brzegi wypełnionej sali, były wyrazem uznania dla pana doktora.
Dyrektor Grzegorz Czapski z IPN w Szczecinie przedstawił programy edukacji historycznej młodzieży. Istnieje pilna konieczność zmian systemowych w tej kwestii. Patriotyczne wychowanie jest tak samo ważne jak inne umiejętności nabywane w szkole.
Bardzo ciekawym momentem spotkania było wystąpienie Mariana Wawrzynkowskiego. Zachęcał on do obejrzenia wystawy jego eksponatu "Polskie losy". W bardzo osobistej opowieści przybliżał wiedzę o walorach ze swojego eksponatu i drodze ich pozyskania. Zachęcał bardzo licznie zgromadzoną młodzież do tego by nie stracić okazji by żyjących jeszcze świadków wojennych wydarzeń prowokować do opowiedzenia o swoich losach.
Kolejnym punktem spotkania było zwiedzenie pokazu filatelistycznego i skorzystanie z kolekcjonerskiej propozycji Poczty Polskiej. Eksponat filatelistyczny prowokował do wielu pytań. Dokumenty korespondencji pocztowej z różnych miejsc i sytuacji były potwierdzeniem na udział adresatów bądź nadawców w wojennych wydarzeniach.
Oferta pocztowa była niezwykle bogata. Najbardziej byli chyba zadowoleni filateliści. Funkcjonowała poczta specjalna. Można było zaopatrzyć się w datownik okolicznościowy, kartkę pocztową, znaczek spersonalizowany. Można powiedzieć uczta kolekcjonerska.
Zaskoczeniem była prezentacja grup rekonstrukcyjnych. W podziemiach Urzędu została przygotowana wystawa zdjęć z obrony Poczty Gdańskiej. Scenerię tych wydarzeń podkreślały rekwizyty wojenne. Pokazano broń i inne akcesoria wyposażenia wojskowego. Możliwość dotknięcia broni i zapoznania się ze sposobem jej funkcjonowania najbardziej spodobała się męskiej części zwiedzających.
Koszalińskie obchody 78 rocznicy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku były potwierdzeniem uniwersalizmu naszego kolekcjonerstwa. W sposób filatelistyczny można zobrazować i przybliżyć wiele wydarzeń. Tak też stało się w tym przypadku.
facebookDrukuj
  • Obchody 78. rocznicy Obrony Poczty Polskiej w Gdańsku "Nie tylko żołnierze" zgromadziły liczne grono uczestników

  • Do organizacji pokazu filatelistycznego "Polskie losy" posłużył eksponat Mariana Wawrzynkowskiego

  • Pocztę specjalną przewiózł, stylowo ubrany, listonosz

  • Atrakcyjnym punktem spotkania historycznego był pokaz sprzętu grup rekonstrukcyjnych

  • Wydawnictwo pocztowe upamiętniające spotkanie historyczne

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.