Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 216
· Najnowszy użytkownik: ADAMWOCHNA

free counters

stat4u

Aktualności

"Drogi do niepodległości" - pokaz filatelistyczny w Koszalinie

Dodane przez Redakcja, Dnia: 09.11.2018, 20:44 Okręg Koszaliński Inne
Okręg Koszaliński
Imprez towarzyszącym obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest w Koszalinie dosyć dużo. Filateliści znaleźli sposobność żeby zaznaczyć swoją obecność w tych obchodach. Do kalendarza imprez wpisaliśmy się pokazem filatelistycznym zatytułowanym "Drogi do niepodległości". Pokaz został zorganizowany przy wielkim współudziale dyrekcji Bursy Międzyszkolnej w Koszalinie.

W bursie międzyszkolnej, w okazałej auli, zaprezentowany został materiał filatelistyczny ułożony w ekspozycję. Walory filatelistyczne obrazowały całe minione 100-lecie w dziejach Polski, czyli XX wiek. Najważniejszym było wyeksponowanie ludzi i działań zasłużonych dla zdobyczy roku 1918. Zauważono, że o niepodległość walczyliśmy też w II wojnie światowej. Wolność odzyskaliśmy również w 1989 r. wypowiadając się za inną rzeczywistością polityczną w Polsce.

Szczególną uwagę zwrócono na czas walki o odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Ciekawe przesyłki legionowe, kartki z marszałkiem J. Piłsudskim musiały podkreślić ten ważny moment w dziejach naszego narodu. Czas walki o niepodległość w II wojnie obrazowała korespondencja żołnierzy z różnych frontów walki z hitlerowcami, z obozów koncentracyjnych i miejsc prześladowania Polaków. Walka i przemiany po 1989 roku zostały zobrazowane korespondencją z obozów internowania, listami cenzurowanymi i wydawnictwami dywersyjnymi.

Przewodnikiem po ekspozycji był prezes okręgu. Wypełniona do ostatniego miejsca młodzieżą licealną aula, dawno takiej prezentacji historycznej nie przeżywała. W skupieniu i zupełnej ciszy słuchano wykładu. Kiedy przyszedł czas na zwiedzanie ekspozycji nikogo do tego nie trzeba było zachęcać. Młodzież z zainteresowaniem oglądała ekspozycję. Częste było zdziwienie, że filatelistyka na tym właśnie polega. Przy okazji wystawy były to więc też "trzy łyki filatelistyki".

Wystawę zorganizowali filateliści, bursa dała okazałe miejsce ekspozycyjne, ale najważniejsza była młodzież, która w dojrzały sposób włączyła się w obchody naszego narodowego jubileuszu.

Informację przekazał:
Andrzej Skorek
facebookDrukuj
  • 1. Fragment pokazu "Drogi do niepodległości".

  • 2. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchuje się prelekcji.

  • 3. Znalezienie walorów opisanych w prelekcji wywoływało radość.

  • 4. To najczęściej oglądana kartka z marszałkiem Piłsudskim.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.