Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 221
· Najnowszy użytkownik: umegowuc

free counters

stat4u

Aktualności

Urodziny Komendanta w Koszalinie

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 08.12.2017, 19:49 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
5. grudnia przypadały 150. urodziny Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Postać Marszałka była wielokrotnie prezentowana na wydawnictwach pocztowo – filatelistycznych. Staraniem koszalińskich filatelistów od wielu lat kultywujemy pamięć twórcy niepodległego państwa polskiego w 1918 r. Inspiratorem wydania datowników, kartek i znaczków spersonalizowanych był i jest członek koła przy Straży Granicznej Ryszard Munzer. Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie nosi imię Komendanta, stąd też zainteresowanie tą postacią.

W dniu urodzin Józefa Piłsudskiego filateliści z Koszalina przygotowali spotkanie historyczne. W przedsięwzięci tym wydatnie pomagało stowarzyszenie „Perum”, które skupia i organizuje działalność grup rekonstrukcyjnych w mieście. Została zaproszona młodzież licealna z Zespołu Szkół nr 2. Licealiści funkcjonują w kompanii szkolnej, w tzw. klasach mundurowych.

Interesującą prelekcję multimedialną o dzieciństwie i młodości Józefa Piłsudskiego przedstawił dr Wojciech Grobelski. Prelegent potrafił zainteresować młodzież i dorosłych uczestników spotkania mało znanymi faktami z życia Marszałka. Licealiści z żalem opowiadali o tym, że lekcja w szkole nie daje możliwości bardziej szczegółowego poznawania historii naszego państwa.

Spotkaniu towarzyszyły dwa pokazy. Filateliści zaprezentowali eksponat pokazowy o Józefie Piłsudskim w filatelistyce. Okazuje się, że zbudowanie eksponatu o Marszałku wcale nie jest takie proste, jednak padły deklaracje, że będzie w Okręgu filatelista, który podejmie się tego wyzwania. Zwiedzający tą ekspozycję wypowiadali o niej pozytywne opinie. Zwracali uwagę na lukę czasową, od zakończenia wojny do 1988r. kiedy nie było wydawnictw upamiętniających wszystkich twórców niepodległości w 1918 r.

Drugi pokaz obejmował wydawnictwa opisujące postać J. Piłsudskiego. Szczególne zainteresowanie budziły materiały, które ukazały się przed wojną. Gazety, wycinki prasowe, książki i różne piłsudczana, wyeksponowane na stołach przez członków stowarzyszenia "Perum", gromadziły zainteresowanych zwiedzających.

Ciekawym zjawiskiem było zakończenie spotkania. Oficjalnie zamknięto je, jednak wtedy rozgorzała, już kuluarowa, dyskusja na temat Marszałka Piłsudskiego. Okazuje się, że wielu uczestników spotkania pasjonuje się historią Polski, a postać J. Piłsudskiego jest ciekawym pretekstem do poszerzania swojej wiedzy.

Poczta Polska miała w tym przedsięwzięciu znaczący udział. Staraniem regionalnego koordynatora ds. filatelistyki Dariusza Janowskiego ze Szczecina wydano bliźniaczy datownik w UP Koszalin 1 i Szczecin 2. Upamiętniały one 150. rocznicę urodzin Marszałka. Ponadto ukazały się dwie kartki korespondencyjne. Na obydwu znalazł się pomnik Marszałka Piłsudskiego ze Szczecina i z Koszalina. Nakład 200 szt. rozszedł się błyskawicznie. Z inicjatywy koszalińskich filatelistów ukazał się znaczek spersonalizowany, na którym pokazano dwór w Zułowie - tam, gdzie urodził się Józef Piłsudski.

Dzień 5. grudnia był też momentem wprowadzenia przez Pocztę Polską do obiegu znaczka z Marszałkiem. Na zorganizowanym przez Urząd Pocztowy Koszalin 1 stoisku był ten znaczek do kupienia. W Koszalinie powitaliśmy znaczek z godnością. Pozostało jednak zdziwienie, dlaczego zdecydowano o tak wysokim nominale (10 zł). Nominał zapewniający podstawową opłatę pocztową (2,60) byłby zachętą do kupowania większej ilości znaczków. Nie zauważono aby któryś z obecnych na imprezie licealistów kupił to wydawnictwo.

Inicjatywę koszalińskich filatelistów należy ocenić pozytywnie. Wykorzystano okazję żeby mówić o kolekcjonerstwie i zachęcać do zbierania wydawnictw filatelistycznych. Pokazano postać Marszałka Piłsudskiego na znaczkach pocztowych. Spotkaniem historycznym uczczono rocznicę urodzin twórcy niepodległego państwa polskiego w 1918 r.

Informację przesłał:
Andrzej Skorek
facebookDrukuj
  • Członek grupy rekonstrukcyjnej Wojciech Grobelski, w mundurze przedwojennego oficera, opowiadał o Marszałku J. Piłsudskim

  • Młodzież z Kompanii Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie z zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu

  • Ekspozycję pamiątek o Komendancie przygotował Zbigniew Izraelski

  • Wydawnictwo pocztowo - filatelistyczne upamiętniające 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.