Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 240
· Najnowszy użytkownik: lidiadz11

free counters

stat4u

Aktualności

Okręgowe spotkanie filatelistów we Wrocławiu

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 05.11.2017, 13:08 Okręg Wrocławski Inne
Okręg Wrocławski
Po ubiegłorocznym bardzo udanym spotkaniu wrocławskiego środowiska filatelistycznego z przedstawicielami wrocławskiej poczty w tym roku postanowiono także kontynuować ten rodzaj wymiany poglądów. Podobnie jak w grudniu 2016 roku również i teraz miejscem tego meetingu był gościnny gmach Poczty Polskiej przy ul. Krasińskiego 1 we Wrocławiu. Tym razem jednak ze względu na wiele zmian, jakie szykują się w PZF odbyło się to w gronie własnym. Uczestniczyli w nim bowiem przedstawiciele zarządu Okręgu Wrocławskiego i prezesi wszystkich podległych mu kół. Jedyną osobą spoza filatelistycznego środowiska (chociaż nie do końca) była Joanna Rupnicka, czyli Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki Poczty Polskiej we Wrocławiu, a zarazem członek Komisji ds. filatelistyki młodzieżowej w Okręgu Wrocławskim.

To trwające dwie i pół godziny spotkanie rozpoczęło się od przyjemnych akcentów. Uhonorowano bowiem wszystkie wyróżniające się osoby w roku minionym jak i również doceniono zasługi z lat wcześniejszych. Złotą Odznakę Honorową PZF otrzymali: Jan Majewski (Koło Nr 36 Oleśnica) i Artur Rajchert (Koło Nr 3 Chojnów). Medalem "Zasłużonego dla Okręgu Wrocławskiego" zostali uhonorowani: Józef Blicharski (Koło Nr 30 Lubin), Tadeusz Kudła (członek ZO - Koło Nr 134 Wrocław),
Mieczysław Kula (Koło Nr 63 Zgorzelec), Kazimierz Rot (Koło Nr 21 Lublin), Zdzisław Sacha (Koło Nr 37 Oława) oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa "Odra" z Oławy. Ponadto okolicznościowe podziękowania za swoje inicjatywy i zaangażowanie w 2017 roku otrzymali: Dagmara Wolska (Koło Nr 37 Oława), Remigiusz Chrostek (Koło Nr 1 Głogów), Stanisław Gorzelak (Koło Nr 37 Oława), Andrzej Staszak (przewodniczący Komisji ds. filatelistyki młodzieżowej - Koło Nr 37 Oława), Ryszard Śląski (członek ZO - Koło Nr 60 Wrocław) i Adam Szuler (Koło Nr 4 Oleśnica).
Warto nadmienić, że R. Chrostek to były 9-krotny zwycięzca OMKF i świeżo upieczony absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Podziękowano także za perfekcyjnie układającą się współpracę na linii Poczta Polska - filateliści Joannie Rupnickiej poprzez wręczenie sympatycznego upominku.
Po tych miłych uroczystościach przystąpiono do sedna spotkania, czyli tematów bieżących nurtujących nasz związek, które przedstawiał prezes Okręgu - Artur Marsy.

Ożywioną dyskusję wywołała sprawa ankiet dla członków PZF oraz deklaracji pozostania w PZF mających na celu poznanie oczekiwań członków i uaktualnienie bazy danych. Ogólnie zostały te zadania uznane za bardzo potrzebne i zebrani deklarowali swoje zaangażowanie w ich realizację do końca roku. Został podniesiony jednak głos czy ma to sens na chwilę obecną w przededniu zapowiedzianych podwyżek składek, gdyż ich zrównanie w roku 2020 na poziomie 100 zł spowoduje znaczny "odsiew" w naszej organizacji. Przeprowadzone już sondażowe rozmowy przez prezesów w kołach rysują bardzo czarny scenariusz na przyszłe lata, gdyż ubytek może oscylować nawet w granicach 40%.
Stąd też dyskutowano nad rozwiązaniami tej sprawy i najbardziej wszyscy skłaniali się do tego, aby składka była uzależniona od oczekiwań, jakie dany członek ma wobec związku. Jednego może interesować bowiem bycie aktywną osobą (wystawca, prenumerata "Filatelisty", sędziowanie etc.), a drugiego tylko przysłowiowe bycie zrzeszonym i możliwość dzięki temu nabycia reglamentowanych wydawnictw dla członków.
Zakończenie tego wątku wywołało kolejną burzę mózgów. Z jednej strony bardzo chwalono wydawanie nowodruków, co w znaczący sposób poprawiło sytuację finansową PZF-u i zatrzymało odpływ członków. Z drugiej zaś dano do pilnego przemyślenia ilość tych wydawnictw (najlepiej 1 emisja w roku kalendarzowym) oraz ich nakład (powinien odpowiadać ilości członków).

Sporo kontrowersji i krytycznych słów padło także pod adresem Poczty Polskiej i sposobów sprzedaży znaczków o niskich nakładach. Wiele osób nie miało bowiem możliwości ich nabycia w dniu emisji (sprzedaż często trwała kilka minut poprzez sklep internetowy, a zalogowanie się do niego graniczyło z cudem), ani także pozyskania poprzez wcześniej złożone zamówienie za pośrednictwem związku, o czym każdy otrzymał informację na początku roku, że jest taka możliwość zagwarantowania sobie zakupu tych wydań.

Trzecim gorącym punktem dyskusji była sprawa dofinansowań wystaw i pokazów filatelistycznych z funduszu wystawienniczego. Sporo pochwał zebrał Zarząd Główny za utworzenie tego rodzaju możliwości. Jednak słowa krytyki padły za opieszałość w podejmowaniu decyzji o przyznaniu tych środków. Podstawą powinno być, aby wnioskodawca wiedział przed imprezą a nie kilka miesięcy po imprezie o tym czy to wsparcie otrzyma. Jest to bowiem kwestia, która ma znaczący wpływ na organizację danego przedsięwzięcia. Skoro Prezydium ZG obawia się podjęcia ryzyka, Prezes Okręgu zadeklarował, że weźmie to ryzyko na budżet Okręgu, aby wszyscy organizatorzy imprez mogli skorzystać z dofinansowania.

Wiele czasu rozmawiano także na temat filatelistyki młodzieżowej. Ryszard Śląski apelował do prezesów kół dorosłych, aby zaangażowali się i wykorzystali inicjatywę Joanny Rupnickiej, która w palcówkach oświatowych prowadzi pogadanki z dziećmi i młodzieżą na tematy pocztowo-filatelistyczne. Jest to świetna okazja do kontynuowania pracy z dziećmi przez lokalnych filatelistów.

Na zakończenie przedstawiono plan działań Okręgu na przyszły rok. Z najważniejszych spraw postanowiono, że w przyszłym roku półfinał OMKF odbędzie się w Oławie, a nie we Wrocławiu jak to miało miejsce przez kilkanaście ostatnich lat. Poczynione zostaną także starania o zorganizowanie 2-dniowego wyjazdu na Światową Wystawę Filatelistyczną do Pragi (gdyż rzadko się zdarza aby impreza tej rangi była tak blisko Wrocławia) oraz organizację wystawy nawiązującej tematem do 100-lecia odzyskania niepodległości.
Ponadto w Oleśnicy odbędzie się w przyszłym roku 72. Ogólnopolskie Spotkanie OKZ PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta A. Malinowskiego. Zostaną także poczynione starania utworzenia regionalnego klubu zainteresowań dla osób zainteresowanych tematyką wrocławską.
Postanowiono także przy pełnej aprobacie wszystkich zebranych kontynuować wydawanie rocznego "Informatora Filatelistycznego" w nakładzie odpowiadającym ilości członków Okręgu, tak aby każdy zrzeszony filatelista otrzymał go do rąk własnych. Oczywiście zupełnie bezpłatnie.

Na koniec o "pamiątkach". Spotkanie bowiem upamiętnił okolicznościowy datownik pocztowy stosowany na specjalne otwartym, bogato zaopatrzonym stosiku Poczty Polskiej. Do kompletu była wydana kartka okolicznościowa. Oba te wydawnictwa zaprojektowała Joanna Rupnicka, a każdy z uczestników spotkania został obdarowany tymi walorami.
Podsumowując całość trzeba stwierdzić, że przed naszym związkiem są bardzo ważne trzy lata. Od nas samych zależy to, w jakich nastrojach będziemy w roku jego 70-lecia. Obyśmy tylko nie stali się organizacją elitarną.

Informację przekazał:
Adam Szuler
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.