Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 221
· Najnowszy użytkownik: umegowuc

free counters

stat4u

Aktualności

Filatelistyczny wernisaż w Ustce

Dodane przez Redakcja, Dnia: 20.08.2018, 22:02 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
Z okazji Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich, w dniu 18 sierpnia 2018 r. w siedzibie Urzędu Pocztowego Ustka 1 odbył się wernisaż filatelistyczny. Rokrocznie, w trzecią niedzielę sierpnia, obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Pomysłodawcą tego dnia było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników. Ustanowiło święto na cześć pierwszej ustawy o latarniach z 1789 roku uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki. W naszym kraju święto to obchodzone jest od 2001 roku, co roku na innych latarniach w kraju.
Spotkanie uświetnił pokaz filatelistyczny. W sześciu gablotach pokazano walory filatelistyczne z polskimi latarniami morskimi i fotografie usteckiej latarni. Na wernisaż zostali zaproszeni przedstawiciele różnych instytucji związanych z morzem i nie tylko, min. Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, Dowódca Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, Prezes Stowarzyszenia „Latarnik”, Dowódca Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, Dyrektor Domu Kultury w Ustce, filateliści z kraju. Rolę gospodarza przejął Burmistrz miasta Ustka.

Uroczystość otworzył Prezes Koła PZF przy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej kol. Zbigniew Kwiecień, następnie głos zabrał Burmistrz miasta Ustka Pan Jacek Graczyk, który serdecznie przywitał wszystkich obecnych na wernisażu, a szczególnie filatelistów przybyłych z Koszalina, Gdańska, Słupska i oczywiście z Ustki. W wielkim skrócie zapoznał zebranych z historią miasta, zrealizowanymi zadaniami inwestycyjnymi w mieście i planami na przyszłość.

Historię usteckiej latarni morskiej przedstawił Prezes Stowarzyszenia „Latarnik” Piotr Witkowski posługując się fotografiami latarni ze swojego zbioru. W imieniu filatelistów Koszalińskiego Okręgu PZF głos zabrał wiceprezes Ryszard Munzer, znawca i propagator tematyki marynistycznej - szczególnie latarnictwa. Zapoznał on zebranych ze swoim eksponatem, w którym w wielkim skrócie pokazano polskie latarnie morskie w filatelistyce, tj. na znaczkach pocztowych, datownikach okolicznościowych, kartkach pocztowych i innych wydawnictwach pocztowych. Opisano 15 czynnych nawigacyjnie polskich latarni.

Ustecki wernisaż został upamiętniony wydawnictwami pocztowymi - okolicznościowym datownikiem, kartką pocztową i znaczkiem spersonalizowanym wydanym w nakładzie 135 szt. który, rozszedł się w mgnieniu oka. Zorganizowana przez filatelistów impreza w Ustce wzbogacona o tak atrakcyjne wydawnictwa pocztowe była wielką gratką dla filatelistów kolekcjonujących marynistykę. Wszyscy zaproszeni goście i filateliści po części oficjalnej i zaopatrzeniu się w walory filatelistyczne w UP Ustka 1, udali się na zwiedzenie latarni morskiej i spacer po mieście.

Serdeczne i szczególne słowa uznania oraz podziękowania należą się pracownicom Urzędu Pocztowego Ustka 1, kolegom filatelistom z Koła przy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego w pełni udanego wernisażu.

Informację przekazał:
Ryszard Munzer
facebookDrukuj
  • Fragment wernisażu przedstawiający przedwojenne fotografie latarni w Ustce i walory filatelistyczne związane z polskimi latarniami.

  • Kartka pocztowa, datownik okolicznościowy i znaczek spersonalizowany, to wydawnictwa upamiętniające Światowy Dzień Latarnictwa.

  • Przesyłka polecona ze znaczkami i stemplem przedstawiającymi latarnie morską w Ustce. Na kopercie przygotowanej przez organizatorów.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.