Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

Zimowe Igrzyska Olimpijskie tematem prezentacji filatelistycznej

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 08.02.2018, 21:29 Okręg Kaliski Inne
Okręg Kaliski
Członkowie Koła Polskiego Związku Filatelistów w Witaszycach (Okręg Kaliski PZF) informują wszystkich miłośników znaczków pocztowych o otwarciu pokazu filatelistycznego poświęconego sportom zimowym. Wernisaż został zorganizowany dzięki uprzejmości Pana Sebastiana Pluty, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Zainteresowanych zapraszamy od 8 do 28 lutego 2018 r. do jarocińskiego ratusza, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00, środy do godz.18:00 oraz w niedzielę w godzinach 14:00 – 18:00.

Pretekstem do podjęcia tego tematu są oczywiście rozpoczynające się wkrótce Igrzyska XXIII Zimowej Olimpiady w PYEONGCHANG. Sportowa rywalizacja, przedstawicieli blisko 90. państw odbędzie się w dniach 9-25 lutego 2018 roku. Dla uczczenia opisywanego sportowego święta na pięciu ekranach wystawowych zostały umieszczone walory związane z tematem „dyscypliny rozgrywane na śniegu i lodzie”. Na znaczkach, kartach pocztowych, datownikach i stemplach, jak również kartach maximum oraz kopertach FDC możemy odnaleźć niemal wszystkie konkurencje, w których sportowcy będą toczyć boje o olimpijskie medale. Cały ten materiał stanowi własność członków Koła PZF w Witaszycach. W prezentowanym zbiorze znajdują się polskie oraz zagraniczne znaki pocztowe. Najstarsze z nich emitowano już w 1964 roku, kiedy to sportowców zimowych dyscyplin olimpijskich gościł austriacki Innsbruck. Zwiedzających pokaz z pewnością szczególnie zainteresują wydawnictwa, jakie ukazały się w związku z igrzyskami rozgrywanymi w norweskim Lillehammer oraz Turynie (Włochy). Dla zwolenników nowoczesnej grafiki polecamy ekran z pamiątkami filatelistycznymi związanymi z olimpijską rywalizacją w kanadyjskim Vancouver. Grafika polskich znaczków broni się sama i nie potrzebuje dodatkowej rekomendacji.

Pomysłodawcy wernisażu podkreślają jego edukacyjny charakter. Prezentacja walorów w układzie chronologicznym pozwala na prześledzenie historii zimowych igrzysk olimpijskich. Osoby młode mają szansę dowiedzieć się, a starsze przypomnieć sobie, jakie miasta i państwa gościły u siebie sportowców stających do rywalizacji o tytuły mistrzów olimpijskich. Niestety tegoroczna polska aura, podobnie jak i ta sprzed czterech lat, rozczarowała wszystkich spragnionych śniegu i atrakcji z nim związanych. Dlatego pewną, choć skromną, rekompensatą braku „prawdziwej” zimy może być zwiedzenie pokazu filatelistycznego.

Po wejściu do muzeum wystarczy skupić uwagę na ekranach wystawowych. Odnajdziemy tam znaczki z pięknymi zimowymi krajobrazami. Są one tłem sportowych zmagań. W ten sposób poczujemy, choćby namiastkę olimpijskiej atmosfery. Warto podkreślić, że odwiedzeniu muzeum sprzyja czas ferii, które dla województwa wielkopolskiego rozpoczną się w sobotę 10. lutego. Zapraszamy!

Informację przesłał:
Tomasz Gąsłowski
Koło PZF w Witaszycach
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.