Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 240
· Najnowszy użytkownik: lidiadz11

free counters

stat4u

Aktualności

Spotkanie dolnośląskich Filatelistów z Pocztowcami

Dodane przez Wojtek Nowinski, Dnia: 28.04.2018, 09:48 Okręg Wrocławski Inne
Okręg Wrocławski
Otwarcie 15 marca br. w Urzędzie Pocztowym Wrocław 68 kolejnego sklepu filatelistycznego w RS Wrocław, było okazją do wyjątkowego spotkania Pocztowców i Filatelistów, którzy, jak powiedział w wystąpieniu prezes Polskiego Związku Filatelistów Zarządu Okręgowego we Wrocławiu p. Artur Marsy, „są ze sobą genetycznie powiązani”.

Tuż po otwarciu nowego sklepu odbył się panel dyskusyjny poświęcony dolnośląskiej filatelistyce. Prezes PZF ZO we Wrocławiu zaprezentował wszystkie filatelistyczne inicjatywy jakie ZO zaplanował w 2018 r. Sezon rozpoczyna „Okręgowa Młodzieżowa Wystawa Filatelistyczna Oława 2018”. Tuż po niej jest organizowany „56. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny Turystyka Przemysłowa Górnego Śląska”. Natomiast w czerwcu rozpocznie się już „II Poczta Rowerowa Oleśnica - Jelcz-Laskowice (impreza zawiera konkurs na projekt znaczka pocztowego i kartki pocztowej). W październiku PZF ZO we współpracy z Pocztą Polską organizuje „Dzień Filatelisty” ze znaczącym udziałem młodzieży. Katalog wydarzeń filatelistycznych zamyka wernisaż „Niepodległa” w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Władze dolnośląskiego ZO PZF podczas prezentacji swoich osiągnięć i planów na przyszłość podkreślali przede wszystkim ukierunkowanie PZF na współpracę z młodzieżą, poprzez inicjowanie Kół Filatelistycznych w placówkach szkolnych. Współpraca ze szkołami polega na prowadzeniu prelekcji filatelistycznych w czasie tzw. godzin wychowawczych. Filateliści podkreślali, że jednym z kluczowych elementów prezentowania filatelistycznego hobby jest możliwość zaprezentowani naszej usługi „Mój Znaczek”, która wyjątkowo trafia do młodzieży ze względu na narzędzia jakie są przy niej wykorzystywane, tj. komputer i Internet. Taki zbieg komponentu: filateliści, młodzież i „Mój Znaczek” otwiera nowe możliwości rozwoju dla tych usług.

Filatelistyka, to przede wszystkim sztuka tworzenia „znaku”, który oprócz artystycznego waloru, jest nośnikiem ważnych informacji. Można zaryzykować określenie, że znaczek pocztowy posiada pewien wymiar kultowy, nie tylko dlatego, że jest obiektem westchnień kolekcjonerów, ale jest on zwyczajowo czemuś poświęcony, przez co odbierany jest z pewnego rodzaju estymą, już nie przez samych kolekcjonerów, ale i naszych klientów, którzy z zainteresowaniem oglądają wyeksponowane w gablotach nowości filatelistyczne. Emisja znaczka pocztowego ze swej natury przypomina i honoruje ważne wydarzenia i postaci z odległej i bliższej historii, a także podkreśla rangę bieżących wydarzeń, które posiadają znaczenie dla określonej wspólnoty kulturowej. Owej wyjątkowości walorowi filatelistycznemu dodaje jego niewielki nakład, który podkreśla jego cechy kolekcjonerskie. Właśnie takimi przesłankami kieruje się Poczta Polska emitując swoje walory filatelistyczne.

Jeżeli stawiamy na rozwój nowoczesnych usług, tu konkretnie „Mojego Znaczka”, to Poczta musi doprowadzić do scedowania na lokalne społeczności chęci honorowania czy upamiętniania wydarzeń ważnych z perspektywy tychże lokalnych społeczności. Myślę, że do tego zagadnienia drzwi są już otwarte, należy tylko wejść z pomysłem aktywizacji rozwijających się Kół Filatelistycznych, które marketing filatelistyczny wykonują z wyjątkową pasją i zaangażowaniem. Poczta Polska w każdej gminie posiada swoją placówkę. Nierzadko Urząd Pocztowy blisko sąsiaduje z urzędem gminy – tym „filatelistą” jest nikt inny jak Naczelnik placówki, który może zaproponować władzom gminy wydanie własnego znaczka, kartki, które mogłyby uczcić rocznicę istnienia gminy, miasteczka itp.

Jacek Kryzar
Poczta Polska SA
Region Sieci we Wrocławiu
facebookDrukuj
Dołączone pliki:

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.