Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 645
· Najnowszy użytkownik: HamilGuasteter

free counters

stat4u

Aktualności

Podsumowanie ŚWF "Thailand 2018"

Dodane przez Redakcja, Dnia: 17.12.2018, 21:14 ZG PZF Wystawy
Podsumowanie ŚWF "Thailand 2018"
W dniach od 28 listopada do 3 grudnia 2018 roku odbyła się w Bangkoku Światowa Wystawa Filatelistyczna "Thailand 2018" pod patronatem FIP i auspicjami FIAP (federacji związków azjatyckich). Wystawa była zorganizowana z okazji pierwszej rocznicy koronacji JW Króla Tajlandii Maha Vajiralongkorn'a w salach wystawowych centrum handlowego SIAM PARAGON.

Wystawa obejmowała wszystkie klasy konkursowe, w tym klasy otwartą i nowości, łącznie o powierzchni ponad 2500 ekranów. W jury pod honorowym przewodnictwem Prezydenta FIP Tay Peng Hiana i przewodnictwem Surajit Gongvatany z Tajlandii pracowało 51 sędziów i 9 aspirantów z 37 krajów, niestety bez przedstawiciela PZF.

- Wielką Nagrodę Honorową za najlepszy eksponat w klasie mistrzowskiej otrzymał w tajnym głosowaniu Peter Wittsten (Dania) za "Szwecja 1855-1872 - pięć pierwszych wydań", w klasie tej do WNH kandydował Yukio Onuma (Japonia) za tematyczny eksponat "Ludwig an Beethoven - Jego życie w kontekście historycznym i jego spuścizna" opisywany w nr 10 Biuletynu Klubu Tematica,
- Wielką Nagrodę Międzynarodową otrzymał w tajnym głosowaniu Richard Tan (Singapur) za "Straits Settlements from pre stamp era to 1900",
- Wielką Nagrodę Narodową otrzymał Ayuth Krishnamara (Tajlandia) za "Siam: Król Rama IV i Król Rama V (1837-1904)".

Polscy wystawcy otrzymali następujące oceny:
- Ryszard Prange za "Winorośl i wino - dary bogów, słońca i ziemi" - 92 pkt. - medal złoty,
- Roman Okniński za "Poczta na ziemiach polskich 1558-1878" - 85 pkt. - medal duży pozłacany,
- Sławomir Chabros za "Walka o niepodległość i granice Polski 1918-1921" - 83 pkt. - medal pozłacany,
- Polski Związek Filatelistów za "Filatelistę" - 80 pkt. - medal pozłacany,
- Grzegorz Śmiałkowski za "Katalog wspólnych wydań Poczty Polskiej" - 75 pkt. - medal duży srebrny,
- Jagoda Gałusińska za "Polska kronika olimpijska" - 73 pkt. - medal srebrny,
- Łukasz Wierzbicki za „Transport kolejowy” - 73 pkt. - medal srebrny,
- prof. Jerzy Kupiec-Węgliński (USA), członek zagraniczny PAF, otrzymał 95 pkt i duży złoty medal (po raz drugi) za eksponat "Poczta lotnicza w Polsce 1918-1939", w którym było wiele pięknych, rzadkich listów lotniczych z i do Polski.

W przeddzień Kongresu FIP odbyły się posiedzenia komisji FIP, na których przedstawiano referaty dotyczące regulaminów ocen W Komisji Historii Poczty D. Walker i P. Mac Can z USA prezentowali referat o kryterium opracowanie, będzie on udostępniony na stronie internetowej Komisji HP. W Komisji Tematycznej P. Suhadolc ze Słowenii przedstawił propozycje do zmiany w regulaminie oceny eksponatów tematycznych, które były przegłosowywane przez obecnych delegatów i zostaną przedstawione do dalszej procedury.
W przedostatnim dniu wystawy 2 grudnia odbył się 75 Kongres FIP. Jego najważniejszym punktem były wybory nowego prezydenta FIP. W tajnym głosowaniu nowym Prezydentem został dotychczasowy wiceprezydent Bernard Beston z Australii, który otrzymał 64 głosy (od 88 delegatów), pokonując Chrisa Kinga z Wlk. Brytanii. Nowym wiceprezydentem z ramienia FIAP (federacji związków azjatyckich) został Prakob Chirakiti (Tajlandia), dotychczasowy dyrektor w dyrektoriacie FIP i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wystawy. Nowym dyrektorem został Richard Tan z Singapuru.

Na Kongresie podjęto decyzje o przyznaniu patronatu FIP następującym wystawom: CHINA 2019, LONDON 2020, BULGARIA 2020, MALAYA 2020, INDONESIA 2020, IBRA 2021, SOUTH AFRICA 2021 i PHILANIPPON 2021.

Jacek Kosmala
Komisarz krajowy ŚWF "Thailand 2018"

Informacje z Wystawy i Kongresu dostępne są także tutaj:
http://www.f-i-p.ch/new-fip-board-elected-at-the-75th-fip-congress-in-bangkok-thailand-december-2-2018
https://fepanews.com/fip-elections-bernie-beston-new-president
https://fepanews.com/thailand-2018-the-grand-prix-dhonneur-went-to-denmark
facebookDrukuj

Komentarze

#1 | ANDRZEJ KLOSINSKI dnia grudzień 30 2018 20:53:36
Czy jest dostępny Palmares Wystawy ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.