Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 217
· Najnowszy użytkownik: hakafil

free counters

stat4u

Aktualności

65 lat działalności Koła PZF w Lesznie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 24.09.2017, 13:54 Okręg Wielkopolski Inne
Okręg Wielkopolski
W dniu 09.09.2017 roku leszczyńscy filateliści zaprosili na uroczyste spotkanie filatelistów i sympatyków filatelistyki do leszczyńskiego Ratusza z okazji 65 lat działalności. Na zaproszenie odpowiedzieli m.in.: władze Zarządu Głównego PZF w osobach prezes Henryk Monkos, Honorowy Prezes ZG prof. Ludwik K. Malendowicz, z-ca prezesa ZG Jerzy Białas, sekretarz Joanna Boniśniak, skarbnik Janusz Dunst, członek ZG Józef Kopeć, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZG Janusz Jęsiak, w-ice prezes ZO Wielkopolskiego PZF Marek Zbierski . Obecni byli także członkowie Koła PZF w Lesznie,
Władze administracyjne i samorządowe Leszna i powiatu leszczyńskiego z I z-cą Prezydenta Miasta Adamem Mytychem i z-cą Starosty Leszczyńskiego Robertem Kasperczakiem, księża Proboszcz Sanktuarium Matki Boże Pocieszenia w Górce Duchownej Piotr Bartkowiak , kapelan WSzZ w Lesznie Piotr Tomaszewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego pilot prof.dr hab. Waldemar Ratajczak, prezes Areoklubu Leszczyńskiego Ryszard Andryszczak, Mieczysław Chlewa Leszczyński klub Balonowy.
Byłe władze miasta z prezydentem Tomaszem Malepszym i z-cami Janem Wojciechowskimi Grzegorzem Rusieckim. Byli obecni: naczelnik Poczty Polskiej Leszno 1; Emilia Pasternak, Krzysztof Kasprolewicz, Ewa Kożuchowska, Doradca Zarządu Poczty Polskiej S.A. Wiesław Szczepański; dyrektorzy: Archiwum Państwowego Elżbieta Olender i Muzeum Okręgowego z-ca dyr. Maja Moskwa-Loman, córki: Romualda Biernackiego - Iwona Wleklik, Alojzego Nadolnego - Hanna Nadolna i Edmunda Jankowskiego - Iwona Jaszkiewicz.
Leszczyńskie media: gazeta ABC, Panorama Leszczyńska, TV Leszno, radio Elka.

"…nie ma ludzi ważnych i mniej ważnych. Wszyscy jesteście naszymi przyjaciółmi - tymi słowami Lech Woźny, prezes Koła Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie witał gości uroczystości z okazji 65-lecia działalności Koła oraz 60. rocznicy pierwszego zjazdu filatelistów - zbieraczy znaczków o motywach religijnych w Górce Duchownej."
J. Rutecka, gazeta ABC

W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali koncert fortepianowy oparty na utworach J.S. Bacha i Fryderyka Chopina w wykonaniu Heleny i Juliusza Rozynek uczniów PSzM w Lesznie.

Na spotkaniu w ratuszu prezes ZG PZF Henryk Monkos nagrodził Koło PZF w Lesznie Brązową Odznaką Za Zasługi dla Rozwoju Polskiej Filatelistyki. Odebrali je czł. Zarządu: Ryszard Sobkowiak, Lech Woźny, Tadeusz Posikata i Sławomir Tomków (foto nr 1).
L. Woźny otrzymał Srebrną Odznakę Za zasługi dla Rozwoju Polskiej Filatelistyki (foto nr 2).
W trakcie uroczystości w ratuszu nie brakowało wspomnień, wzruszeń oraz życzeń i podziękowań.
Filateliści podkreślali ,że na znaczkach, walorach filatelistycznych, które są w ich klaserach zapisana jest historia Polski i świata oraz regionu leszczyńskiego.

Goście uroczystości gratulowali leszczyńskim filatelistom sukcesów i pasji.
Po uroczystości leszczyńscy filateliści udali się na Mszę Św. do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej celebrowaną przez ks. Proboszcza Piotra Bartkowiaka.

Informacja o działalności Kola PZF w Lesznie
65-lecie Koła Polskiego Związku Filatelistów w Lesznie- zebranie organizacyjne związane z utworzeniem Koła odbyło się 20 lipca 1952 r. pierwszym prezesem był Marian Kosowicz 1952-1963 a od 31 stycznia 1963r. prezesem został Edmund Jankowski, funkcje prezesa pełnił nieprzerwanie do 10 kwietnia 2011 roku, obecnie Kołem kieruje Lech Woźny.
Filateliści leszczyńscy byli inicjatorami organizacji przewozu korespondencji pocztami specjalnymi. Pierwsi w Polsce zorganizowali po II Wojnie Światowej pocztę szybowcową, balonową /1958 r./ i sterowcową /2011 r/ . W okresie od 1958 do 2017 r. zorganizowali 27 poczt szybowcowych i 18 balonowych. Z tych okazji zaprojektowali i wprowadzili jednocześnie do obiegu pocztowego okolicznościowe kartki, koperty, datowniki i znaczki spersonalizowane "MójZNACZEK". Wprowadzili także do obiegu pocztowego wiele znaków pocztowych podkreślających ważne rocznice państwowe i bezpośrednio związane z Lesznem. W 1957 r. z inicjatywy leszczyńskich filatelistów odbył się I Zjazd filatelistów zbierających znaczki o motywach religijnych w Górce Duchownej. Byli organizatorami wystaw rangi krajowej I i II stopnia i wielu pokazów filatelistycznych nawiązujących do ważnych rocznic państwowych i związanych bezpośrednio z Lesznem oraz różnymi imprezami kulturalno-sportowymi. Wielokrotnie wystawiali swoje zbiory na wystawach zdobywając najwyższe wyróżnienia. Koło za swą działalność było wielokrotnie wyróżniane i nagradzane m.in. w 1997 r. Zarząd Główny PZF wyróżnił Koło złotą odznaką honorową Polskiego Związku Filatelistów.


Informację przekazał:
Lech Woźny
Prezes Koła PZF w Lesznie
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.